153 obserwujących
8126 notek
21444k odsłony
2253 odsłony

Tomasz Grodzki (KO) marszałkiem Senatu. Elżbieta Witek (PiS) marszałkiem Sejmu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas składania gratulacji nowo wybranej marszałek Sejmu IX kadencji Elżbiecie Witek. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas składania gratulacji nowo wybranej marszałek Sejmu IX kadencji Elżbiecie Witek. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj201

Zgodnie z regulaminem Senat wybiera marszałka spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej dziesięciu senatorów, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów. 

Jeszcze przed wyborem marszałka Senatu głos zabrała Barbara Borys-Damięcka. – Mamy dziś wielką szansę na dokonanie zmian, lepsze procedowanie, rzetelniejsze i uczciwsze proobywatelskie i zgodne z prawem – mówiła.

Na wstępie wystąpienia podziękowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie za powierzenie jej funkcji marszałka seniora Senatu. Dziękowała też Polakom, m.in. mieszkającym poza granicami kraju, za udział w wyborach 13 października i „udzielenie nam tego mandatu”.  

Borys-Damięcka zwróciła uwagę, że Senat najczęściej określany jest jako izba zadumy i refleksji. – Przez wiele osób jest postrzegany jako organ służący li tylko do zatwierdzania tego, co nadejdzie z Sejmu. Bez własnego stanowiska, w krótkim niedającym do dywagacji czasie przyjmującym ustalenia sejmowej opcji większościowej rządzących – mówiła. 

Senat X kadencji
Marszałek senior Barbara Borys-Damięcka w Senacie. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Jak zaznaczyła, jeśli tak było, to „nie znaczy, że tak musi być dalej”. – I my mamy dziś wielką szansę na dokonanie zmian, lepsze procedowanie, rzetelniejsze i uczciwsze proobywatelskie i zgodne z prawem – wskazała Borys-Damięcka. 

Koło senatorów niezależnych

Troje senatorów, którzy w październikowych wyborach parlamentarnych startowali z własnych komitetów: Krzysztof Kwiatkowski, Lidia Staroń i Wadim Tyszkiewicz, utworzyło we wtorek Koło Senatorów Niezależnych. Jak poinformował Kwiatkowski, przewodniczącą koła ma być Staroń.

O powołaniu koła troje senatorów poinformowało na wtorkowym briefingu w przerwie obrad Senatu. 

– Informujemy, że w nowej kadencji Senatu jako senatorowie niezależni: Lidia Staroń, Wadim Tyszkiewicz i Krzysztof Kwiatkowski, powołujemy Koło Senatorów Niezależnych – powiedział Kwiatkowski. Według niego pracami koła pokieruje Lidia Staroń. 

Kwiatkowski dodał, że w kwestii "głosowań osobowych" członkowie koła będą głosować "zgodnie ze swoim sumieniem". – W sprawach merytorycznych, dotyczących ustaw, nasze decyzje będą stanowić efekt wcześniej przeprowadzonej wewnętrznej dyskusji w kole – zaznaczył. 

Wadim Tyszkiewicz zadeklarował w rozmowie z dziennikarzami, że będzie głosował za kandydaturą Tomasza Grodzkiego (Koalicja Obywatelska) na marszałka Sejmu. Dopytywany co w tej sprawie zrobią jego koledzy z koła, odpowiedział: "w kole każdy głosuje zgodnie ze swoim sumieniem, nie ma dyscypliny". – Nie mogę decydować za kolegów – podkreślił Tyszkiewicz. 

Na pytanie czy będzie głosował za kandydatami KO, Lewicy i PSL na wicemarszałków, senator powiedział: "jeszcze nie wiem, nie wiem jakie będą propozycje". – Spotkamy się w kuluarach i porozmawiamy – dodał. 

Tyszkiewicz powiedział ponadto, że Koło Senatorów Niezależnych nie będzie zgłaszać swego kandydata na wicemarszałka Senatu. Jak tłumaczył, koło opowiada się za tym, by jedno miejsce w Prezydium Senatu miał klub PiS. 

Zgodnie z ustaleniami, których dokonali kilka dni temu liderzy: PO Grzegorz Schetyna, PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i SLD Włodzimierz Czarzasty, kandydatem opozycji na marszałka Senatu jest Tomasz Grodzki, a na wicemarszałków zgłoszeni mają zostać senatorowie: Bogdan Borusewicz (KO), Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i Michał Kamiński (PSL). Jedno z miejsc w Prezydium (zgodnie z regulaminem Senatu tworzy je marszałek Senatu i jego zastępcy, w liczbie do czterech) ma otrzymać Prawo i Sprawiedliwość. 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że propozycję przystąpienia do Koła Senatorów Niezależnych otrzymał też czwarty z senatorów startujących z własnych komitetów, były wiceminister środowiska i b. sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski. Polityk odmówił jednak przystąpienia do koła, gdyż jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Gawłowski ma na razie pozostać senatorem niezrzeszonym.

W Senacie Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 48 mandatów, Koalicja Obywatelska – 43 mandaty. Natomiast KW Polskie Stronnictwo Ludowe – trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – dwa. 

KW 


Wykop Skomentuj201
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka