154 obserwujących
8141 notek
21472k odsłony
3040 odsłon

Awaryjny rurociąg do Czajki. Jeszcze dziś 60 proc. wydajności

Przekonstruowanie nitki rurociągu zastępczego na moście pontonowym na Wiśle. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Przekonstruowanie nitki rurociągu zastępczego na moście pontonowym na Wiśle. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wykop Skomentuj179

Od rana trwają próby, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w poniedziałek awaryjne rurociągi zostaną uruchomione - poinformował Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy Wód Polskich. Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk stwierdził, że jeszcze w poniedziałek tłoczenie nieczystości osiągnie 60 proc.

Próby rurociągów rozpoczęły się w poniedziałek rano. – Zakończenie prób zaplanowane jest na około godzinę 9.30-10 – zaznaczył rzecznik Wód Polskich. 

Dodał, że „jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to dziś awaryjne rurociągi zostaną uruchomione”. 

Polecamy: Podłączono awaryjny rurociąg na Wiśle. Ale są problemy techniczne

Od godz. 4 rano w poniedziałek ścieki tłoczone są awaryjnym rurociągiem do oczyszczalni „Czajka” - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Jak zaznaczył, rurociąg jeszcze tego dnia osiągnie 60 proc. wydajności, a 100 proc. - najdalej w środę. 

Minister zaznaczył, że jeszcze w poniedziałek rurociąg osiągnie 60 proc. wydajności. Jak wyjaśnił, instalacja została zbudowana w „ekspresowym tempie dziesięciu dni”, a prace nad nią trwały w ostatnim czasie 24 godziny na dobę. – W związku z tym ta instalacja wymaga rozruchu. Są cały czas robione pomiary i badania, czy wszystko jest szczelne – dodał. Wskazał jednocześnie, że jak na razie "wszystko doskonale działa". 

– W następnych dniach - we wtorek, najdalej w środę - już będzie 100 proc. wydajności – powiedział Dworczyk.

Dworczyk dopytywany, czy część ścieków jeszcze spływa do Wisły, odpowiedział, że przed rozpoczęciem szczytu porannego żadne ścieki nie trafiały już do rzeki. – Jak się rozpoczął szczyt poranny, to jeszcze jest niewielki przelew, ale tak jak powiedziałem, ta instalacja jest dopiero uruchamiana – zaznaczył. 

Początkowo zakładano, że awaryjne rurociągi rozpoczną pracę w weekend. Jednak, jak powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, „w niedzielę okazało się, że jedna z nitek rurociągu wymaga przekonstruowania”. 

– Wojsko, firmy, szereg spółek skarbu państwa pod przewodnictwem Wód Polskich i Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z bardzo dużym poświęceniem prowadziło prace – powiedział Michał Dworczyk podczas niedzielnej konferencji nad Wisłą. 

Przekazał, że zakończono prace na moście pontonowym w miejscu, gdzie będzie wejście do kolektora oczyszczalni, oraz zakończono próby szczelności. – W trakcie trwających prób okazało się, że trzeba pewne zmiany wprowadzić w samym doprowadzeniu do pomp – przekazał Dworczyk. 

Wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk przy awaryjnym rurociągu nad Wisłą w Warszawie
Wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś (L) oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk przy awaryjnym rurociągu nad Wisłą w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Wody Polskie: Wydajność rurociągu rośnie

Wydajność alternatywnego rurociągu przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" stopniowo rośnie; obecnie jest osiągnięty poziom 60 proc. - poinformował rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie żadnego wstrzymania pompowania ścieków - dodał.

Obecnie - zaznaczył rzecznik Wód Polskich - osiągnięto poziom 60 proc. pompowania ścieków. – Te testy, które zaczęły odbywać się od wczesnych godzin porannych, są stopniowo zwiększane i wszystko idzie dobrze – wskazał. – Do Wisły aktualnie trafia ok. 40 proc. nieczystości, ale wydajność rurociągu rośnie. "Docelowo nic ma nie trafiać do Wisły – dodał Kieruzel. 

Rzecznik dopytywany o skutki deszczu wobec funkcjonowania rurociągu podkreślił, że sieć jest tak skonstruowana, aby działać po podniesieniu się poziomu rzeki o ponad 2 metry. Wody Polskie monitorują w związku z tym prognozy pogody. – Nie ma obaw, co do funkcjonalności systemu – wskazał Kieruzel.

Wcześniej informowano, że uruchomienie obu nitek awaryjnego rurociągu łączącego lewy brzeg Wisły z leżącą na prawym brzegu oczyszczalnią „Czajka” nastąpi w niedzielę o godz. 14.00. Później zapowiedziano kilka godzin przesunięcia. 

W nocy z niedzieli na poniedziałek obie rury leżące na moście pontonowym zostały zalane wodą. 

Budowa rurociągu na moście pontonowym na Wiśle jest finansowana z budżetu państwa, pieniądze pochodzą z rezerwy ogólnej. 

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni „Czajka” doszło we wtorek 27 sierpnia i w środę 28 sierpnia. W efekcie nieczystości są zrzucane do Wisły. Według oceny Ministerstwa Środowiska, do rzeki wpływa 260 tys. metrów sześc. ścieków na dobę.

KW

Wykop Skomentuj179
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka