0 obserwujących
22 notki
19k odsłon
  1214   0

Powstaje II nitka rurociągu pomorskiego

Budowa odcinka pomorskiego rurociągu północnego. Fot. PERN
Budowa odcinka pomorskiego rurociągu północnego. Fot. PERN

PERN podpisał umowę z inżynierem budowy II nitki odcinka pomorskiego. Rewersyjny odcinek rurociągu jest częścią programu Megainwestycje PERN.

Umowę na wykonywanie funkcji inżyniera budowy podpisano z konsorcjum w składzie: SGS Polska Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie (lider) oraz BBF Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (partner).

Funkcja inżyniera budowy jest często wykorzystywanym rozwiązaniem przy tak dużych projektach. Polega ona na zapewnieniu zespołu wykwalifikowanych ekspertów, którzy są wsparciem na etapie przygotowania oraz zarządzania technicznego i nadzoru na etapie realizacyjnym inwestycji. 

II nitka rurociągu pomorskiego 

trasa II nitki rurociągu
Planowana trasa rurociągu ropy naftowej na odcinku Płock-Gdańsk. Grafika: PERN

Budowa II nitki odcinka pomorskiego – rewersyjnego rurociągu ropy naftowej na odcinku Płock-Gdańsk - to kluczowe przedsięwzięcie z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju. Celem jest stworzenie dodatkowej infrastruktury, która zwiększy bezpieczeństwo tłoczeń i stanie się zabezpieczeniem dla transportu ropy naftowej. Planowana trasa rurociągu ma 240 km i będzie biegła wzdłuż już istniejącej I nitki rurociągu. 

Za budową drugiej nitki rurociągu pomorskiego przemawia m. in wzrost znaczenia dostaw morskich ropy do Polski. To element dywersyfikacji dostaw realizowanej przez polskie rafinerie. 

Projekt II nitki rurociągu pomorskiego powstaje w oparciu o ustawę z 22 lutego 2019 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym, która weszła w życie 18 kwietnia 2019 r. 

Megainwestycje PERN

Program Megainwestycje PERN polega na rozbudowie infrastruktury służącej do transportu i magazynowania surowców. Na początku czerwca 2020 r. oddano nowy zbiornik na paliwa w bazie w Koluszkach. W pierwszym etapie rozbudowy baz paliw wybudowano cztery zbiorniki o łącznej pojemności 128 tys. m³. Drugi etap, obecnie realizowany, to dziewięć nowych zbiorników o całkowitej pojemności 222 tys. m³, również w bazach w Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach. Obecnie trwa weryfikacja ofert na zaprojektowanie zbiorników w ramach trzeciego etapu, który maksymalnie może zwiększyć pojemność magazynową PERN o 480 tys. m³. Jego realizacja będzie zależała od wzrostu konsumpcji paliw w kraju i zapotrzebowania na magazynowanie oraz obrót paliwami. Oprócz rozbudowy baz paliw PERN chce przedłużyć rurociąg do transportu ropy na odcinku Boronów-Trzebinia.

W ramach programu Megainwestycje PERN realizuje inwestycje związane z ropą naftową. Oprócz projektu II nitki rurociągu pomorskiego na ukończeniu są już prace przy budowie nowych zbiorników na ropę naftową w Gdańsku i Terminalu Naftowym. W sumie pojemność magazynowa wzrośnie o prawie 600 tys. m³ - do 4,1 mln m³ .

BG


Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka