142 obserwujących
7241 notek
18788k odsłon
2025 odsłon

Konwencja KW SLD. Lewica chce legalizacji aborcji, związków partnerskich, likwidacji IPN

Joanna Senyszyn i Wanda Nowicka na konwencji KW SLD. Fot. PAP/Leszek Szymański
Joanna Senyszyn i Wanda Nowicka na konwencji KW SLD. Fot. PAP/Leszek Szymański
Wykop Skomentuj125

Legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży, świeckie państwo, odejście od religii w szkołach, likwidacja IPN, podwyższenie płacy minimalnej, obywatelska emerytura, leki za 5 zł i czyste powietrze znalazły się w programie lewicy (KW SLD), który został ogłoszony podczas sobotniej konwencji. 

W sobotę lewica zaprezentowała swój program podczas konwencji w Warszawie. 

Konwencję rozpoczęło wystąpienie trzech kobiet reprezentujących trzy partie tworzące lewicowy komitet – Marceliny Zawiszy z Razem, Anny Marii Żukowskiej i Beaty Maciejewskiej z Wiosny. 

Polecamy: Czarzasty na konwencji KW SLD zapowiedział Trybunał Stanu dla Ziobry i Morawieckiego

Liderka opolskiej listy KW SLD Marcelina Zawisza, mówiąc o swoim programie, zapewniła, że będzie „głośno mówić” o braku lekarzy ginekologów w Polsce. Podkreśliła, że państwo powinno „natychmiast” zwiększyć finasowanie ochrony zdrowia do 6,8 proc. PKB, „dla naszego dobra”. 

Kierując swoje słowa do kobiet, zapewniła: „Będę walczyć o nas wszystkie i osobiście zgłoszę projekt legalizujący aborcje do 12. tygodnia ciąży na żądanie kobiety”. Dodała, że będzie też walczyć o zlikwidowanie klauzuli sumienia. 

Anna Maria Żukowska, która będzie dwójką na warszawskiej liście „Lewicy”, mówiła o edukacji. Zapowiedziała, że lewica będzie chciała wprowadzić do szkół „zajęcia antydyskryminacyjne, by każde dziecko czuło się w swojej szkole bezpiecznie”. 

Marcelina Zawisza na konwencji KW SLD
Marcelina Zawisza na konwencji KW SLD. Fot. PAP/Leszek Szymański

Zapowiedziała również darmowe dojazdy do szkół dla dzieci, darmowe posiłki oraz przywrócenie opieki stomatologicznej i pielęgniarskiej w szkołach. Opowiedziała się też za Kartą nauczyciela i godnymi zarobkami dla nich. 

Mówiła także, że religia powinna być nauczana poza systemem szklonym, „w salach katechetycznych”. W szkole natomiast – jak przekonywała – powinna być prowadzona rzetelna edukacja, w tym edukacja seksualna. 

Beata Maciejewska, jedynka na liście gdańskiej, podkreśliła, że formacje lewicowe startujące ze wspólnej listy chcą świeckiego państwa, renegocjacji konkordatu czy ukarania winnych pedofili w Kościele. – Tylko lewica gwarantuje dziś świeckie państwo – mówiła. 

Podkreśliła także znaczenie rozwijania „zielonej energetyki”, „czerpanie energii ze źródeł odnawialnych”, a także ochronę czystości powietrza. 

Zandbeg: Lewica to prawdziwa wolność 

Lider Lewicy Razem Adrian Zandberg przekonywał, że można wyobrazić sobie lepszą Polskę jutra – bez nienawiści, bez pogardy, w której ludzie nie muszą się bać o jutro, w której najważniejszy jest człowiek, a nie tylko pieniądze. – Polskę, w której każdy z nas i każda z nas czuje się bezpiecznie, Polskę, w której się różnimy, ale się szanujemy, Polskę, która jest normalnym europejskim nowoczesnym państwem dobrobytu – mówił Zandberg. 

Zapewnił, że zbudowanie takiej Polski jest możliwe i możliwe jest odsunięcie PiS od władzy. – To zależy tylko od nas, od tego, czy będziemy działać wspólnie – podkreślił.

– Nie będziemy wracać do przeszłości, nie będziemy wracać do czasów, w których kilometry autostrad były ważniejsze od ludzi. Czas nędznych płac, czas śmieciówek, czas zwijania się państwa na prowincji – naprawdę zostawmy to za sobą, to już było, to się nie sprawdziło i nie warto do tego wracać – ocenił.

Adrian Zandberg na konwencji KW SLD
Adrian Zandberg na konwencji KW SLD. Fot. PAP/Leszek Szymański

Lewica – mówił Zandberg – zadba o ciężko pracujących ludzi, którzy mają prawo do bezpieczeństwa. – Dlatego w przyszłym roku podniesiemy płacę minimalną do 2700 zł i wprowadzimy mechanizm, który zagwarantuje, że te niższe płacę będą rosnąć szybciej – zadeklarował.

– Pod rządami lewicy państwo będzie uczciwym pracodawcą. Chcę powiedzieć to bardzo jasno: nie zawiedziemy i nie zdradzimy nauczycieli, nauczycielek, nie zawiedziemy i nie zdradzimy budżetówki, nie zawiedziemy i nie zdradzimy pracowników administracji publicznej – obiecał. Zapewnił, że nie będzie umów śmieciowych w budżetówce i skończy się „zaciskanie pasa na brzuchach pracowników budżetówki”. Lewica – zapowiadał – zainwestuje w przyszłość, w naukę i nowe technologie. – Pieniądze trafią na odnawialne źródła energii, na robotyzację, ale także na nowe technologie, które ułatwią życie seniorom – mówił.

Podkreślał, że lewica idzie do wyborów również po to, by rozwiązać najważniejsze obecnie problemy: ochrony zdrowia i mieszkalnictwa. Zapowiedział zmianę systemu refundacji leków i wprowadzenie zasady, że za leki, które wykupujemy na receptę, płaci się 5 zł. – Już nikt nigdy nie odejdzie bez leku, od którego zależy jego zdrowie i życie – powiedział. Ocenił, że PiS zawiodło w sprawie mieszkań. Zadeklarował, że wspólnie z deweloperami lewica wybuduje milion mieszkań w Polsce i doprowadzi do tego, by młoda rodzina mogła wynająć mieszkanie za tysiąc złotych. Lewica chce też przyjęcia ustawy, „która raz na zawsze zakończy reprywatyzację”.

Wykop Skomentuj125
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka