92 obserwujących
542 notki
1461k odsłon
  2316   0

Rosyjski IŁ-20 zestrzelony przez rosyjską rakietę

image

Rosyjaki samolot radiolokacyjnego rozpoznania IŁ-20 z 15-toma żołnierzami na pokładzie został zestrzelony w Syrii przez rosyjski system przeciwrakietowy S-20 będący na wyposażeniu wojsk syryjskich.

W poniedziałek, 17 września, około godziny 22.00, cztery izraelskie F-16 zaatakowały sterowanymi bombami cele syryjskie w pobliżu miasta Latakia.

Podejście do celów zostało przeprowadzone na niewielkiej wysokości nad Morzem Śródziemnym.

Jak podaje Ministerstwo obrony z Moskwy, "jednocześnie izraelskie samoloty celowo stworzyły niebezpieczną sytuację dla okrętów nawodnych i samolotów na tym obszarze. Bombardowanie przeprowadzono w pobliżu francuskiej fregaty Auverne oraz w bezpośrednim sąsiedztwie samolotu IŁ-20 Powietrzno-Kosmicznych Sił Rosyjskiej Federacji. Pod osłoną rosyjskiego samolotu izraelscy piloci umieścili go pod ostrzałem syryjskiej obrony powietrznej. W rezultacie IŁ-20, którego skuteczna powierzchnia odbijająca światło jest o rząd wielkości większa niż F-16, został zestrzelona przez pocisk systemu S-200. Izraelskie środki kontroli lotnictwa i piloci F-16 nie mogli nie widzieć rosyjskiego samolotu, ponieważ ppodchodził on do lądowania z wysokości 5 km. Niemniej jednak celowo dokonali do tej prowokacji. 

Uważamy prowokacyjne działania danych Izraela za wrogie. W wyniku nieodpowiedzialnych działań izraelskich wojskowych zabito 15 rosyjskich żołnierzy. Jest to absolutnie niezgodne z duchem rosyjsko-izraelskiego partnerstwa. Zastrzegamy sobie prawo do odpowiednich działań "- podkreśla Ministerstwo Obrony RF.

W związku z zestrzeleniem rosyjskiego samolotu, wypowiedział sie też prezydent Putin:

image

"Nasza stosunek jest wyrażony w oświadczeniu Ministerstwa Obrony, które jest w pełni uzgodnione ze mną. Jeśli chodzi o odpowiedź, będzie ona skierowane przede wszystkim na dodatkowe wyposażenie naszego personelu wojskowego i obiektów w Syrii. Będą to takie kroki, które każdy zauważy".

Minister SZojgu pogroził Izraelowi: "Dzisiaj powiadomiliśmy naszych izraelskich kolegów, w szczególności powiadomiłem izraelskiego ministra obrony, że nie pozostawimy bez odpowiedzi takich działań, takich kroków".

Natomiast premier Izraela Benjamin Netanjahu zachowuje spokój i dzisiaj odbył rozmowę telefoniczną z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.  Szef rządu Izraela wyraził kondolencje w związku ze śmiercią rosyjskich żołnierzy i powiedział, że Syria jest odpowiedzialna za katastrofę samolotu. 

"Izrael uważa reżim syryjskiego prezydenta Baszara Assada, którego wojsko zestrzeliło rosyjski samolot, całkowicie odpowiedzialnym za ten incydent, a Izrael uważa za odpowiedzialne również Iran i terrorystyczną organizację Hezbollah", czytamy w oficjalnym oświadczeniu Izraela.

Strona izraelska przyznała, że ​​siły powietrzne tego kraju uderzyły w obiekty syryjskiej infrastruktury wojskowej, która mogła produkować broń masowego rażenia dla Hezbollahu. Jednocześnie izraelscy urzędnicy powiedzieli, że w czasie, gdy armia syryjska wystrzeliła pociski, z których jeden uderzył w IŁ-20, samoloty izraelskich sił powietrznych leciały już w izraelskiej przestrzeni powietrznej.

image

 Mapa incydentu 17 września w Syrii 

Rosyjscy urzędnicy twierdzą, że izraelski premier Benjamin Netanyahu może powstrzymać tę sytuację od kroków odwetowych, publicznie przyznając się do błędu i oferując odszkodowanie. Jeśli Izrael "milczy, zrzeka się odpowiedzialności za to lub obwinia Syryjczyków, konsekwencje mogą być poważne dla Izraela" .

Jednak, jak twierdzą dobrze poinformowani na Kremlu, Putin nie dopuści do zaognienia stosunków z Izraelem i wszystko rozejdzie sie po kościach. 

Może tylko jak mówi Siergiej Bałmasow z Instytutu Środkowego Wschodu, po tym incydencie Moskwa "prawie na pewno" sfinalizuje dostawę systemu przeciwlotniczego S-300, który wcześniej sprzedał stronie syryjskiej. Może posunąć się tak daleko, że dostarczy rosyjskie wojska do obsługi tych systemów,

Lubię to! Skomentuj84 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka