Trendy w fitnessie 2018 - jakie ćwiczenia są modne w tym sezonie

Redakcja Redakcja Fitness Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Lato zawitało do nas szybciej niż się spodziewaliśmy, a zatem czas na przedwakacyjne rzeźbienie sylwetki znacznie się skrócił. Na jakie ćwiczenia warto się zapisać, by poprawić kondycję i zrzucić parę kilogramów? Co jest hitem w tym roku?

1. Aeroboxing - to trening łączący elementy fitnessu, boksu oraz innych sztuk walki (kick-boxing, karate). Te dynamiczne, wykonywane przy muzyce ćwiczenia, przyspieszają tempo spalania tkanki tłuszczowej, wzmacniają mięśnie ramion, nóg, tułowia, rozwijają szybkość, zwinność i wytrzymałość. Podczas jednej godziny aeroboksu możesz spalić nawet od 600 do 800 kalorii. Raczej dla młodszych.

image
Walka wręcz przynosi wymierne efekty kaloryczne. 

2. Body Balance - to zajęcia fitness, na które składają się elementy tai chi, jogi i pilatesu. Dzięki body balance wzmocnisz wszystkie grupy mięśni, poprawisz swoją koncentrację i koordynację ruchową. Ćwiczenia przywracają też wewnętrzną równowagę i odstresowują. Trening body balance wykonuje się boso i z towarzyszeniem spokojnej muzyki. Dla osób w każdym wieku.

image
Body balance - dla ducha i ciała. 

3. Crossfit - nieustająco modny. To program treningu siłowego i kondycyjnego, który opiera się na wzroście dziesięciu najważniejszych zdolności siłowych. Podczas ćwiczeń rozwija się siłę i masę mięśni, aby wzmocnić siłę ruchu mięśni. Największą zaletą crossfitu jest to, że intensywność ćwiczeń jest dostosowana indywidualnie do danej osoby, do jej predyspozycji (wieku, doświadczenia i kondycji). Ważne tylko, by ćwiczyć regularnie. Na początku lepiej pod okiem trenera, potem można samemu. 

image
Crossfit staje się coraz bardziej popularną formą treningu. 

4. Ćwiczenia z rollerami - są świetne na tzw. zakwasy po wysiłku fizycznym, poprawiają elastyczność ciała. Ćwiczenia polegają na rozmasowywaniu każdej ze strefy mięśni. Jeśli pojawi się napięcie i ból, należy zatrzymać się i popracować nad tym miejscem nieco dłużej. Trening można wykonywać w domu, odpowiedni dla wszystkich.

image
Roller, który pozwala się nam rozciągnąć. 

5. FloatFit - to typowo letni fitness. Jest połączeniem surfingu i treningu interwałowego. Trening odbywa się na basenie, dlatego by zacząć uprawianie tego sportu, należy udać się na specjalne zajęcia. Ćwiczymy na powierzchni wody, na desce wykonanej z pianki. Zaczynamy od nauki balansu, by później przejść do intensywnych ćwiczeń na wiele partii mięśniowych. Dla wysportowanych.

image
Floatfit to zajęcia dla zaawansowanych miłośników sportu. 

6. Gyrokinesis - podobny do body ballance, ale bardziej przypomina taniec. Łączy w sobie elementy jogi, pilatesu, tai-chi oraz tańca. Trening składa się z sekwencji ćwiczeń, które wykonuje się w rytmicznych powtórzeniach, z odpowiednim dostosowaniem oddechu. Ruchy wykonywane są harmonijnie. Ćwiczenia polegają głównie na skłonach, rotacjach i skrętach. Dobry dla osób w każdym wieku.

image
Gyrokinesis. 

7. Jumping fitness - to skakanie na trampolinach. Trening spala tkankę tłuszczową, a jednocześnie poprawia kondycję i jest świetną zabawą. Wykorzystuje ćwiczenia, które wykonuje się w różnorodnych dyscyplinach sportowych. Mówi się nawet o tym, że jest to efektywniejszy trening niż bieganie!

image
Skakanie na trampolinach to nie tylko trening, ale rozrywka znana od dzieciństwa. 


8. Joga i jej odmiany. Moda na jogę trwa od lat i nic nie wskazuje na to, by miała wygasnąć, o czym świadczy wysyp rozmaitych wydarzeń w rodzaju "joga na trawie". Ale i joga ma wiele odmian. Ostatnio hitem jest AcroYoga jest nazywaną jogą dla par. Można ją opisać jako połączenie znanych pozycji jogi z akrobatyką i elementami masażu tajskiego. Pozwala rozciągnąć ciało i wzmocnić najważniejsze grupy mięśniowe w ciele.

image
Joga. 

Drugą odmianą jogi jest Aerial yoga. Łączy w sobie elementy pilatesu, sztuki cyrkowej i akrobatyki wraz ze znanymi pozycjami jogi. Jej wyjątkowość polega na tym, że jest wykonywana w powietrzu, na chuście/na hamaku (nazwy stosowane wymiennie). Ćwiczenia wzmacniają głównie nogi i ręce, chociaż wybrane asany wpływają również np. na mięśnie brzucha. Tego rodzaju akrobacje dają poczucie lekkości i przy okazji przełamują bariery psychiczne.

image
Bardziej zaawansowana yoga. 

9. Piloxing - to połączenie pilatesu, tańca oraz boksu. Ten fitnessowy trend pomaga w zadbaniu o piękną sylwetkę i sferę duchową.  Piloxing jest treningiem interwałowym, który ma na celu przyspieszenie metabolizmu poprzez zmianę intensywności. Wykonywane sekwencje ruchów są bardzo zróżnicowane i dynamiczne, dzięki czemu pozwalają spalić nagromadzoną tkankę tłuszczową. Adresowany bardziej dla kobiet. 

image
Piloxing - ćwiczenie idealne dla kobiet. 

10. Trening hybrydowy (HIIT) - czyli intensywny trening interwałowy, dzięki któremu można skutecznie walczyć z tkanką tłuszczową. Przeplatamy w nim kilka ćwiczeń w jeden ciąg ruchów, angażując tym samym wiele grup mięśniowych. Sam trening siłowy jest efektowny, ale czasochłonny. Obejmuje on takie aktywności, jak przysiady, pompki, skakankę, bieganie itp. Nie jest on odpowiedni dla osób początkujących, gdyż wymaga znajomości wielu technik.

image
Trening hybrydowy możemy uskuteczniać na siłowni. 

Na drugim biegunie jest Low Intensity Interval Training (LIIT), czyli zmniejszenie intensywności treningu.  Trening taki pozwala na spalenie tyle samo kalorii co intensywne 20-minutowe ćwiczenia, jednak ruszać się trzeba o około pół godziny dłużej. Trening może stanowić nawet spacer, jednak ze zmianami kierunku i prędkości – najlepiej co 4-5 minut.

źródło: fit.pl, 4f.com.pl, poradnikzdrowie.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Komentarze

Inne tematy w dziale Sport