49 obserwujących
196 notek
666k odsłon
  4282   0

Podsumowanie marca 1947 (śmierć gen. Świerczewskiego)

 

 

Śmierć gen. Karola Świerczewskiego była najważniejszym wydarzeniem marca 1947 w złożonej historii polsko-ukraińskiego pogranicza. Gdyby nie to, można by uznać ten miesiąc za stosunkowo spokojny. Polscy badacze zbrodni ukraińskich nacjonalistów doliczyli się w tym czasie 25 ofiar cywilnych UPA oraz 9 mundurowych.

Największą zbrodnią UPA po polskiej stronie granicy było zamordowanie w połowie marca 1947 roku 8 mieszkańców Iskania (pow. przemyski). Pozostałe napady zabierały nie więcej niż 1-4 ofiary śmiertelne. Oprócz tego po sowieckiej stronie bojówka OUN-UPA zabiła we wsi Podzwierzyniec 12 osób, członków rady wiejskiej, dyrektora szkoły oraz osoby z nimi spokrewnione (ofiary te nie są ujęte w polskich zestawieniach).

Polska Ludowa vs OUN-UPA:

Te same sotnie, które zaatakowały kolumnę z gen. Świerczewskim, w walce z WP koło Zachoczewia 18 marca 1947 straciły 3 zabitych i 11 rannych.

23 marca 1947 w rejonie Pawłowej (pow. Jarosław) UPA zabiła 3 żołnierzy 9 DP WP. Jak już pisałem, 3 żołnierzy zginęło w zasadzce na delegację „Waltera”. Oprócz tego ginęli pojedynczy żołnierze.

Niektóre źródła mówią o olbrzymiej zasadzce UPA na kompanię 34 pp koło Smolnika, w której rzekomo zginęło 98 Polaków. W rzeczywistości UPA wówczas nie była już zdolna zadawać takich ciosów.

ZSRR vs OUN-UPA:

26 marca 1947 zabito naczelnika MGB w Zabłotowie mjr. Bieliajewa.

Inne wydarzenia godne uwagi:

3 marca 1947 Kaganowicz na kilka miesięcy zastąpił Chruszczowa na stanowisku I sekretarza KC Komunistycznej Partii bolszewików Ukrainy. G.Motyka uważa, że stało się tak w związku z panującym ponownie głodem. Kaganowicz zaostrzył represje wobec ukraińskiej inteligencji oskarżanej o „ukraiński burżuazyjny nacjonalizm”.

Rozkaz SB OUN z marca mówił m.in. o Świadkach Jehowy, znanych ze swego pacyfizmu: „Jeśli takie sekty są w terenie i szkodzą, to należy je likwidować, a głównie ich przywódców.” Jak widać, narodowowyzwoleńcza walka OUN-UPA była głównie pustym frazesem.

________

Źródła:

G. Motyka, “Ukraińska partyzantka 1942-1960”,

G. Motyka, "W kręgu >>Łun w Bieszczadach<<”

A. Bata, "Bieszczady w ogniu"

Sz. Siekierka, H. Komański, K. Bulzacki, “Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie lwowskim 1939-1947”

W., E. Siemaszko, "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945"

 

Lubię to! Skomentuj41 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura