112 obserwujących
6022 notki
14763k odsłony
3154 odsłony

Co z dekoncentracją mediów? "Prezes PiS podjął już wstępną decyzję"

Jak będą wyglądały media w Polsce, kiedy projekt o dekoncentacji  wejdzie w życie?
Jak będą wyglądały media w Polsce, kiedy projekt o dekoncentacji wejdzie w życie?
Wykop Skomentuj176

PiS chce wrócić do kwestii dekoncentracji mediów- podaje "Dziennik Gazeta Prawna" .Według gazety, bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego twierdzi, że prezes PiS podjął już wstępną decyzję, choć na jej potwierdzenie kierownictwo partii czeka, aż jej lider wyjdzie ze szpitala.

Obóz rządzący zamierza doprowadzić do ograniczenia zagranicznego kapitału w mediach prywatnych. Przeczytaj więcej o pomyśle na dekoncentrację mediów.

"Przyjęcie ustawy miałoby nastąpić jeszcze podczas kampanii samorządowej. Padają nieformalne powody – media prowadzą z rządem wojnę, a zaangażowaniem TVN w podsycanie protestu niepełnosprawnych przekraczało granice. Dziś równie denerwujący jest udział Faktu - gazety zagranicznego wydawcy - w nagłośnieniu skandalu obyczajowego posła Stanisława Pięty" – czytamy w "DGP".

image
Studio TVN24.

Projekt czeka na decyzję Kaczyńskiego

Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy i wymaga tylko decyzji politycznej kierownictwa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, kiedy go wprowadzić w życie, czy w tej, czy w przyszłej kadencji - powiedziała posłanka PiS Joanna Lichocka na spotkaniu w ramach organizowanego przez PiS cyklu wyjazdowych rozmów z mieszkańcami całego kraju "Polska jest jedna".

"Media lokalne, a zwłaszcza regionalne są w większości niemieckie. Jeśli chodzi o media regionalne, to chyba jest poziom powyżej 80 proc. w Polsce. Narodowość kapitału ma znaczenie i to, że ta prasa nie jest polska, to oczywiście ma przełożenie na to, co w tej prasie jest napisane" - mówiła Lichocka.

Posłanka zaznaczyła, że ostatnio obserwowała publikacje "Dziennika Zachodniego" na Śląsku i jest pod wrażeniem, jak tam "ostentacyjnie jest realizowana opcja proniemiecka i próba budowania odrębności Śląska od Polski. Wskazała, że gazeta promuje język śląski i przekonuje, że Ślązak to nie Polak, ale ktoś inny.

- To są niebywałe rzeczy, ale my troszeczkę jesteśmy bezradni, ponieważ jest państwo demokratyczne. Wiem, że to państwu się nie podoba. Ja też najchętniej bym wszystko pozamykała, powsadzała do więzień, zrobiła porządek raz, dwa, trzy i wprowadziła najlepiej jednowładztwo Jarosława Kaczyńskiego. Wtedy byłabym spokojna, że jest dobrze. Ale niestety nie możemy sobie na to pozwolić, bo jesteśmy krajem demokratycznym i obowiązują nas prawa i zasady państw demokratycznych- powiedziała.

Zobacz:  Jest już gotowy projekt o dekoncentracji mediów. Czeka na decyzję PiS

Wolność prasy

Zgodnie z zasadą wolności prasy,  będąc w Unii Europejskiej nie można wyrzucać z Polski wydawnictw ze względu na narodowość kapitału.

- Nie można tego zrobić, bo byłoby to złamanie podstawowych zasad i dowód na to, że jesteśmy państwem autorytarnym i niedemokratycznym, a przecież o to chodzi naszym przeciwnikom politycznym. To, co można zrobić, to można zastosować te same zasady, które obowiązują w krajach Europy Zachodniej - we Francji i Niemczech, gdzie są zasady chroniące rynek medialny przed dominacją jednego kapitału. To jest dekoncentracja mediów, czyli wprowadzenie takich przepisów, że jedno wydawnictwo może mieć określony procent w segmencie prasy, mediów, np. 15 czy 10 proc. - mówiła.

Posłanka wskazała, że w Polsce nie ma takich ograniczeń, a Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta powinien protestować, gdy były przejmowane kolejne tytuły, ale tego nie robił. Lichocka poinformowała, że w resorcie kultury jest przygotowany projekt ustawy, który zakłada dekoncentrację mediów, a dotyczy przede wszystkim mediów regionalnych, ale nie tylko.

image
Siedziba Axel Springer. fot. Wikimedia.

Trzeba wybrać dobry moment

- To jest kwestia decyzji politycznej, decyzji kierownictwa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, kiedy będziemy ten projekt uruchamiać, czy jeszcze w tej kadencji, czy już to będzie program na kolejną kadencję. Gdy będziemy wprowadzać prawo dekoncentracji mediów, stosując te same zasady, które obowiązują we Francji czy w Niemczech, podniesie się straszny wrzask, również we Francji i w Niemczech, że ograniczamy wolność prasy, prześladujemy media krytyczne wobec władzy i jest to dowód na to, że jesteśmy autorytarni, niedemokratyczni i dławimy wolność słowa - podkreśliła posłanka PiS.

Lichocka przyznała, że w związku z tym "trzeba wybrać moment na rozpętanie takiej kolejnej awantury".

- Trzeba jakość to zrobić, zmienić układ na polskim rynku, jeśli chodzi o kapitał w mediach. Pozostaje pytanie kiedy. Wydaje się, że teraz najważniejszą sprawą jest dokończenie reformy sądownictwa. Najważniejsze jest teraz wynegocjowanie najlepszego budżetu na kolejną perspektywę, jeśli chodzi o fundusze europejskie. Jest jeszcze kilka kluczowych rzeczy związanych z działaniem państwa, jeśli chodzi o ograniczenie mafii vatowskiej, paliwowej, hazardowej. To też narusza ogromne interesy i stąd ten atak na Polskę jest tak silny. Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego, to on zdecyduje - powiedziała.

źródło: PAP, GPC

KJ

 © Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj176
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura