154 obserwujących
8136 notek
21462k odsłony
2026 odsłon

Ważny wyrok ws. pedofilii w Kościele. Bohater "Tylko nie mów nikomu" wygrał w sądzie

Marek Mielewczyk. fot. PAP/Adam Warżawa
Marek Mielewczyk. fot. PAP/Adam Warżawa
Wykop Skomentuj152

400 tysięcy złotych zadośćuczynienia i pisemne przeprosiny od parafii i diecezji pelpińskiej za brak reakcji na molestowanie przez księdza - to wyrok gdańskiego Sądu Apelacyjnego w sprawie Marka Mielewczyka.

Marek Mielewczyk - jako ministrant w parafii św. Kazimierza w Kartuzach - był molestowany przez księdza Andrzeja S. Wszystko działo się w latach ’80. Swoją historię mężczyzna opowiedział braciom Sekielskim w filmie "Tylko nie mów nikomu". 

Nakaz przeprosin oraz zapłatę solidarnie 400 tys. zł zadośćuczynienia przez księdza, parafię w Kartuzach oraz diecezję pelplińską na rzecz byłego ministranta za molestowanie seksualne w latach 80. - orzekł Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Wyrok jest prawomocny.

Przełomowy wyrok ws. pedofilii w Kościele

W lipcu 2017 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku nakazał byłemu księdzu Andrzejowi S. przeprosić pisemnie byłego ministranta Marka Mielewczyka (zgodził się na podanie nazwiska - PAP) za "naruszenie jego dóbr osobistych w postaci godności oraz nietykalności cielesnej". Powód domagał się też zapłaty 10 tys. zł zadośćuczynienia, ale sąd tego żądania nie uwzględnił. Mielewczyk, oprócz b. kapłana pozwał też do sądu parafię św. Kazimierza w Kartuzach oraz Diecezję Pelplińską.

Od wyroku sądu niższej instancji odwołał się zarówno powód, jak i pełnomocnik Andrzeja S. 

Zobacz galerię zdjęć:

Marek Mielewczyk. fot. PAP/Adam Warżawa
Marek Mielewczyk. fot. PAP/Adam Warżawa Marek Mielewczyk. fot. PAP/Adam Warżawa Marek Mielewczyk. fot. PAP/Adam Warżawa Marek Mielewczyk w dokumencie "Tylko nie mów nikomu".
Marek Mielewczyk wygrał w sądzie. fot. PAP/Adam Warżawa

Wyrok jest prawomocny. Na jego ogłoszeniu nie było nikogo z pozwanych, stawił się natomiast powód Marek Mielewczyk.

- Było to nieludzkie wykorzystywanie małoletniego dziecka; dziecka nieświadomego tego, co się w stosunku do niego dzieje; dziecka nie mającego pełnego, normalnego oparcia w rodzinie. Jaka kara spotkała pana S.? Rekolekcje i przeniesienie do innej parafii. Przeniesienie ze stanowiska wikarego na stanowisko proboszcza. Kara bardzo adekwatna, zdaniem Kościoła, w stosunku do sprawcy takich czynów - mówiła w uzasadnieniu wyroku sędzia Dorota Gierczak.

Wyjaśniła, że choć czyny seksualne wobec b. ministranta miały miejsce w latach 1982-87, to nie można zastosować wobec nich przedawnienia, o co wnosili pozwani.

- Nigdy nie doszło do przeprosin; nigdy nie doszło do przyznania się przez któregokolwiek z pozwanych przed sądem, że czyny były dokonywane, że nie było nadzoru nad księdzem - stwierdził sąd.

Zdaniem sądu, "wykorzystywanie seksualne małoletnich dzieci - nieświadomych przestępczego charakteru czynności przeciwko nim podejmowanych - jest poniżającym, nieludzkim traktowaniem drugiego człowieka, niczym nie różniącym się od stosowania tortur".

KJ

Wykop Skomentuj152
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo