Andrzej Duda, prezydent RP. Fot. PAP/Adam Guz
Andrzej Duda, prezydent RP. Fot. PAP/Adam Guz

Rozczarowanie pytaniami referendalnymi Dudy. Misiewicz dokłada kolejne - o aneks WSI

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 61

Część prawicowych publicystów krytykuje Andrzeja Dudę po opublikowaniu listy 15 pytań do referendum konstytucyjnego. Są rozczarowani ogólnikami i poruszanymi kwestiami, które już są zapisane w ustawie zasadniczej. Bartłomiej Misiewicz postanowił dołożyć swój postulat o ujawnienie aneksu do raportu z likwidacji WSI.

Referendum prezydenta Dudy - więcej krytyków, niż zwolenników

Prezydent chce zapytać Polaków w ogólnopolskim referendum o zwierzchnictwo nad armią i polityką zagraniczną, wpisanie programu 500 Plus i obecnego wieku emerytalnego do konstytucji, członkostwo w Unii Europejskiej i NATO, rolę rodziny i odniesienie do tradycji chrześcijańskiej w preambule do ustawy zasadniczej.

W sieci zawrzało od krytyków inicjatywy prezydenta. Wskazują na mnogość pytań, bezzasadność, chęć uporczywego wpisywania programu PiS do konstytucji. Uważają, podobnie jak część polityków partii rządzącej, iż termin głosowania 11 listopada jest niefortunny ze względu na święto narodowe.

- Te pytania to naprawdę porażka. Dotąd myślałem, że referendum to jednak dobry pomysł. Ale jeżeli to jest lista pytań, to lepiej, żeby się nie odbyło - komentował Łukasz Warzecha z tygodnika "Do Rzeczy".

- Nic tak nie uderza w powagę urzędu prezydenta RP, jak absurdalność konstytucyjnych pytań przedstawionych dziś przez Andrzeja Dudę - krytykował inicjatywę Pałacu Prezydenckiego Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita").







W analizie dla konserwatywnej "Nowej Konfederacji", Stefan Sękowski zastanawia się: "Po lekturze prezydenckich propozycji piętnastu pytań referendalnych nasuwa się szesnaste: czy pilot, który z nami leci, wie w ogóle, co jest zapisane w Konstytucji i co może się w niej znaleźć?". Według publicysty, jedyne zagadnienia, które rzeczywiście nadają się do głosowania w referendum, to dotyczące zwiększenia kompetencji głowy państwa.

"I tyle – reszta zwyczajnie nie nadaje się do zadania. Opozycja może więc z czystym sumieniem nawoływać do bojkotu, bo same pytania są tak zadane, że nawet nie ma jak sugerować odpowiedzi w ramach hipotetycznej kampanii. Chciał mieć Andrzej Duda własne referendum niczym Bronisław Komorowski – i może je mieć, z podobną frekwencją. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc wycofanie się z tego pomysłu i oszczędzenie sobie wstydu, a nam – wyrzucenia w błoto milionów złotych na organizację referendum" - Sękowski nie pozostawia suchej nitki na Andrzeju Dudzie.

Prof. Antoni Dudek na swoim blogu w Salon24.pl zaproponował, by prezydent zarządził reprezentatywny sondaż, zamiast wydawać blisko 200 mln złotych na głosowanie.Istnieje bowiem ryzyko, że "przez resztę kadencji prezydent będzie się musiał tłumaczyć dlaczego kosztem ok. 170 mln złotych publicznych pieniędzy zafundował sobie badanie poglądów konstytucyjnych najpewniej kilkuprocentowej i w dodatku mocno niereprezentatywnej grupy wyborców" - zaznaczył.

Antoni Dudek: Prezydent lewituje

Pomysł Andrzeja Dudy wykpiwali wspólnie w RMF FM Leszek Miller i redaktor Robert Mazurek. Były premier twierdzi, że poważni ludzie nie powinni zajmować się przedstawionymi opinii publicznej zagadnieniami.To fragment audycji porannej rozmowy w radiu:

Robert Mazurek: Mi brakuje pytania na przykład o karty pływackie.

Leszek Miller: No nie ma.

Robert Mazurek: Nie ma też pytania o to, czy te oczy mogą kłamać.

Leszek Miller: Nie ma też pytania, czy przejść na czas letni czy na zimowy. A wie pan, jakie pytanie byłoby teraz na czasie? Czy jesteśmy za tym, żeby Polska grała na każdym mundialu?

Robert Mazurek: Pan mi utrudnia wykonywanie pracy!

Leszek Miller: Pragnę odciągnąć pana od tego zamiaru, który jest tylko pana fanaberią.

Robert Mazurek: To nie moja! Pan mnie z kimś myli, nie jestem Andrzej Duda!

Zwolennikiem koncepcji prezydenta jest Marcin Wikło, dziennikarz portalu wpolityce.pl. - Ja mam jedno tylko zastrzeżenie, że jest ich może zbyt wiele. Dobrze, że w finale będzie pytań maksymalnie 10. To powinien być prostszy wybór, jeśli Polacy mają dokonać go świadomie a nie na zasadzie loteryjki - napisał w swoim tekście.

Szczególnie zabawna jest - według Wikły - krytyka ze strony anonimowych internautów, wspierających rząd PiS. - Szczególnie zabawni są apologeci „dobrej zmiany”, którzy w swej zapalczywości postanowili tak zanegować wszystko, co jest związane z UE, że nie zauważyli chyba, że na to pytanie można po prostu odpowiedzieć „nie”. Ten głos coś do dyskusji by wniósł, anonimowe hejtowanie samego pomysłu nie wnosi nic. Kompletnie nic - podkreślił autor wpolityce.pl.

Propozycja Misiewicza dla prezydenta Dudy

Bartłomiej Misiewicz - były współpracownik ministra Antoniego Macierewicza w MON - wymyślił sposób, by zachęcić jak najszerszy elektorat prawicowy do udziału w referendum. - Skoro 15 propozycji pytań #Referendum2018 obejmuje tak wiele zagadnień, to czemu nie dopisać 16 pytania: Czy zgadza się Pani/Pan na ujawnienie Aneksu do Raportu z likwidacji WSI? - zapytał.


image

Przypomnijmy, że ujawnienia aneksu do raportu z likwidacji WSI domaga się od kilku lat Antoni Macierewicz. Polityk PiS krytykował wielokrotnie prezydenta za to, że tego nie zrobił. Andrzej Duda z kolei unika tematu, a gdy jego przedstawiciele są pytani w mediach o aneks, odsyłają do decyzji Lecha Kaczyńskiego. Prezydent w 2008 roku utajnił dokument, stwierdził przy tym, że zawiera zbyt dużo uogólnień.

- Nie opublikuję raportu w tej wersji. Aneks miejscami jest bardzo interesujący, ale zbyt wiele jest tam fragmentów, w których fakty zastąpiono interpretacjami. Wnioski są wyciągane także tam, gdzie nie ma do tego wystarczających podstaw. (...) Teraz także można by opublikować aneks, ale należałoby usunąć olbrzymią ilość danych osobowych. Taki wariant również rozważam - mówił w wywiadzie dla "Newsweeka" 10 lat temu Lech Kaczyński.

- Ja należę do nielicznych ludzi, którzy czytali aneks. Naprawdę lepiej będzie, jeśli nie zostanie opublikowany. To jest moje głębokie przeświadczenie - twierdził kilka miesięcy temu prezes PiS, Jarosław Kaczyński na spotkaniu z wyborcami w Spale.

Pytania referendalne Andrzeja Dudy

1. Czy jest pani/pan za uchwaleniem nowej konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej - tak lub nie, bądź zmian w obowiązującej konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej - tak lub nie?

2. Czy jest pani/pan za wprowadzeniem do konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego zatwierdzającego zmiany konstytucji?

3. Czy jest pani/pan za wprowadzeniem do konstytucji obowiązku przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla państwa i narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej milion obywateli?

4. Czy jest pani/pan za odwołaniem się w preambule konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej do ponad tysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?

5. Czy jest pani/pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych takich jak świadczenia 500 Plus?

6. Czy jest pani/pan za zagwarantowaniem konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?

7. Czy jest pani/pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczpospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?

8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej i wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?.

9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO - w Sojuszu Atlantyckim?

10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?.

11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem obok macierzyństwa również ojcostwa?

12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?

13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?

14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?

15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

Znamy propozycje 15 pytań referendalnych. Duda: obecna konstytucja sprawiła ludziom zawód

GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka