5 obserwujących
28 notek
69k odsłon
  534   0

Astroturfing - Informacja i Dezinformacja

W ostatnich dwóch dniach pojawiło się kilka tekstów obalających "mit"  Astroturfingu a nawet próbujące przypisać astroturfing obozowi rządzącemu w Polsce oraz rosyjskiej agenturze.

Dwa Teksty na Onecie należą do Kamila Tureckiego

Pierwszy z nich http://wiadomosci.onet.pl/kraj/astroturfing-akcja-przeciwko-manipulacji-w-sprawie-sadow-sama-byla-manipulacja/lt3t2q0

podważa jakoby astroturfing atakujący pseudo-spontaniczne manifestacje był SPONTANICZNY, wg Tureckiego, powołującego się na "Eksperci amerykańskiego ośrodka analitycznego Atlantic Council" zarzucił jakoby cała akcja była sterowana odgórnie na polecenie czy tez płatne zlecenie za którym stały komputery i armie botów. Tutaj chciałbym przypomniec jak rozpoczeła się akcja z astroturfingiem na twiterze, za kontem Bryli z Wykop.pl

"Ten artykuł jak i analiza https://medium.com/dfrlab/polish-astroturfers-attack-astroturfing-743cf602200 to komplet bzdur.
Tak się składa że na żywo obserwowałem moment w którym to pojęcie pojawiło się na Tweeterze.
Wielu prawicowych użytkowników zaczęło się poważnie niepokoić skalą antypolskiej propagandy w światowych mediach i w sieci.
21.07.2017 o godzinie 22:39 użytkownik "Sędzia Polski" po raz pierwszy nazwał to z czym mamy do czynienia.
https://twitter.com/ZawszePolska/status/888498626196123648
wczesniej to pojęcie nie występowało w ogóle na polskim Tweeterze. Wpis ten został zretweetowany przez osoby o większym zasięgu jak np: "@cezarykrysztopa" - redaktor naczelny Tygodnika Solidarność oraz puszczona definicja astroturfingu przez "@d48__" z 14,5tys. followersów
https://twitter.com/d48__/status/888511461806362624
Aby stwierdzić że to nie są ruskie trole wystarczy poczytać ich timeliny.

Po całym Tweeterze zaczeła się rozchodzić ta informacja. Ludzie zaczęli zbierać informacje na temat Fundacji Otwarty Dialog powiązanej z Sorosem. Całość zebrał i opisał "@bogdan607" (będący tu na wykopie @abu_aleksander ) w artykule http://bogdan607.salon24.pl/795729,astroturfing-czyli-kto-organizuje-majdan-w-warszawie który początkowo był na stronie presspolityka.pl ale "dziwnym" trafem po niedługim czasie link nie działał. #astroturfing wpadał w trendy i wypadał. Ale informacja o nim odbijała się już szerokim echem po sieci. Celem było to aby jak najawięcej osób dowiedziało się z czym mamy do czynienia w Polsce więc następnego dnia ktoś po prostu stworzył ten obrazek z żółtymi literami na czarnym tle i gotowy opis z hashtagami do retweetowania. Większość wie jak działa Tweeter więc nic dziwnego że to się w mig rozprzestrzeniło. Sam dałem RT takiego wpisu. Więc jeżeli chodzi o zaistnienie w sieci pojęcia #astroturfing to nie mają one nic wspólnego z ruskimi służbami."

Tak własnie było jak to opisała ta osoba, w piątek zauważyłem wpis na twiterze a w sobotę postanowiłem się temu przyjrzeć a później to opisać.

Drugi tekst również pojawił się na Onecie, również napisany przez Tureckiego ale tenże tekst odwoływał się już do tekstu Fundacji CADP (Centrum analiz propagandy i dezinformacji)

https://capd.pl/pl/komentarze/190-komentarz-astroturfing-nowa-generacja-operacji-specjalnych-przeciwko-polsce

W tym tekście napisanym przez Martę Kowalską jest już wyraźnie zawarta teza ze akcja astroturfingowa na twiterze która miała zdemaskować pseudospontaniczne protest w Polsce za którymi stoja organizacje jest tak naprawdę operacja rosyjskich służb specjalnych. Podczas kolportowania zmanipulowanych wykresów jest naet sugestia iż jestem agenetem FSB

https://twitter.com/XKubiak/status/889807468238340096

Najzabawniejsze jest to że to właśnie autorka tekstu, jak czytamy na stronie fundacji

doktorantka Wydziału Politologii Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. Łomonosowa, gdzie prowadziła badania nad procesem decydowania politycznego we współczesnej Rosji. W 2014 roku pracowała jako tłumacz języka rosyjskiego w MAI Rossija Siegodnia

i dalej

Obszary zainteresowań: polityka zagraniczna i bezpieczeństwa Rosji, bezpieczeństwo międzynarodowe, stosunki Rosja-NATO, propaganda i dezinformacja, wojny informacyjne i psychologiczne, komunikacja strategiczna.

W moim sobotnim tekście http://presspolityka.pl/astroturfing-czyli-organizuje-majdan-warszawie/ wykazałem iż za "spontanicznym" wyciągnięciem młodych ludzi z domów na ulice stoi Bartosz Kramek i jego fundacja Otwarty Dialog (szczegóły w tekście) wszystko jest dobrze udokumentowane i podparte, wnioski można wyciągnąc samemu.

Za Fundacją Centrum Analiz Propagandy I Dezinformacji stoi Adam Lelonek jako prezes, zacząłem szukać jego powiązań z Bartoszem Kramkiem

I znalazłem http://www.mojeopinie.pl/moje_ukrainskie_dni,3,1391460850

 

 

Obydwoje, Bartosz Kramek i Adam Lelonek zajmowali się pomocą na Ukrainie, co więcej razem działali w fundacji Otwarty dialog i o ile Lelonek ma  Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji to Bartosz Kramek, przewrotnie jest również właścicielem Biura Analiz i Informacji.. To nawet teraz pasuje, że jeden z nich zajmuje się informacja a drugi dezinformacją,  cieszę się że się podpisali.

Dodam że doktor Adam Lelonek jest lub był (8 lutego 2016r dołączył) ekspertem fundacji Kazimierza Pułaskiego

poniżej fundacje wspierające  fundację Kazimierza Pułaskiego

 

 Następny tekst poświęcę tylko dr. Adamowi Lelonkowi i jego udziale w spontanicznych protestach.

edit

2014r

Zbiórka leków dla EuroMajdanu. Zbiera Adam Lelonek na adres Fundacji Otwarty Dialog

http://www.psz.pl/108-zaproszenia/zbiorka-lekow-dla-euromajdanu

 
 
Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo