53 obserwujących
396 notek
476k odsłon
422 odsłony

Kronika wypadków żałosnych, czyli bubli personalnych ciąg dalszy

Wykop Skomentuj15

Oj, naiwny, naiwny, naiwny,
Naiwny jak ćma,
Co w ogień się pcha.

Kabaret Elita

image

Maii, in MMXX:
„Sytuacja w sądach jest teraz naprawdę trudna. Od prezydenta oczekiwalibyśmy działań na rzecz kompromisu, pojednania. Ale widać, że pan prezydent nie aspiruje do tej roli, nie byłby w stanie jej pełnić. Jego wypowiedzi przyjmujemy z zażenowaniem, ale staramy się zachować godność”.
https://oko.press/sedzia-laskowski-my-sedziowie-jestesmy-panstwowcami-tylko-w-oko-press/

„Natomiast wszystkich reprezentujących różne tygodniki z przyjemnością zaproszę do komentowania wydarzeń na antenie. Będą naszymi stałymi komentatorami. Wydaje mi się, że cenna poznawczo i intelektualnie jest sytuacja, kiedy z jednej strony mamy komentatora z Newsweeka, a z drugiej strony z tygodnika Sieci. Ja tak lubię, na pewno bardziej niż układ, gdy mamy dwóch komentatorów z Sieci, a z tamtej strony nikogo”.

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/trojka-nowy-dyrektor-kuba-strzyczkowski-lista-przebojow-bez-audytu-publicysci-tygodnikow-goscmi-a-nie-prowadzacymi

Przytoczone cytaty pochodzą z wypowiedzi Michała Laskowskiego i Jakuba Strzyczkowskiego, czyli świeżutkich nominatów na stanowiska kierownicze w sądownictwie oraz mediach publicznych. Jakie wnioski wypływają z tych faktów? Moim skromnym zdaniem jest to dowód na to, iż  można śpiewać w zgodnym chórze „wyjątkowej kasty”, udzielać się radośnie w programach wspomagających opozycję totalną  i postponować  publicznie wolę prezydenta oraz być w pełnym  tego słowa znaczeniu „letnim” i mimo tego zdobyć uznanie w oczach ludzi deklarujących się jako reformatorzy postbolszewickiego, niesprawnego i nie spełniającego oczekiwań obywateli  państwa.

Nie wymaga wielkiej wyobraźni aby przewidzieć co będzie się działo w Izbie Karnej SN i w Trójce. Do łask powrócą miłośnicy „aby było tak jak było” i stan ten zostanie zaklajstrowany na kolejne lata, a może nawet dekady. Co więcej, ci,  którzy reprezentowali w jakimś stopniu nowe spojrzenie i przywiązanie do wartości wspólnotowych, w imię mitycznej normalności, zostaną odesłani na zieloną trawkę (vide: sympatycy idei propagowanych przez Ordo Iuris czy redaktor P. Lisicki). Dodatkowo „kultowa” Trójka w żadnym razie nie zamieni się w pluralistyczne światopoglądowo medium publiczne, ale tak naprawdę stanie się - niemal niezauważalnie -  kolejną ekspozyturą środowiska  związanego z radiem TOK FM.

Czym kierowali się decydenci przy podejmowaniu takich decyzji? Przyznam, że przekracza to moje pojmowanie polityki. Mogę tylko przypuszczać, że chodziło o spacyfikowanie nastrojów i tzw. święty spokój. Jeśli tak, to obawiam się, iż ktoś popełnił kolejny błąd. Takie podejście w sporze o imponderabilia nie może budzić sympatii zarówno gorących jak i umiarkowanych zwolenników reform, gdyż jest to jawna kpina z gawęd o hołdowaniu ponadczasowym wartościom. Jednocześnie nie przysporzy zwolenników z frakcji „obojętnych” lub zagorzałych przeciwników. Prócz tego…

Pewien rodzaj ludzi korzysta z okazji, bez względu na to czy jest to uczciwe, przyzwoite i poważne czy też nie. Honoruje umowę tylko tak długo jak jest to dla nich opłacalne. A potem? „Obłaskawieni” znów mącą, niszczą, podnoszą rwetes i… Zresztą… Doskonale tę grupę ludzkich istot opisał już dawno temu nasz dziejopis, Wincenty Kadłubek. Oddaję mu zatem głos:

Natura bowiem jej jest taka jak bazyliszka, jak szaleju, jak smoka, jak rogatego węża. Albowiem bazyliszek i pogodnym wzrokiem zabija, i niszczy; szalej im słodszy, tym szkodliwszy; smok nigdy nie jest okrutniejszy, niż gdy przymila się z gołębią niewinnością; rogaty wąż zaś okazuje w swych rogach pewną wspaniałość, zachowuje się jak król gadów.*

Czy ktoś to wreszcie pojmie?!


*W. Kadłubek, Kronika Polska, Wa-wa 1974

Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura