Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
93 obserwujących 5387 notek 12540532 odsłony
Salon24 news, 1 lutego 2018 r.

Zamieszanie wokół ustawy o IPN nie zaszkodziło PiS. Powstał zespół ds. dialogu z Izraelem

1539 122 0 A A A
PiS ma nadal miażdżącą przewagę w sondażach, fot. pis.org
PiS ma nadal miażdżącą przewagę w sondażach, fot. pis.org

Najnowszy sondaż, który opublikował "Super Express" pokazuje, że mimo polsko-izraelskiej awantury wynikłej po przegłosowaniu zmian w ustawie o IPN, Prawo i Sprawiedliwość cieszy się ogromnym poparciem.

W sondażu PiS miażdży konkurencję

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" i SE.pl wskazuje, że gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, to na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby aż 49 proc. wyborców.

Druga w rankingu Platforma Obywatelska znajduje się daleko w tyle. Na partię Grzegorza Schetyny chciałoby zagłosować 15 proc. osób. Ugrupowanie Kukiz'15 Pawła Kukiza wskazało w sondażu 8 proc. wyborców, tyle samo, co Nowoczesną z Katarzyną Lubnauer.

Kolejne miejsca zajęły: Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej - po 6 proc. Na wejście do Sejmu mogłaby także liczyć partia Razem Adriana Zandberga - 5 proc. głosów. Sondaż zamyka Wolność Janusza Korwin-Mikkego - 3 proc. poparcia.

Badanie przeprowadzono w dniach 29-30 stycznia 2018 r. na próbie 1102 dorosłych Polaków, a więc już po wybuchu dyplomatycznego konfliktu między Polską a Izraelem.

Premier powołał zespół ds. dialogu z Izraelem

Zgodnie z ustaleniami, które zapadły w rozmowie między premierem Mateuszem Morawieckim a premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, szef polskiego rządu powołał zespół ds. dialogu prawno-historycznego. Na jego czele stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Członkami zespołu są także: wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, wiceszef Muzeum II Wojny Światowej Grzegorz Berendt, dyrektor Departamentu Prawnego KPRM Armen Artwich oraz Bronisław Wildstein.


- O powołaniu zespołu poinformowałem w rozmowie telefonicznej ambasador Izraela w Polsce Annę Azari - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, zespół ds. dialogu prawno-historycznego jest otwarty na propozycję spotkania w Polsce z jego izraelskim odpowiednikiem na początku przyszłego tygodnia. Polska grupa jest również gotowa na wyjazd do Izraela.

(materiał filmowy TVN24/x-news)


Przeczytaj także: "Jesteśmy zaniepokojeni konsekwencjami". Departament Stanu USA o ustawie o IPN

Izrael przekłada wizytę szefa BBN

Izraelskie MSZ przekazało prośbę o przełożenie planowanej wizyty szefa polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Izraelu w związku z przyjęciem przez Senat nowelizacji ustawy o IPN. "W świetle przyjęcia ustawy przez polski Senat Izrael zwrócił się z prośbą o przełożenie planowanej wizyty szefa polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego" - głosi oświadczenie rzecznika izraelskiego resortu dyplomacji, które opublikowano na stronie internetowej MSZ.

We wcześniejszym komunikacie MSZ przekazało, że Izrael "kategorycznie sprzeciwia się" decyzji Senatu. "Żadna ustawa nie zmieni faktów" - podkreślono.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego potwierdziło otrzymanie prośby.


Senat w czwartek przed godz. 2 w nocy zaakceptował bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza m.in. kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Teraz nowelizacja trafi do prezydenta.

Do nowych przepisów, które Sejm uchwalił w miniony piątek, krytycznie odniosły się władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu. W niedzielę doszło do rozmowy telefonicznej premiera Morawieckiego z szefem izraelskiego rządu, podczas której premierzy mówili o tym, że dialog historyczny będzie się odbywał w specjalnych zespołach.

źródło: SE.pl, PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka