135 obserwujących
6657 notek
17097k odsłon
2028 odsłon

Polsko-chińskie porozumienia podpisane. Polska "bramą Europy" dla Chin

Andrzej Duda i Xi Jinping po ceremonii podpisania oświadczenia o partnerstwie Polski i Chin, fot. PAP/Jacek Turczyk
Andrzej Duda i Xi Jinping po ceremonii podpisania oświadczenia o partnerstwie Polski i Chin, fot. PAP/Jacek Turczyk
Wykop Skomentuj91

Polska i Chiny przyjęły oświadczenie o wzajemnym partnerstwie strategicznym. Porozumienie dotyczy wszechstronnej współpracy w wielu dziedzinach. Podpisali je prezydent Andrzej Duda i przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping.

Wszechstronne strategiczne partnerstwo polsko-chińskie

"Oba państwa, w duchu wzajemnego poszanowania, równego traktowania i obopólnie korzystnej współpracy, wzmocnią współpracę w sferze politycznej, gospodarczej, społecznej, kulturalnej i w innych obszarach, koordynację i współdziałanie w sprawach międzynarodowych i regionalnych, a także podniosą poziom relacji dwustronnych w kompleksowy sposób dla zapewnienia korzyści obu narodom” – czytamy w oświadczeniu.

Podkreślono w nim, że oba państwa zbudowały wzajemne zaufanie polityczne, które umożliwia regularną i otwartą wymianę poglądów na wysokim szczeblu politycznym.

- Mam nadzieję, że Polska stanie się bramą do Europy dla Chin, nie tylko pod względem symbolicznym, ale przede wszystkim faktycznie pod względem gospodarczym, że będą realizowane wspólne inwestycje, że będzie realizowana współpraca, która umożliwi wykorzystanie naszego potencjału portowego - powiedział Andrzej Duda. Mówił o porcie w Gdańsku, bo - jak zaznaczył - "tam mamy terminal dużych głębokości" i "może się tam odbywać intensywna wymiana towarowa i gospodarcza".

Xi Jinping podkreślił, że jest to pierwsza od 12 lat państwowa wizyta przewodniczącego Chin w Polsce. - Celem mojej wizyty jest zacieśnianie tradycyjnej przyjaźni chińsko-polskiej, umocnienie wzajemnego zaufania politycznego oraz promowanie wspólnego rozwoju - powiedział.

Chińsko-polski plan współpracy

Przewodniczący ChRL oświadczył, że doszło do porozumień w sprawach sformułowania założeń chińsko-polskiego planu współpracy, utworzenia komitetu sterującego ds. współpracy przemysłowej, rozwoju obszarów łączności i informacji, wzmocnienia inwestycji w zakresie infrastruktury i logistyki.

- Korzystając z okazji ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa jesteśmy gotowi pracować ze stroną polską na rzecz podnoszenia poziomu relacji chińsko-polskich, wzmacniania wymiany i współpracy, aby nasze relacje stały się klasycznym modelem przyjaznej współpracy między państwami - podkreślił przewodniczący ChRL.

Jak zauważył, Polska jest liderem w regionie Europy środkowo-wschodniej, a także ważnym członkiem UE, który leży na skrzyżowaniu kontynentu euroazjatyckiego. - Jest punktem, przez który przechodzi Bursztynowy Szlak i Jedwabny Szlak, co jest dużym atutem w budowaniu powiązania między Azją i Europą - dodał.

Według Xi Jinpinga Polska i Chiny będą rozwijać wymianę handlową oraz współpracę w zakresie czystej energii, innowacji, a także kultury, edukacji czy turystyki. 

Xi Jinping po południu wspólnie z prezydentem Dudą symbolicznie otworzy linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express. Mówił o dużym znaczeniu Polski w połączeniu Chin z Europą. - Jestem przekonany, że Polska może dalej odgrywać bardzo ważną rolę w połączeniu między Chinami a Europą. Rezultaty rozmów bardzo przyczyniają się do rozwoju polsko-chińskich relacji - podkreślił.

Umowy między rządami Polski i Chin

Przedstawiciele polskiego i chińskiego rządu i instytucji obu krajów podpisali także szereg dwustronnych dokumentów.

  • umowa między rządami Polski i Chin o wzajemnym uznawaniu dyplomów ukończenia studiów i tytułów zawodowych w szkolnictwie wyższym
  • memorandum o porozumieniu ws. wspólnego sformułowania założeń dwustronnego planu współpracy między rządami Polski i Chin
  • memorandum między polskim Ministerstwem Rozwoju a chińską Narodową Komisją Rozwoju i Reform ws. utworzenia Komitetu Sterującego ds. Współpracy Przemysłowej
  • memorandum o porozumieniu w zakresie rozwoju obszarów łączności informacyjnej „Jedwabny Szlak”
  • memorandum o porozumieniu ws. wzmocnienia współpracy inwestycyjnej w zakresie infrastruktury logistycznej
  • memorandum ws. współpracy w zakresie parków przemysłowych
  • memorandum o współpracy w zakresie ułatwień odpraw celnych Służbą Celną RP a Generalną Administracją Celną ChRL
  • memorandum o porozumieniu między Polską Agencją Kosmiczną i chińską Narodową Agencją Kosmiczną dot. współpracy w zakresie eksploracji kosmosu i wykorzystania przestrzeni kosmicznej w celach pokojowych

Podpisano także listy składające się na: umowę między rządami Polski i Chin ws. wzajemnego zwolnienia usług międzynarodowego przewozu lotniczego z opodatkowania podatkiem o wartości dodanej lub podatkiem o podobnym charakterze, a także protokół ws. polsko-chińskiej współpracy kulturalnej na lata 2016-2019.

Zawarto porozumienia między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a chińskim urzędem ds. nadzoru jakości inspekcji i kwarantanny: ws. opieki fitosanitarnej dla eksportu jabłek z Polski do Chin; memorandum ws. kontroli poziomu substancji szkodliwych w mięsie drobiowym eksportowanym z Polski do Chin. Podpisano list intencyjny o badaniach naukowych i współpracy dot. zasad regionalizacji w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń.

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj91
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale