154 obserwujących
8132 notki
21455k odsłon
1823 odsłony

Czarzasty: Nie jesteśmy oszołomami, którzy będą opluwali kler. Chcemy równych praw

Politycy Lewicy spotkali się z wyborcami w Toruniu. fot. PAP
Politycy Lewicy spotkali się z wyborcami w Toruniu. fot. PAP
Wykop Skomentuj173

Włodzimierz Czarzasty zapewniał, że lewica nie jest przeciwko wiernym i klerowi, ale domaga się transparentności finansowania Kościoła w Polsce.

"Lewicobus", w którym podróżują m.in. szef SLD Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Wiosny Robert Biedroń i lider Lewicy Razem Adrian Zandberg, odwiedził w niedzielę Bydgoszcz, a następnie Toruń.

Czarzasty obiecuje, że Lewica "nie będzie opluwać kleru"

Podczas konferencji w Toruniu Czarzasty podkreślił, że lewica nigdy nie była i nie będzie przeciwko wiernym i przeciwko wierze. Nie jesteśmy w tej sprawie oszołomami, świrami, którzy będą chodzili, opluwali ludzi wiernych, opluwali kler. Mamy do tego racjonalny, spokojny stosunek - powiedział.

Wskazał, że lewica jest za państwem świeckim i za całkowitą transparentnością finansowania kleru. Zwróciliśmy się swego czasu - jako lewica - o zapytanie, ile środków finansowych jest przeznaczane na polski kler co roku przez władzę państwową i przez spółki Skarbu Państwa. Wiemy, że jest to ok. 8 mld zł. Takie zapytanie poselskie poszło - do tej pory nie mamy, od dwóch lat, na ten temat odpowiedzi. Co jest w tym złego, że lewica się pyta i prosi o transparentność finansowania polskiego Kościoła? My nie mówimy, żeby tego nie robić. My mówimy: my chcemy wiedzieć, w jaki sposób Kościół jest finansowany"- powiedział. 

Podkreślił, że wszyscy powinni płacić równe podatki. Księża płacą ryczałt, który średnio jest w wysokości 236 zł. Przeciętny obywatel płaci podatki w wysokości 2 tys. zł miesięcznie, przeciętnie. Pytamy się: dlaczego? - mówił Czarzasty. Pytał, dlaczego takie usługi jak chrzest i pogrzeb nie są opodatkowane. Wskazał, że należy zlikwidować fundusz kościelny, który ostatnio wynosił 156 mln zł. Uważamy, że zdrowi mężczyźni, którzy zarabiają na swoje życie, niech płacą składki również za siebie. Tylko tyle - powiedział.

Lewica w Toruniu: wszyscy mają mieć obowiązki, także kler

Kościół jest zwolniony z opłat celnych, Kościół nie płaci podatków od nieruchomości. Przypomnę państwu, że Kościół jest drugim posiadaczem ziemskim po państwie w Polsce, 160 tys. hektarów ziemi. Kościół nie płaci podatków od spadków i od darowizn - mówił Czarzasty. Jeżeli my nie płacimy podatków, to łamiemy prawo, jeżeli Kościół nie płaci podatków, to prawa nie łamie - powiedział. Pytał także, dlaczego rozgłośnie katolickie mają być zwolnione np. od opłat koncesyjnych. Podkreślił, że politycy lewicy nie są przeciwko rozgłośniom katolickim, ale chcą, by wszyscy byli traktowani równo, uczciwie.

Dodał, że docelowo religia powinna zostać wycofana ze szkół. Dlaczego państwo ma finansować naukę religii w szkołach? Jeżeli ktoś krzewi wiarę, krzewi coś w co wierzy, nie może tego robić w kościołach? - pytał Czarzasty. Nie jesteśmy religiożercami ani kościołożercami. My po prostu chcemy równych praw dla wszystkich - dla siebie, dla kobiet, chcemy również równych praw dla biskupów. A równe prawa to są również równe obowiązki" - podkreślił.

KJ


Zobacz galerię zdjęć:

Politycy Lewicy spotkali się z wyborcami w Toruniu. fot. PAP
Politycy Lewicy spotkali się z wyborcami w Toruniu. fot. PAP Politycy Lewicy spotkali się z wyborcami w Toruniu. fot. PAP Politycy Lewicy spotkali się z wyborcami w Toruniu. fot. PAP
Politycy Lewicy spotkali się z wyborcami w Toruniu.
Wykop Skomentuj173
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka