Zbigniew Ziobro, Paweł Szałamacha, Beata Szydło, fot. PAP/Radek Pietruszka
Zbigniew Ziobro, Paweł Szałamacha, Beata Szydło, fot. PAP/Radek Pietruszka

Rząd zapowiada zaostrzenie kar dla oszustów podatkowych

Redakcja Redakcja Budżet Obserwuj temat Obserwuj notkę 71

Będziemy walczyć z tymi, którzy wyłudzają pieniądze z budżetu państwa, którzy unikają wpłacania podatku - zadeklarowała premier Beata Szydło. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił o zaostrzeniu kar więzienia dla "oszustów i złodziei". 

Państwo chce chronić uczciwych, a karać oszustów

Premier mówiła, że "pieniądze, które nie wpływają do budżetu państwa w wyniku wyłudzania podatków, to są pieniądze, które nie mogą być przeznaczone na sprawy ważne dla nas wszystkich - na szkoły, służbę zdrowia, na realizację tych zadań publicznych, do których zobowiązane jest państwo".

Beata Szydło podkreślała, że państwo chce chronić tych, którzy uczciwie płacą podatki, stosują się do prawa, a karać tych, którzy próbują to prawo naciągać, czy przekraczać. 

Kary od 6 miesięcy do 25 lat więzienia

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił koncepcję zaostrzenia kar m.in. za przestępstwa podatkowe.  

Gdy szkody wynikające z fałszowania faktur nie są znaczne, to zagrożenie karą nadal będzie wynosić od sześciu miesięcy do ośmiu lat, ale w sytuacji, gdy wartość szkody jest wielka, dotyczy kwoty miliona złotych, albo sprawca uczyni z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, to zagrożenie będzie nie niższe niż trzy lata, a sąd nie będzie mógł zawiesić kary. W takim przypadku maksymalnie będzie można trafić do więzienia na 15 lat.

W sytuacji wielomilionowych nadużyć kara ma zostać określona w widełkach od pięciu do 25 lat.

- To już czyni różnicę w zakresie kalkulacji i myślenia sprawców na temat konsekwencji. (…) Chodzi o to, by kara oddziaływała, by kara odstraszała, była realnym narzędziem w rękach organów ścigania – ocenił minister.

Fałszowanie faktur jest pobłażliwie traktowane

Szef resortu finansów mówił o współpracy z ministrem sprawiedliwości, która rozpoczęła się kilka miesięcy temu i dotyczy "penalizacji procederów fałszowania faktur VAT-owskich".

- Wielu z nas spotkało się z sytuacją, w której w internecie można znaleźć ogłoszenia typu "sprzedam koszty, sprzedam fakturę z datą z miesiąca poprzedniego bądź bieżącego", wielu z nas dostaje e-maile, będące próbą wyłudzenia pieniędzy na podstawie faktur wystawionych za rzekomo wykonane usługi - wyliczał Szałamacha.

Za takie czyny dotychczas obowiązywała kara grzywny. - Fałszowanie faktur - wskazywał minister - w rzeczywistości przynoszące czasami gigantyczne ubytki dla budżetu jest "pobłażliwie traktowane". - Ta cała filozofia musi zostać zmieniona - podkreślił Szałamacha.

Zielona wyspa dla oszustów, złodziei i korupcji

- Państwo nie może być słabe wobec silnych, a silne wobec słabych, tak jak to obserwujemy dziś, jak to obserwowaliśmy w czasach, kiedy rządził rząd Donalda Tuska – przekonywał minister sprawiedliwości, przywołując m.in. przykład emerytki z punktu xero, która za wykroczenia o wartości 2 groszy została ukarana grzywną w wysokości 300 zł. Tymczasem, jak dodał, w sytuacjach, gdy straty są znaczne, kary mają wymiar właściwie symboliczny - np. sprawca wyłudzenia 3 mln uzyskał karę 1,7 tys.

Przygotowywane zmiany prawne skutecznie poprawią zdaniem ministra sytuację. Jak mówił, z danych NIK wynika, że państwo straciło w ub.r. ponad 80 mld w wyniku działania oszustów.

- Chełpił się Donald Tusk zieloną wyspą, a to była zielona wyspa dla oszustów, złodziei i korupcji; my to zmienimy, m.in. modyfikując prawo karne – dodał.

Premier o obniżeniu wieku emerytalnego

Premier Beata Szydło zapowiedziała też, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu rząd przyjmie opinię o prezydenckim projekcie obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Premier zaznaczyła, że w tej chwili "na stole" jest przede wszystkim projekt ustawy, którą przygotował prezydent i projekt jest w Sejmie. Jest już pozytywna opinia Komitetu Stałego. Natomiast musi w tej chwili jeszcze tę opinię przyjąć Rada Ministrów. 

- W tej chwili moim celem, moim założeniem jest to, żebyśmy do końca roku przyjęli ustawę zmieniającą wiek emerytalny; tak, jak się do tego zobowiązaliśmy - podkreśliła premier.

Koniec z oszustwami na podatku akcyzowym i VAT

Szałamacha powiedział, że już nastąpił wzrost wpływów w przypadku podatku akcyzowego oraz podatku VAT, a 1 sierpnia wejdzie w życie tzw. pakiet paliwowy, którego zadaniem jest likwidacja oszustw dot. tych podatków. Jak mówił, oszustwa te powodują straty dla budżetu rzędu 8-10 mld zł rocznie.

Za niespełna 10 dni wejdzie z kolei w życie klauzula ogólna obejścia prawa podatkowego.  Utrudni ona korporacjom ponadnarodowym tzw. agresywną optymalizację podatkową - mówił minister. Minister finansów dodał też, że na komitecie stałym została zaakceptowana głęboka nowelizacja ustawy hazardowej.

Przypomniał, że w czerwcu MF przedstawiło "bardzo pozytywne" wyniki wykonania budżetu za pierwsze 5 miesięcy; za dwa tygodnie przedstawimy wyniki za pół roku - poinformował.

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka