380 obserwujących
1790 notek
4549k odsłon
1053 odsłony

Wojenne losy, sieroca dola. Gdańsk na dywaniku!

Wykop Skomentuj41

Nie poddałam się. W ur. zwróciłam się do Pani prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz o zezwolenie na postawienie pomnika Dzieci Tułaczych przed Dworcem w Gdańsku. Tam gdzie stoi już pomnik Kindertrasnporten. Niestety, w odpowiedzi otrzymałam wezwanie do wyjaśnienia związków Dzieci Tułaczych z Gdańskiem. Wysłałam odpowiedź mailem na adres sekretariatu. Nastąpiła cisza. Potem Covid. 24 Lipca o sprawie poinformowałam w Forum Panorama w TVP Gdańsk. W odpowiedzi rzecznik pani Prezydent Dulkiewicz, pan Stenzel, dał nadzieję na realizację projektu. Mówiąc o tym, że sprawa jest nadal procedowana. Wyraźnie jednak nie znał maila z ub.r., bo wznowił prośbę o wyjaśnienie związku przesłania płynącego z pomnika z miastem Gdańsk. Poniżej wyjaśniam. https://gdansk.tvp.pl/1467878/forum-panoramy

 Po tej odpowiedzi z urzędu  nie poddałam się. A było tak : W ur. zwróciłam się do Pani prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz o zezwolenie na postawienie pomnika Dzieci Tułaczych przed Dworcem w Gdańsku. Tam gdzie stoi już pomnik Kindertrasnporten.
Niestety, w odpowiedzi otrzymałam wezwanie do wyjaśnienia związków Dzieci Tułaczych z Gdańskiem. Wysłałam odpowiedź mailem na adres sekretariatu. Nastąpiła cisza. Potem Covid.
    24 Lipca o sprawie poinformowałam w Forum Panorama w TVP Gdańsk. W odpowiedzi rzecznik pani Prezydent Dulkiewicz, pan Stenzel, dał nadzieję na realizację. Mówiąc o tym, że sprawa jest nadal procedowana. Wyraźnie nie znał maila z ub.r., bo wznowił prośbę o wyjaśnienie związku przesłania płynącego z pomnika z miastem Gdańsk. Poniżej wyjaśniam. https://gdansk.tvp.pl/1467878/forum-panoramy


Gdańsk 27 lipca 2020 r.

Szanowna Pani prezydent  

Aleksandra Dulkiewicz
     W związku z informacjami od rzecznika Pani Prezydent, pana Daniela Stenzla dla programu Forum Panoramy dla TVP Gdańsk uprzejmie ponawiam wyjaśnienia, wysłane mailem na adres sekretariatu , dotyczące pytania , skierowanego do Komitetu im. Śp. Anny Walentynowicz do budowy Pomnika Dzieci Tułaczych . 
   Pozwolę sobie odnieść się najpierw do projektu pomnika. Otóż wykonanie projektu zaproponował światowej klasy rzeźbiarz , prof. Andrzej Pityński, twórca wielu pomników przybliżających historię Polski, znanych postaci z Polski i świata itp. W tym słynnego pomnika Katyń z New Jersey. Projekt pomnika będzie przedstawiał postać dziewczynki 5/6 letniej i miał wagę ok. 300 kg. Na cokole będzie skrótowa informacja o losie wojennych sierot. Materiałem będzie brąz. Oczywiście projekt będzie konsultowany z Konserwatorem zabytków . 
  Prosiliśmy o możliwość posadowienia tego pomnika przed Dworcem Głównym w Gdańsku. Ponieważ w piśmie zwracacie się Państwo o uzasadnienie, w jaki sposób los Dzieci Tułaczych wiąże się z Gdańskiem, czynię to poniżej.
1. Przed Dworcem stoi już pomnik nazwany Kindertransporten. Dot . 100 dzieci żydowskich wywożonych z Gdańska w 1938 , po Nocy Kryształowej. Dzieci trafiły do rodzin i ochronek w Wielkiej Brytanii. Ustawienie w tym miejscu pomnika polskich Dzieci Tułaczych jest uzupełnieniem historii pielgrzymek dzieci po świecie z powodu nieludzkich systemów politycznych i II wojny Światowej. Plac przed Dworcem w Gdańsku zapewnia skuteczne rozpowszechnianie , stosunkowo mało znanej (także w Polsce) historii dramatów wojennych polskich dzieci wśród dużej liczby odwiedzających miasto turystów z całego świata. Przypomnę, że pomnik ma upamiętnić ok. 30 tysięcy polskich dzieci z łagrów wschodniej części ZSRR, które zwożone pociągami na stacje w ZSRR ,potem były wywożone do Iranu, a stamtąd rozważone po całym świecie. Trafiły do Iranu, potem rozwieziono je po świecie. Afryka Wschodnia Południowa, Indie Meksyk, Kanada .Bliski Wschód, Nowa Zelandia. Wojenne dzieci, bez względu na to jaki spotykał je los po wojnie łączyło jedno :wojenne sieroctwo.
   2. W czasie gdy dzieci przebywały w odległych od ojczyzny i ich rodzin państwach ich ojcowie, po uwolnieniu z łagrów sowieckich, walczyli z niemieckim okupantem. Po wojnie nie mogli wrócić do rodzimych Kresów. Wielu z Sybiraków trafiło do Gdańska. Światowy Dzień Sybiraka jest organizowany przez Związek Sybiraków – polską organizację grupującą byłych zesłańców. Każdego roku sybiracy z całego świata spotykają się najpierw w Gdańsku pod pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, a następnie przemieszczają się do Szymbarku na Kaszubach. W spotkaniach bierze od początku udział każdorazowo ponad 5 tysięcy osób. Proszę wybaczyć sarkazm, ale dziwnym wydaje się nam ,że w mieście, w którym przywraca się niemieckie napisy na budynkach, dba (słusznie o pamięć dzieci żydowskich) trzeba tłumaczyć kim były polskie dzieci tułacze. I jak ważne jest aby polska historia wojenna była upowszechniana także w polskim Gdańsku. Na Syberii, do punktu zbiorczego dzieci przywożono pociągami. 
    3. śp. Pani Anna Walentynowicz objęła patronatem pierwszą Konferencję dotyczącą losy Dzieci tułaczych. To Jej marzeniem było , aby symbolem dzieci tułaczych stała się postać Kaziuni, małej dziewczynki, opisanej w książce Hanny Ordonównej , która opiekowała się dziećmi w Iranie. 
  Mamy nadzieję ,że powyższe wyjaśnienie jest wystarczające do podjęcia pozytywnej decyzji dla opisanej lokalizacji pomnika. 

Pozostajemy z szacunkiem

W im. Komitetu im. Anny Walentynowicz do Budowy Pomnika Dzieci Tułaczych

Małgorzata Fechner Puternicka  

Wykop Skomentuj41
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka