25 tys. dębów szypułkowych, lip drobnolistnych i buków zwyczajnych posadzą mieszkańcy Krakowa, by uhonorować w ten sposób literackiego Nobla Olgi Tokarczuk. Powstały teren zielony będzie nazwany Las Prawiek.
Wspólne sadzenie odbędzie się 29 października, o godzinie 10.00 na terenie nowohuckich Kujaw. Dojście do miejsca sadzenia prowadzić będzie od ulicy Dymarek. Wydarzenie będzie częścią odbywającego się w tym czasie w Krakowie Conrad Festival.
Decyzję o posadzeniu Lasu Prawiek podjął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. „Z ogromną radością przyjęliśmy werdykt Akademii Szwedzkiej o przyznaniu Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury” – napisał prezydent Krakowa. Jak wyjaśnił, nazwa lasu – „Prawiek” – nawiązuje do powieści Olgi Tokarczuk "Prawiek i inne czasy”. „Otóż krakowski las zostanie z nami na wszystkie czasy” – podkreślił Majchrowski.
W pierwszym zdaniu książki czytamy, że Prawiek znajduje się w centrum wszechświata. „Kraków jako Miasto Literatury UNESCO jest centrum literackiego wszechświata, a Olga Tokarczuk w tym centrum od zawsze odgrywa kluczową rolę” – czytamy w komunikacie prasowym miasta Krakowa. Magistrat zwraca też uwagę, że dla pisarki kryzys ekologiczny i kwestie praw zwierząt są „absolutnie pierwszorzędne, o czym nie tylko pisała, ale wielokrotnie wspominała na spotkaniach z czytelnikami na całym świecie”.
Las Prawiek jest wspólną inicjatywą Miasta Kraków, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego. Zalesianie jest realizowane w związku z prowadzonym przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie „Powiatowym Programem Zwiększania Lesistości Miasta Krakowa na lata 2018-2040”.
Z kolei Wrocław wprowadził darmowe przejazdy komunikacją miejską dla osób, które mają przy sobie książki Olgi Tokarczuk. „Jesteśmy ogromnie dumni z wyróżnienia mieszkanki naszego pięknego Wrocławia. Ogarnia nas WIELKA radość. Z tej okazji, aby wspólnie uczcić sukces Pani Olgi - decyzją Prezydent Wrocławia Jacka Sutryka każdy, kto będzie miał przy sobie książkę jej autorstwa, podróżuje komunikacją miejską za darmo do końca tygodnia!” - napisano na portalu społecznościowym MPK Wrocław.
ja
Inne tematy w dziale Rozmaitości