Okiem ogrodnika
Rodzina i społeczeństwo, czyli - jak żyć?
73 obserwujących
1258 notek
459k odsłon
346 odsłon

I tura to socjal; druga - może coś dla Polski?

Wykop Skomentuj8

Pierwsza tura wyborów przebiegała pod znakiem obietnic socjalnych; realnych - obiecywanych przez Dudę i wątpliwych - ze strony pozostałych kandydatów. Ci nawet  niewiele obiecywali, bo to domena rządu, a nie prezydenta, ale obiecywali, że istniejących bonusów nie wycofają.


Nie podobała mi się kampania Dudy - oparta na socjalnych obietnicach. Brak było sugestii programowych przywracających instytucje Rzeczypospolitej, gdzie Naród jest suwerenem. "Ochłapy" ekonomiczne miały dać Dudzie wygraną, gdy widać wyraźnie, że chciał się on zdystansować względem PiS i w większym stopniu uwzględniać interesy polskiego "deep state", który utożsamiany jest ze środowiskami żydowskimi.  Świadczyła o tym osoba wyznaczona pierwotnie na szefową kampanii wyborczej. To był "ukłon" we właściwym kierunku.

Pandemia i perturbacje wyborcze z tym powiązane spowodowały zmianę nastawienia części społeczeństwa i obecnie wygrana w II turze wcale nie jest pewna.

Obu kandydatów dzieli "Hołownia", czyli głosy oddane na tego kandydata. Kim są ci wyborcy? Generalnie - ludzie nie związani i uzależnieni od socjalu PiS, ale też nie popierający PO. Tacy, którzy wobec błędów PiS i braku perspektyw dalszej drogi rozwojowej - szukają innej opcji - odrębnej i dla PiS, i dla PO. Można powiedzieć, że kwestie godności narodowej mogą dla nich być ważne.

Wersja "narodowościowa" Konfederacji - nie jest dla nich atrakcyjna, ale w innej oprawie może być ważnym czynnikiem. W zaistniałej sytuacji - ten kierunek wydaje się być dominującym dla przepływu elektoratu.

Trzaskowski już złożył ofertę rozmów z Konfederacją sugerując otwarcie na kwestie narodowe. Czy faktycznie taki jest jego zamysł?

Raczej nie. Tym sposobem (nawet gdyby nie doszło do jakichkolwiek rozmów z Konfederacją) poszerzył swoje pole manewru - to oferta nie do Konfederacji, a do wyborów Hołowni; jej przekaz  - Trzaskowski jest otwarty także na tę stronę sceny politycznej.


Czy Sztab Dudy dostrzega zagrożenie? Być może. Tyle, że takie przesunięcie jest sprzeczne z jego dotychczasowymi zamierzeniami. Jeśli nie nastąpi szybka reakcja - w świadomości ludzi może utrwalić się "szerokie spektrum programowe" Trzaskowskiego, a jego zmiana będzie trudna. W efekcie Duda może przegrać.


Co jest ważne w programie narodowym?

Na pewno zadbanie o polskie rolnictwo na tyle, aby zapewnić samowystarczalność. Wiąże się to z odbudową tzw. przemysłu terenowego, przetwórstwa, systemu skupu produktów rolnych i ich dystrybucji - w tym handlu.

Drugie to przywrócenie władztwa Narodu, a to wskazuje potrzebę  referendum obligatoryjnego i obligatoryjnego wdrażania wyników głosowania. 

Trzeci element - to złagodzenie retoryki w relacjach z Rosją (takie będą też sugestie USA) z możliwością otwarcia rynku żywności.

Czwarty, to bardziej stanowcze stanowisko w stosunkach z Izraelem i USA. Przyjazne,ale dbające o polskie interesy. Można wymienione kwestie uzupełniać. Jednak brak otwarcia w tym kierunku może spowodować utratę władzy - i przez Dudę, i przez PiS.

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka