Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
72 obserwujących 4099 notek 9287446 odsłon
Salon24 news, 30 czerwca 2017 r.

Oświadczenia majątkowe sędziów w sieci. Sprawdzisz, ile zarobili

3991 27 0 A A A
Fot. PAP
Fot. PAP

W Biuletynach Informacji Publicznej sądów do 30 czerwca, według nowelizacji ustawy, mają pojawić się oświadczenia majątkowe sędziów. Do wymogu, nałożonego przez Sejm, dostosował się już Sąd Najwyższy.

"Sąd ma obowiązek na swojej stronie internetowej opublikować do 30 czerwca oświadczenia majątkowe składane przez sędziów i to wynika wprost z ustawy. SN spełnił swój obowiązek i opublikował oświadczenia majątkowe sędziów, którzy składają je na ręce I prezes SN" - oświadczyło biuro prasowe Sądu Najwyższego.

Pierwsze oświadczenia majątkowe złożone

W Internecie zostaną opublikowane oświadczenia majątkowe za 2016 rok. Ustawa weszła w życie 6 stycznia, więc dokumenty, złożone przed tą datą nie podlegają ujawnieniu. Nie znajdziemy w nich wrażliwych danych adresowych czy numerów rejestracyjnych. Sędzia nie musi stosować się do ustawy, jeśli publikacja takich informacji rodziłaby zagrożenie dla życia jego lub najbliższych. O ewentualnym zniesieniu tajności decyduje minister sprawiedliwości. 

W Krakowie aż 1/3 sędziów apelacyjnych złożyła oświadczenia majątkowe przed wejściem w życie ustawy, dzięki czemu nie będą one dostępne w sieci. Na stronach Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie znajdziemy zakładkę z informacjami o majątkach sędziów, podobnie jak w przypadku sądów w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu. Okręg apelacji rzeszowskiej złożył oświadczenia majątkowe do 29 czerwca.

Niespodzianka dla sędziów od ministra Ziobry

Za niestosowanie się do wymogów ustawy o sędziach grozi do 3 lat więzienia. - Zrobię pewną niespodziankę tym, którzy myśleli, że wywiną się i w tym roku ich oświadczenia nie będą jawne, dlatego że przygotowałem zmianę ustawy i również te oświadczenia, które oni myśleli, że utajnią, będą też jawne. To jest dobra informacja dla społeczeństwa, a niekoniecznie pewnie radosna dla tych sędziów, którzy myśleli, że społeczeństwo wywiodą w pole i ukryją swoją oświadczenia majątkowe - tłumaczył w kwietniu Zbigniew Ziobro. Wcześniej minister wymusił publikację danych o majątkach na prokuratorach.

Resort sprawiedliwości chce całkowicie przemodelować sądy. W Sejmie odbędzie się trzecie czytanie ustawy o ustroju sądów powszechnych. Zwiększy ona uprawnienia ministra Ziobry, jeśli wejdzie w życie, sprawy będą przydzielane losowo sędziom. Projekt PiS zakłada również zmianę w ujawnianiu oświadczeń majątkowych sędziów, którzy złożyli dokumenty przed 6 stycznia: "Informacje zawarte w oświadczeniach o stanie majątkowym sędziów złożonych przed dniem 6 stycznia 2017 r. według stanu na dzień 31 grudnia 2016 r. udostępnia się w BIP w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy".

Projekt resortu sprawiedliwości jest krytykowany przez środowiska sędziowskie, prawnicze, RPO, organizacje pozarządowe i opozycję.

Źródło: PAP

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy. Admin się nie wyspał ;)
  • Poprawione.
  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...

Tematy w dziale Społeczeństwo