Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
97 obserwujących 5511 notek 12947228 odsłon
Salon24 news, 14 czerwca 2018 r.

TK się nie spieszy. Przyłębska wyjawiła termin rozprawy ws. ustawy o IPN

1113 43 0 A A A
Prezes TK, Julia Przyłębska.
Prezes TK, Julia Przyłębska.

- Nie minęło jeszcze pół roku. To jest wyjątkowo szybki termin - stwierdziła prezes TK, Julia Przyłębska. Mimo ogromnych kontrowersji, wniosku prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie konstytucyjności przepisów, napiętych relacji z Izraelem i USA, Trybunał Konstytucyjny postara się do sierpnia zwołać rozprawę ws. ustawy o IPN.

Prezydent zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego w połowie lutego z prośbą o zbadanie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Do tej pory jednak sędziowie nie zajęli się przepisami, które ciągle pozostają w próżni. Zbigniew Ziobro pod koniec marca ocenił, że jeden z przepisów, który został opracowany w ministerstwie sprawiedliwości, jest niekonstytucyjny. Chodzi o karanie grzywną lub więzieniem za czyny, popełnione za granicą, niezależnie od prawa obowiązującego w miejscu ich popełnienia.

Czytaj więcej: Wątpliwości ws. ustawy o IPN. Jeden z przepisów uznany za niekonstytucyjny

Mimo wątpliwości prezydenta i prokuratora generalnego, kryzysu dyplomatycznego i napiętych relacji z Izraelem, USA i Ukrainą od momentu wejścia w życie nowelizacji ustawy o IPN, prezes Trybunału Konstytucyjnego nadal nie wyznaczyła terminu rozprawy ws. nowych przepisów.

- Planujemy, że termin rozpoznania wniosku prezydenta o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o IPN Trybunał Konstytucyjny wyznaczy przed wakacjami sierpniowymi - powiedziała Julia Przyłębska. Jej zdaniem, to tempo ekspresowe, bowiem "nie minęło jeszcze pół roku".

image

Prezes TK tłumaczyła w Polsat News, że jej możliwości działania są ograniczone wnioskami zainteresowanych stron. Dopiero niedawno do Trybunału wpłynęło pełne stanowisko prokuratora generalnego dotyczące nowelizacji ustawy o IPN, a w środę chęć udziału w postępowaniu złożył Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Andrzej Duda: Podpiszę nowelizację ustawy o IPN. Skieruję ją do Trybunału Konstytucyjnego

- Związek ten chce przystąpić w charakterze takiego, można powiedzieć, obserwatora, amici curiae, mówiąc językiem prawniczym i jest gotów złożyć w ciągu czterech tygodni swoje stanowisko - poinformowała Przyłębska. Dodała, że z powodu wysłuchania wszystkich stron postępowania oraz wpływających pism, rozprawa ws. nowelizacji ustawy o IPN się opóźnia. - Nie wszystko jest zależne od Trybunału. TK jest zdeterminowany - zaznaczyła Przyłębska. - Wydawało nam się, że już w maju będzie możliwe wyznaczenie terminu, ale sprawa jest skomplikowana. Ale to nie jest jedyna sprawa, która leży w Trybunale - tłumaczyła.

Przed "wakacjami trybunalskimi", czyli w okolicach lipca, TK zbada również ułaskawienie byłego szefa CBA, Mariusza Kamińskiego. Andrzej Duda po objęciu władzy przez PiS ułaskawił obecnego koordynatora ds. służb specjalnych i jego współpracowników, choć nie zapadł w ich sprawie wyrok skazujący. Sądu Najwyższego uznał w maju 2017 r., że prezydenckie prawo łaski może być stosowane tylko i wyłącznie wobec osób prawomocnie skazanych. Dlatego marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, złożył wniosek do Trybunału o zbadanie "sporu kompetencyjnego" między prezydentem, a SN. Zbigniew Ziobro z kolei zapytał TK o wnoszenie kasacji na niekorzyść oskarżonego, w przypadku zastosowania wobec niego aktu łaski przez prezydenta. Zdaniem ministra, jest to niekonstytucyjny przepis.

Sąd Najwyższy: Prezydent Duda nie mógł ułaskawić Mariusza Kamińskiego

Z kolei grupa posłów PiS zaskarżyła do TK proceder kierowania zapytań prawnych przez sądy do Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ich zdaniem, jest niezgodny z zasadą niezawisłości sędziów.

Opozycja i część mediów często zarzucały Julii Przyłębskiej, że sparaliżowała Trybunał. - To są bzdury, to jest nieprawda. Wyznaczane są terminy rozpraw, wydawane są wyroki. To jest wprowadzanie europejskiej opinii publicznej w błąd - stwierdziła. Odnosząc się do debaty w europarlamencie na temat Polski, prezes TK zarzuciła Fransowi Timmermansowi, że nie wie, gdzie leży Warszawa. Wiceszef Komisji Europejskiej mówił, że pojedzie do Moskwy na rozmowy z polskim rządem.

- Nie jestem podmiotem, uczestniczącym w rozmowach, ale kiedy obserwuję, to proszę zauważyć: polski rząd uczynił ustępstwa. W tej debacie są stawiane bardzo ogólne tezy, brakuje mi tutaj konkretu. Zostało zrobione dużo, mówmy o skardze nadzwyczajnej - wymieniła Przyłębska.

Źródło: Polsat News

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Opublikowano: 14.06.2018 08:39. Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 08:39.
Autor: Salon24 news
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka