Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
69 obserwujących 3581 notek 8039812 odsłon
Salon24 news, 19 maja 2017 r.

Tajna instrukcja na Kongres Prawników Polskich. Nie wolno używać słowa "kasta"

1667 38 0 A A A
Uczestnicy Kongresu Prawników Polskich otrzymali instrukcję, jakich tematów nie poruszać, fot. Pixabay
Uczestnicy Kongresu Prawników Polskich otrzymali instrukcję, jakich tematów nie poruszać, fot. Pixabay

Sędziowie, adwokaci i radcowie prawni z całego kraju mają spotkać się w Katowicach na Kongresie Prawników Polskich. "Super Expres" dotarł do wytycznych, jakie wysyłane są uczestnikom kongresu.

Rekomendacje dla uczestników kongresu

Według gazety prawnicy mają nie poruszać tematów związanych z wynagrodzeniami sędziów, a także nie używać słów w rodzaju: „kasta”.
"Biura prasowe organizatorów rekomendują uczestnikom paneli dyskusyjnych, aby z uwagi na niebezpieczeństwo skupienia uwagi mediów na tematach niezwiązanych z tematyką Kongresu, niepodnoszenie w dyskusji kwestii wynagrodzeń sędziów i pełnomocników, tematów związanych z postępowaniami dyscyplinarnymi (…), mogących mieć negatywny wpływ na postrzeganie zawodów adwokatów, radców prawnych i sędziów" - donosi "SE".

Jak podaje dziennik, biura prasowe organizatorów kongresu rekomendują też jego uczestnikom "nieużywanie słów w rodzaju: kasta, nasza korporacja i podobnych znaczeń", które mogłyby zostać użyte przeciwko środowisku prawniczemu.

"Proponujemy skupienie się na informacji, że działamy w interesie obywatela, a nie w interesie własnym. Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że na terenie Centrum Kongresowego będą przedstawiciele mediów, nagrywający przebieg Kongresu. Uprzejmie prosimy o zachowanie powagi i uważności w trakcie Kongresu i podczas rozmów w kuluarach" - głosi komunikat.

Po co ta instrukcja?

Szefowa biura prasowego Naczelnej Rady Adwokackiej Joanna Sędek, zapytana przez "SE" o "tajną instrukcję" powiedziała, że te rekomendacje to oddolna inicjatywa zespołu medialnego utworzonego na rzecz kongresu. - Zagadnienia tu poruszone miały zwrócić uwagę osób występujących w panelach, aby nie skupiały się na bolączkach zawodowych, ponieważ Kongres ma na celu omówienie szczególnie problemów obywateli. Dlatego dyskusje na takie tematy, jak wynagrodzenia sędziowskie, czy stawki adwokackie powinny być omawiane na innym forum niż Kongres Prawników Polskich - wyjaśniała Sędek.

"SE" poprosił też o komentarz w sprawie posłankę PiS, Krystynę Pawłowicz, która jest członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Według niej, "instrukcja" kompromituje organizatorów i sam kongres.

Kongres Prawników Polskich

W sobotę, w Katowicach na Kongresie Prawników Polskich sędziowie, adwokaci i radcowie prawni z całego kraju mają dyskutować o reformie wymiaru sprawiedliwości i stanie praworządności w Polsce. Organizatorzy Kongresu przekonują, że reforma sądownictwa jest konieczna, ale musi być przemyślana i konsultowana z praktykami.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i były prezes SN Adam Strzembosz, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, a także aktor Jerzy Stuhr. Kancelarię Prezydenta będzie reprezentował minister Andrzej Dera, który odczyta list Andrzeja Dudy do uczestników.

Organizatorami Kongresu są Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Rada Radców Prawnych. Zaprosili oni na spotkanie przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych oraz organizacji pozarządowych.

Prace nad zmianami w sądownictwie

W przyszłym tygodniu Sejm ma się zająć projektem noweli Prawa o ustroju sądów powszechnych autorstwa posłów PiS, który zmienia m.in. model powoływania prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych "w kierunku zwiększenia wpływu ministra sprawiedliwości na obsadę stanowisk". W ciągu pół roku od tego czasu, minister mógłby odwołać każdego prezesa sądu w Polsce, bez podania przyczyn.

Niewykluczone, że także w przyszłym tygodniu sejmowa komisja sprawiedliwości będzie kontynuowała prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przewidującym m.in. wygaszenie kadencji 15 obecnych sędziowskich członków Rady; ich następców wybrałby Sejm.

Projekty krytykuje opozycja - według której pomysły PiS to zamach na wymiar sprawiedliwości - oraz środowiska prawnicze. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wyraziło przed kilkoma dniami stanowczy sprzeciw wobec tych propozycji. Zdaniem sędziów prowadzą one do naruszenia zasad niezależności władzy sądowniczej i niezawisłości sędziów. Sędziowie wezwali do debaty na temat reformy.

W uchwale SN solidaryzuje się z podejmowanymi w tych sprawach uchwałami Krajowej Rady Sądownictwa, zgromadzeń ogólnych sędziów, stowarzyszeń sędziowskich, organów samorządów zawodów prawniczych oraz rad wydziałów prawa polskich uniwersytetów.

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.
  • @JESTNADZIEJA Wdarła się pomyłka, za którą przepraszamy. Poprawiliśmy

Tematy w dziale Społeczeństwo