W wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu warszawskim na liście PiS znalazł się były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kolejne nazwiska na swych listach wyborczych do europarlamentu. W lutym Komitet Polityczny PiS podjął decyzje dotyczące "jedynek" i "dwójek" na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. PiS przedstawił "jedynki". Same "mocne" nazwiska
Okręg nr 1 - Pomorze
Europosłanka Anna Fotyga, wiceminister kultury Jarosław Sellin i była radna sejmiku wojewódzkiego Danuta Sikora otwierają listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego na Pomorzu. Na czwartym miejscu listy znalazł się poseł Piotr Mueller, a na piątym senator Antoni Szymański. Kolejne miejsca na liście zajmują: Arleta Kurzelewska, Danuta Białooka-Kostenecka, Karol Rabenda z Porozumienia oraz Patryk Demski. Pomorską listę PiS zamyka wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk.
Okręg nr 2 - Kujawsko-Pomorskie
Europoseł Kosma Złotowski, poseł Tomasz Latos oraz radny sejmiku wojewódzkiego Przemysław Przybylski otwierają listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu kujawsko-pomorskim. Na czwartym miejscu kujawsko-pomorskiej listy znalazła się posłanka Joanna Borowiak. Kolejne miejsca zajmują: Zbigniew Girzyński, radna Barbara Konieczna, Żaneta Śrubkowska i Ireneusz Stachowiak z Solidarnej Polski. Listę zamykają: Marcin Wroński z Porozumienia i Anna Szwed.
Okręg nr 3 - Podlaskie - Warmińsko-Mazurskie
Europoseł Karol Karski, były minister rolnictwa poseł Krzysztof Jurgiel oraz posłanka Iwona Arent są liderami listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim. Czwarte miejsce na liście przypadło radnemu sejmiku Grzegorzowi Kierozalskiemu, a piąte Joannie Karpowicz. Kolejne miejsca zajmują: radna sejmiku województwa podlaskiego Justyna Żalek (Porozumienie), a także posłowie: Wojciech Kossakowski i Tadeusz Cymański (Solidarna Polska). Listę zamykają radna sejmiku warmińsko-mazurskiego Jolanta Andruszkiewicz oraz radny sejmiku województwa podlaskiego Romuald Łanczkowski.
Krzysztof Jurgiel (po lewej). fot. Wikiemdia
Okręg nr 4 - Warszawa
Europosłowie Jacek Saryusz-Wolski i Ryszard Czarnecki oraz senator Konstanty Radziwiłł otwierają listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu warszawskim. "Czwórką" na liście została posłanka Anita Czerwińska, a na piątym miejscu znalazł się poseł Zbigniew Gryglas (Porozumienie). Kolejne miejsca zajmują na liście posłowie: Ewa Tomaszewska i Andrzej Smirnow. Ósme miejsce przypadło warszawskiemu radnemu, wiceszefowi komisji weryfikacyjnej Sebastianowi Kalecie (Solidarna Polska). Warszawską listę zamykają: radna sejmiku mazowieckiego, aktorka Dominika Chorosińska (Figurska) oraz posłanka Małgorzata Wypych.
Jacek Saryusz-Wolski. fot. Wikimedia
Okręg nr 5 - Mazowsze
Wicemarszałkowie Senatu, Adam Bielan i Maria Koc oraz europoseł Zbigniew Kuźmiuk otwierają listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu mazowieckim. "Czwórka" na liście przypadła posłowi Maciejowi Małeckiemu, na piątym miejscu znalazła się posłanka Anna Kwiecień. Na kolejnych miejscach mazowieckiej listy znaleźli się posłowie: Arkadiusz Czartoryski i Teresa Wargocka. Listę zamykają Agnieszka Krzętowska, wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski oraz poseł Marek Opioła.
Okręg nr 6 - Łódź
Były szef MSZ Witold Waszczykowski jest "jedynką" PiS w Łodzi, drugie miejsce zajmuje posłanka, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
Okręg nr 7 - Wielkopolska
Europoseł Zdzisław Krasnodębski, wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska oraz posłanka Joanna Lichocka otwierają listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu wielkopolskim.
Na czwartym miejscu wielkopolskiej listy znalazł się wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, na piątym - poseł Ryszard Bartosik, a na szóstym - poseł Marcin Porzucek. Na kolejnych miejscach listy znaleźli się: poznańska radna Lidia Dudziak oraz radny sejmiku wojewódzkiego Robert Popkowski. Listę zamykają: Joanna Frankiewicz i poseł Jan Dziedziczak.
Okręg numer 8 - Lubelskie
Posłanka Elżbieta Kruk, wicemarszałek Sejmu oraz rzeczniczka PiS Beata Mazurek oraz radny sejmiku wojewódzkiego Tomasz Solis otwierają listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu lubelskim. Na czwartym miejscu listy znalazła się radna Barbara Barszczewska, na piątym - poseł Krzysztof Szulowski, a na szóstym - poseł Sławomir Zawiślak. Kolejne miejsca na liście otrzymali: senator Andrzej Stanisławek z Porozumienia oraz członek zarządu województwa Sebastian Trojak z Solidarnej Polski. Listę zamykają: Ewa Szałachwiej oraz poseł Marcin Duszek.
Beata Mazurek. fot. Wikimedia
Okręg numer 9 - Podkarpackie
Obecny europoseł, szef sztabu PiS Tomasz Poręba, poseł Bogdan Rzońca oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart otwierają listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego na Podkarpaciu - wynika z informacji uzyskanych przez PAP. Kolejne, czwarte miejsce na liście PiS przypadło wicemarszałkowi województwa podkarpackiego Piotrowi Pilchowi. Wśród kandydatów do europarlamentu z Podkarpacia znaleźli się też posłowie z tego regionu: Krystyna Wróblewska i Kazimierz Gołojuch.
Okręg numer 10 - Małopolska - Świętokrzyskie
Wicepremier Beata Szydło, eurodeputowany Ryszard Legutko i wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki otwierają listę kandydatów PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. Na czwartym miejscu listy znalazł się poseł PiS Dominik Tarczyński. Piąte miejsce zajmuje poseł Włodzimierz Bernacki, a szóste - posłanka Barbara Bartuś. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Elżbieta Duda, Michał Cieślak z Porozumienia, poseł PiS Arkadiusz Mularczyk oraz Anna Krupka.
Beata Szydło. fot. Flickr
Okręg nr 11 - Śląsk
Europosłanka Jadwiga Wiśniewska, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz posłanka Izabela Kloc otwierają listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego na Śląsku. Na czwartym miejscu listy znalazł się obecny europoseł PiS Bolesław Piecha. Piąte miejsce zajmuje poseł Waldemar Andzel, a szóste - poseł Andrzej Sośnierz. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Józef Kubica, Wioletta Koper-Staszowska oraz Bożena Szydlik. Ostatnie miejsce na liście zajął wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.
Okręg numer 12 - Dolnośląskie - Opolskie
Minister edukacji Anna Zalewska, minister w kancelarii premiera Beata Kempa oraz europoseł Sławomir Kłosowski otwierają listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu dolnośląsko-opolskim.
Na czwartym miejscu listy znalazł się Andrzej Kisielewicz, na piątym - senator Aleksander Szwed, szóste miejsce otrzymał senator Rafał Ślusarz, a "siódemką" została posłanka Katarzyna Czochara. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Jacek Baczyński, Beata Żołnieruk z Porozumienia oraz posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka. Kandydatów do Parlamentu Europejskiego w tym okręgu zaprezentował wiceprezes PiS Adam Lipiński.
Okręg numer 13 - Zachodniopomorskie - Lubuskie
Szef MSWiA Joachim Brudziński, europoseł Czesław Hoc oraz minister pracy i rodziny Elżbieta Rafalska są liderami listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim. Czwarte miejsce na liście przypadło byłemu wiceministrowi gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, posłowi Jerzemu Maternie. Kolejne miejsca zajmują: wiceminister środowiska Małgorzata Golińska oraz poseł Michał Jach. Na siódmym miejscu znalazł się radny sejmiku zachodniopomorskiego Michał Kamiński, a na ósmym - radna sejmiku lubuskiego Helena Hatka. Listę zamykają: zachodniopomorska radna Małgorzata Jacyna-Witt oraz wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
KJ
Inne tematy w dziale Polityka