brat Damian brat Damian
400
BLOG

Salon24 wrogiem Putina

brat Damian brat Damian Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 57

Przyjeżdżam do Kirgistanu i próbuję wejść na Salon: „Ta witryna jest nieosiągalna”. Próbuję drugą, trzecią przeglądarkę i ten samym wynik. A wszystko inne mi się otwiera. Zachodzę w głowę, cóż to za dziwne zjawisko?

I nagle! Puk! Puk! Pomysłowy Dobromir! Kojarzy mi się w głowie kilka faktów. Kilka lat temu, kiedy pracowałem w Moskwie odwiedził mnie mój współbrat z Chile. Po kilku dniach pożalił mi się, że nie może wejść na swój ulubiony chat biblistów zajmujących się apokryfami Starego Testamentu, tych które zachowały się tylko w języku starocerkiewnosłowiańskim. Wariatów, którzy się zajmują tą tematyką jest na całym świecie kilkudziesięciu. Co ciekawe u nas w domu nie mógł wejść na tę stronę, natomiast bez problemu otwierała się ona w instytucie, gdzie pracowałem. Bardzo mnie to zaintrygowało i zadzwoniłem do firmy, która dostarczała nam internet. Młody człowiek z rozbrajającą szczerością wyjaśnił mi, że dostają oni od FSB (KGB) spis stronic, które należy zablokować. A dlaczego w instytucie chat działa? Widocznie tamta firma nie dość starannie wypełnia polecenia władz. Ale jak chat o apokryfach Starego Testamentu, które zachowały się tylko w języku starocerkiewnosłowiańskim, może być groźny dla władz Rosyjskiego Imperium? Ten chat może nie, ale inne na tym samym portalu mogą być nie do strawienia dla współpracowników Władymira Władymirowicza.

Ale co ma piernik do wiatraka? Tzn. Kirgistan do Rosji. I tutaj rozmowa z jednym z naszych parafian pracujących w firmie internetowej. Otóż Kirgistan wszystkie łącza ze światem zewnętrznym ma przez Kazachstan, a Kazachstan znowu wchodzi do światowej pajęczyny poprzez … Rosję. Tak więc wystarczy, że w Rosji jakaś strona jest zablokowana i wtedy też jest blokowana w Kirgistanie.

Co może się nie podobać Imperium w Salonie24? Przede wszystkim analityczne artykuły o wojnie na Ukrainie i polityce wewnętrznej w Rosji. Myślę, że są niezłe, a rosyjscy technokraci pewnie myślę, że właśnie z tego powodu lepiej, żeby obywatelom Imperium nie mąciły w głowie. Ale jak ja mogę jednak pisać do Salonu? Korzystam okazjonalnie z innego kirgiskiego providera, który korzysta z innego rosyjskiego providera. Jak na razie działa.


brat Damian
O mnie brat Damian

br. Damian TJ. Urodzony 1968 Lublin, uczęszczał do liceum Zamoyskiego. Należał do związanego z „Solidarnością” Niezależnego Ruchu Harcerskiego, potem do podziemnego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. W 1987 wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Gdyni. Zakończył filozofię w Krakowie na Wydziale Filozoficznym TJ (specjalizacja „kultura, estetyka, mass-media, kino”). Praca dyplomowa u bp. Jana Chrapka. Od 1991 pracował w TVP, jako dziennikarz i producent. Przechodzi szkolenie telewizyjne w Kuangchi Program Service – Tajwan. W 1996 wyjechał na Syberię, gdzie organizuje Studio Telewizyjne „Kana” w Nowosybirsku. Korespondent TVP i Radia Watykańskiego. Pomaga w szkolenia dziennikarzy z Europy Wschodniej w „European Center for Communication and Culture” w Falenicy. W 1999 rozpoczyna studia podyplomowe w szkole filmowej w Moskwie. W tym samym roku składa śluby wieczyste. Studia kończy w 2004 filmem dyplomowym „Wybacz mi Siergiej”, który uzyskał liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach http://www.forgivemesergei.com. Wyjeżdża do Kirgizji - praca charytatywna Kościoła Katolickiego (więzienia, domy inwalidów) i prowadzi Klub Filmowy przy Ambasadzie Watykanu w Biszkeku. W 2006 wyjeżdża na południe Kirgizji, pomaga przy zakładaniu nowych parafii w Dżalalabadzie i Oszu www.kyrgyzstan-sj.org . Buduje i kieruje Domem Rekolekcyjnym nad jeziorem Issyk Kul, gdzie co roku przebywa ponad 1000 dzieci (sieroty, inwalidzi, dzieci z ubogich rodzin, dzieci i młodzież katolicka, studenci muzułmańscy) www.issykcenter.kg . Zakłada Fundacje Charytatywną “Meerim Bulak – Źródło Miłosierdzia” i społeczną „Meerim nuru”. Kapelan więzienia - w tym zajęcia w grupie AA. 2012 w Pawłodarze (Kazachstan). 2012-13 w Domu rekolekcyjnym w Gdyni i w portalu Deon w Krakowie. 2013-14 w Moskwie – odpowiada za sprawy finansowe, prawne, organizacyjne i budowlane Instytutu Teologicznego św. Tomasza. Od 2014 pracuje w Radiu Watykańskim w Rzymie. Od IV 2016 pracuje w TVP przy przygotowaniu transmisji z ŚDM. Obecnie współpracuje z różnymi stacjami telewizyjnymi i redakcjami jako reżyser i dziennikarz. Pisze artykuły między innymi do „Poznaj Świat”, „Góry”, „Gość niedzielny” i „Opoka”. Od 2017 ekonom Apostolskiej Administratury w Kirgistanie, ekonom jezuitów w Kirgistanie, ekonom Fundacji "Meerim Nuru" i Centrum Dziecięcego nad j. Issyk-kul. Przewodnik wysokogórski: organizował wyprawy w Ałtaj, Sajany, Tuwę, Chakasję, na Bajkał, Zabajkale, Kamczatkę, Ałaj, Pamir i Tienszan, Półwysep Kolski. www.tienszan.jezuici.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura