Wiejkowo koło Wolina - miejsce pochówku Haralda Sinozębego, medalion Sinozębego. Fot. Wikimedia Commons
Wiejkowo koło Wolina - miejsce pochówku Haralda Sinozębego, medalion Sinozębego. Fot. Wikimedia Commons
Akropol108 Akropol108
5515
BLOG

Polska rodzina ocaliła najcenniejszy na świecie zabytek epoki wikingów!

Akropol108 Akropol108 Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Pogańska szkatuła z Kamienia Pomorskiego (zwana też relikwiarzem św. Korduli) i złoty medalion Haralda Sinozębego z Wiejkowa na Pomorzu to bardzo wymowne dowody, że przed tysiącem lat Polska była w głównym nurcie wikińskiej historii Europy. 

Mieszkająca w szwedzkim Malmö 11-letnia Maja Sielska pewnego grudniowego dnia 2014 roku w swoim podręczniku do historii znalazła zdjęcia monet, które jej zdaniem przypominały pokryty patyną medalion w pudełku z guzikami babci. Gdy przyniosła go do szkoły, nauczyciele poradzili rodzinie Sielskich kontakt z muzealnikami. Ci początkowo stwierdzili jedynie, że ten pokryty niezrozumiałymi napisami przedmiot o wadze ponad 25 gramów, nie jest monetą, a złotą blaszką. Dopiero specjalizujący się w epoce wikingów archeolog Sven Rosborn z Uniwersytetu w Lund w Szwecji, rozpoznał w tej odlanej ze złota tablice dar grobowy, z którym został pochowany w 987 r. na Pomorzu Zachodnim słynny wikiński król Danii – Harald I Sinozęby (922-987). O tym, jak niebywale cenne jest to znalezisko świadczy fakt, iż złoty medalion rodziny Sielskich obecnie przechowywany jest w skarbcu jednego ze szwedzkich banków. Jest to najcenniejszy eksponat pochodzący z okresu wikingów wszechczasów – ubezpieczono go na sumę 3,5 mln dolarów.

Światowej klasy skandynawscy specjaliści odtworzyli historyczne losy medalionu rodziny Sielskich. Naukowcy nazwali ten niezwykły przedmiot Dyskiem Curmsun ponieważ znajduje się na nim łaciński napis: +ARALD CVRMSVN+ REX AD TANER+SCON+JVMN+CIV ALDIN+. Okazało się, że jest to łacińska transliteracja staroskandynawskich słów: HARALD GORMSON (syn Gorma), KRÓL DUŃCZYKÓW, SKANII, JOMSBORGA (Wolina), MIASTA OLDENBURGA (w Holsztynie).

Okazało się, że dysk Haralda pochodzi z podziemi średniowiecznej kaplicy we wsi Wiejkowo koło Wolina. Odkryto go podczas budowy w tym samym miejscu ceglanego kościoła w 1841 roku. Razem ze złotym dyskiem w tych podziemiach znajdowały się także inne wczesnośredniowieczne dary grobowe – wiele monet z tego okresu oraz kilka mieczy, które były charakterystycznym wyposażeniem grobów wikingów. Jak wskazuje Sven Rosborn złoty dysk Haralda był jednym z takich darów grobowych. Przedmioty złote w tym czasie były zarezerwowane wyłącznie dla władców, jako widoma oznaka królewskiego, czy też książęcego statusu. Duński antropolog, Karen Schousboe, uważa, że medalion z Wiejkowa mógł być prezentem ślubnym podczas drugiego małżeństwa Sinozębego. Król Harald żył w świetnej komitywie z Bolesławem Chrobrym, który wydał za mąż za syna Haralda - Swena Widłobrodego, swoją siostrę Swiętosławę - Storradę w roku 996. Obaj władcy, wikińskim zwyczajem, zapewne upili się na umór na tym hucznym, królewskim weselu.

image

Kamień pamiątkowy ku czci wikińskiego władcy Danii - Haralda I Sinozębego na Wolinie. Fot. Wikimedia Commons

Obecny budynek kościoła w Wiejkowie koło Wolina został wybudowany przez tutejszych luteran w 1841 r. nad ukrytą kryptą średniowiecznej świątyni. Nie miano wówczas świadomości, że odkryty wówczas pochówek należał do monarchy. Tutejsi mieszkańcy nie zgłosili władzom pruskim tego odkrycia, a niektóre ze znalezionych tu złotych przedmiotów uległy rozproszeniu. Dopiero po z górą 170 latach okazało się, że Wiejkowo koło Wolina to miejsce pochówku słynnego wikińskiego władcy Danii - Haralda I Sinozębego. Złoty medalion był własnością kościoła w Wiejkowie aż do 1945 r.

Więcej o nieznanej historii wikingów w Polsce można znaleźć w KSIĄŻCE MARKA KRYDY: KUP KSIĄŻKĘ "POLSKA WIKINGÓW CZ. 1" 


Akropol108
O mnie Akropol108

Pasjonuje mnie historia Polski

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Kultura