17 obserwujących
824 notki
1272k odsłony
1191 odsłon

Jeśli Putin mówi o wspólnikach Holokaustu to może czas wspomnieć o Treblince i Trawnikach?

Wykop Skomentuj20

image Fiodor Fedorenko, jeden z wachmanów z Treblinki


No i doczekaliśmy chwili, że rocznica wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau organizowana jest przez ludzi prezydenta Putina w samej Jerozolimie. Ciekawe, czy to stanie się niepisanym obyczajem, czy raczej nabierze charakteru objazdowego i następnym razem uroczystości odbędą choćby w Moskwie? Jeśli można było w Jerozolimie, to czy nie znajdą się argumenty, choćby za sprawą wyzwolicieli, za tym drugim miejscem?


Przyjęło się, że z Holokaustem automatycznie kojarzy się właśnie ten jeden obóz  na terenie obecnego Oświęcimia. Można zapytać dlaczego, bo choć był największy i zginęło tam około 1,1 mln Żydów, to stanowi to przecież tylko około jednej szóstej ofiar Holokaustu? A przecież w takiej nieporównanie mniejszej Treblince zginęło niedużo mniej, bo około 800 tysięcy, a nie słyszałem aby przy tej okazji była kiedykolwiek wymieniana. Czyżby Putin o niej nie słyszał?


Słyszał na pewno, ale nie będzie o niej mówił, bo ktoś dociekliwy mógłby zapytać o rolę Rosjan w tym ludobójstwie, a przecież to on sam  wspominał o współsprawstwie i wspólnikach. Otóż w obozie, gdzie stracono prawie milion ludzi, załoga składała się tylko z 30 do 40 funkcjonariuszy SS Niemców i Austriaków ( a ci ostatni, to jak się pięknie przyczaili i zniknęli), oraz kompanii wartowniczej złożonej z około 90–120 strażników (wachmanów). Co ciekawe podobne składy miały załogi zarządzające obozami w Bełżcu, oraz  Sobiborze. I tu ciekawostka. Kim byli owi wachmani? 


Rekrutowali się oni spośród tzw. Trawniki-Männer, czyli wschodnioeuropejskich kolaborantów, których przeszkolono w obozie SS w Trawnikach. W większości wypadków byli to sowieccy jeńcy wojenni, którzy z rozmaitych względów zgodzili się przejść na służbę niemiecką. Więźniowie nazywali ich „Ukraińcami” i takie określenie pojawia się zazwyczaj w ich wspomnieniach. Niemniej określenie „Ukraińcy” nie jest zupełnie ścisłe, gdyż Niemcy starali się rekrutować do oddziałów z Trawnik przede wszystkim sowieckich volksdeutschów, a obok Ukraińców także przedstawicieli innych nierosyjskich narodów ZSRR. Z powodu braku rekruta często zdarzało się zresztą, że do oddziałów z Trawnik rekrutowano rodowitych Rosjan.


Może warto więc przy tej okazji i na tym przykładzie zapytać o pomocniczą rolę Rosjan w Holokauście samego dumnego Putina, który próbuje ostatnio pisać historię Europy na nowo i szukać nowych winnych dookoła? A przecież są dokumenty, są dowody, wystarczy tylko chcieć. Przypominam polskim władzom, które w tym zamęcie jakby zapomniały, że mają argumenty po swojej stronie i to jest właściwy czas, kiedy należy ich użyć i z nich skorzystać.


Za Wikipedią:

Wachmannschaften des SS- und Polizeiführers in Distrikt Lublin, nieformalnie Trawnikimänner, Askarysi, Hiwis – kolaboracyjna formacja z okresu II wojny światowej, złożona przede wszystkim z sowieckich jeńców wojennych, którzy przeszli na służbę niemiecką i zostali przeszkoleni w obozie SS w Trawnikach. Niemcy przystąpili do organizowania oddziałów wartowniczych we wrześniu 1941 roku. W ich szeregi werbowano przede wszystkim Ukraińców i sowieckich volksdeutschów, lecz obok nich także przedstawicieli innych narodów Związku Radzieckiego, nie wyłączając Rosjan. Przez oddziały SS-Wachmannschaften przeszło prawdopodobnie około 5 tys. strażników. Pierwotnie zakładano, że będą pełnić służbę w bazach SS i policji na okupowanych terenach ZSRR. W rzeczywistości formację wykorzystywano przede wszystkim do realizacji zadań związanych z eksterminacją Żydów w okupowanej Polsce. Podczas akcji „Reinhardt” członkowie SS-Wachmannschaften uczestniczyli w likwidacji gett, przeprowadzali masowe egzekucje oraz pełnili służbę wartowniczą w obozach śmierci w Bełżcu, Sobiborze i Treblince. Wzięli również udział w tłumieniu powstania w getcie warszawskim.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Auschwitz-Birkenau

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ob%C3%B3z_zag%C5%82ady_w_Treblince

https://pl.wikipedia.org/wiki/Personel_obozu_zag%C5%82ady_w_Treblince

https://pl.wikipedia.org/wiki/SS-Wachmannschaften

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ob%C3%B3z_szkoleniowy_SS_w_Trawnikach

Wykop Skomentuj20
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka