Szef MON, Antoni Macierewicz.
Szef MON, Antoni Macierewicz.

Napięcie Polski z Niemcami rośnie. MON nie przyjmuje wyjaśnień attache obrony

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 238

Wzywanie obywateli obcego kraju do wystąpień antyrządowych jest niedopuszczalne, dlatego MON odrzuca wyjaśnienia attache obrony Niemiec - poinformował resort Antoniego Macierewicza.

Szef MON wezwał pułkownika Andreasa Meistera na "dywanik" po słowach minister obrony Ursuli von der Leyen. Z attache niemieckim rozmawiał płk Tomasz Kowalik. Ostatecznie nie doszło do porozumienia obu stron.

- Attache obrony Niemiec podczas dzisiejszego spotkania z dyrektorem departamentu wojskowych spraw zagranicznych powtórzył stanowisko dyplomacji niemieckiej, iż słowa pani minister zostały wyrwane z kontekstu. W tej sytuacji Ministerstwo Obrony Narodowej nie może przyjąć tych wyjaśnień do wiadomości - stwierdziła rzecznik MON, płk Anna Pęzioł-Wójtowicz.

- MON uważa, że jest niedopuszczalne, iż minister obrony państwa-członka sojuszu północnoatlantyckiego pochwala, wzywa obywateli drugiego państwa do działań antyrządowych - zakomunikował polskie resort obrony.

Ursula von der Leyen w talk-show, emitowanym w stacji ZDF, wspomniała o sporach Unii Europejskiej z Polską i Węgrami. Jednocześnie minister rządu niemieckiego dodała, że siła Europy tkwi w dialogu z tymi krajami. Najwięcej kontrowersji wzbudził ten fragment wypowiedzi von der Leyen: - Trzeba wspierać zdrowy, demokratyczny opór młodej generacji.

- Trzeba być świadomym tego, jaki wysiłek musieli podjąć Bałtowie, aby żyć w wolności, by stać się członkiem Unii Europejskiej, by spełnić kryteria strefy euro; jak dużo osiągnęła Polska, która z "Solidarnością" odgrywała rolę prekursora. Chcę kruszyć kopię o to, byśmy zbyt szybko nie rezygnowali z tej części Europy - dodała.

Polski rząd uznał słowa szefowej niemieckiego MON za jawne wspieranie opozycji i zachętę do obalenia demokratycznie wybranej władzy. Witold Waszczykowski wyraził oburzenie, że Niemcy ingerują w wewnętrzne sprawy naszego kraju. - Cytat z wypowiedzi minister obrony został w mediach społecznościowych zmieniony i wyrwany z kontekstu - odpowiadał rząd Angeli Merkel.

- Polska jest dla Niemiec partnerem o wyjątkowym znaczeniu. Istniejąca od wielu lat intensywna współpraca z Polską w dziedzinie polityki obronnej nacechowana jest zaufaniem, nie tylko w NATO, lecz także w UE. Nasze kraje realizują wiele interesujących projektów kooperacyjnych - podkreślił rzecznik niemieckiego MON, Jens Flosdorff. - Mam wrażenie, że wypowiedzi, które wywołały w czasie weekendu w Polsce konsternację, zostały wyrwane z kontekstu i częściowo zmienione w mediach społecznościowych - ocenił.

Strona niemiecka uważa, że von der Leyen w większości pozytywnie odnosiła się do Polski, a jej wypowiedź dotyczyła również innych krajów. Zaskoczenia wezwaniem na rozmowę attache obrony Niemiec nie ukrywał Tomasz Siemoniak, który udzielił komentarza gazecie "Die Welt". - Czegoś takiego jeszcze nie było między przyjaciółmi i sojusznikami - mówił i zastrzegł, że Antoni Macierewicz dla poklasku psuje relacje polsko-niemieckie, budowane od dziesięcioleci.

Jako jeden z pierwszych w polskich mediach społecznościowych słowa niemieckiej minister obrony przytoczył bloger Stanislas Balcerac. Jednak użył cytatu, który nie padł w talk-show z udziałem von der Leyen: "Musimy wspierać ruch oporu w Polsce". Część komentatorów uznała, że materiały TVP i wypowiedzi ministrów rządu Beaty Szydło są w związku z tym przesadzone, gdyż szefowa MON nie wspierała polskiej opozycji w ZDF. Faktycznie powiedziała o "demokratycznym oporze młodej generacji ".

Balcerac publikuje w sieci, to były akcjonariusz ITI, który po rozstaniu z właścicielami TVN mocno krytykuje stację i wiąże Jana Wejcherta i Mariusza Waltera z wpływami WSI.

                                                          image


Źródło: PAP

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj238 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (238)

Inne tematy w dziale Polityka