Polacy mają bardzo niską wiedzę ekonomiczną. Fot. Pixabay
Polacy mają bardzo niską wiedzę ekonomiczną. Fot. Pixabay
Finanse osobiste Finanse osobiste
816
BLOG

Polacy niewyedukowani ekonomicznie

Finanse osobiste Finanse osobiste Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 43

Tylko jedna na dziesięć osób potrafi prawidłowo policzyć odsetki z lokaty. Najlepszą wiedzę o finansach osobistych mają osoby zamożne, z doświadczeniem życiowym i mieszkające w większych miastach.

Firma Maison & Partners przeprowadziła badania dotyczące wiedzy Polaków o finansach osobistych. Niestety, wiedza okazała się niewiedzą, a średni wynik, który uzyskiwali badani, kształtował się na poziomie szkolnej trójki z minusem! W jakich obszarach finansów orientujemy się dobrze, a które wymagają solidnego dokształcenia?

Ankietowanym zadano 27 pytań, a wyniku powyżej 50 proc. nie uzyskała nawet połowa. Co zatrważające, aż 14 proc. Polaków udzieliło błędnych odpowiedzi na 3/4 zapytań. Nikomu nie udało się odpowiedzieć na wszystkie pytania poprawnie. Najwyższy wynik uzyskały osoby z wyższym wykształceniem, starsze, bardziej zamożne i mieszkające w największych miastach Polski.

Zakres badania obejmował wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące finansów osobistych Polaków. Pytano o procedury przyznania i koszty kredytu, produkty pożyczkowe, oszczędności, porównywanie cen, planowanie domowego budżetu, zagadnienia związane z ochroną danych osobowych i nadzorem nad rynkiem finansowym.

Kredyt konsolidacyjny, RRSO

Jednym z najłatwiejszych było pytanie o kredyt konsolidacyjny. 80 proc. badanych wskazało prawidłowo, że produkt ten służy do połączenia kilku zobowiązań kredytowych w jedno. Nieco większe trudności sprawiło porównanie kosztów kredytów. Ponad połowa ankietowanych zaznaczyła, że najlepiej jest porównać całkowity koszt pożyczki. Jednak w świetle obowiązujących przepisów, kiedy banki i firmy pożyczkowe mają obowiązek podawać także rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, wskazanie RRSO również jest poprawne. Taką odpowiedź zaznaczyło 13 proc. badanych. Zobacz: Co to jest RRSO.

W quizie zapytano także o to, w jakiej walucie może zostać udzielony kredyt hipoteczny. Niestety, tylko 43 proc. wiedziało, że musi to być waluta, w której zarabiamy lub mamy większość oszczędności. Wynika to z Rekomendacji S, wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, by ograniczyć ryzyko kursowe kredytu. Ma to zapobiec problemom, w które wpadło wielu Polaków posiadających kredyty we frankach szwajcarskich, gdy kurs tej waluty został uwolniony. Przez to ich raty znacząco wzrosły. Zobacz: Ważny wyrok sądu ws. frankowiczów.

Prawa konsumenta

Organizatorzy badania chwalą Polaków za ich poziom wiedzy w zakresie praw, które im przysługują. Prawie połowa ankietowanych odpowiedziała poprawnie, że czas na odstąpienie od umowy kredytu czy pożyczki wynosi 14 dni, a tylko 7 proc. twierdziło, że jest to niemożliwe.

33 proc. badanych nie wie, co to jest upadłość konsumencka. Wśród tych, którzy zdecydowali się na konkretny wariant odpowiedzi, najwięcej osób odpowiedziało poprawnie, czyli że upadłość konsumencką może ogłosić osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Większość ankietowanych wie także, że firma windykacyjna nie może zająć majątku dłużnika oraz pamięta, że w sytuacji gdy ktoś bezprawnie posłuży się naszymi danymi, należy ten fakt zgłosić na policję.

Jak policzyć odsetki od lokaty?

Piętą Achillesową badanych były oszczędności. Tylko 11 proc. badanych wiedziało, jak poprawnie policzyć odsetki od lokaty. A aż 60 proc. wyliczyło odsetki brutto, zapominając o konieczności zapłaty podatku od zysków kapitałowych. 39 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie wie, po co gromadzić oszczędności na tak zwaną czarną godzinę, a 5 proc. w ogóle nie chce tego robić. Zobacz: Czy warto oszczędzać na lokatach?

Ankietowani mieli także problem z planowaniem domowego budżetu. Niemal 2/3 z nich uważa, że budżet ten powinno się prowadzić tylko na jeden miesiąc do przodu, bo trudno przewidzieć, jakie wydatki będziemy zmuszeni ponieść w dalszej przyszłości.

Potrzebna edukacja ekonomiczna

W porównaniu z poprzednimi latami, poziom wiedzy finansowej Polaków się podnosi, jednak wciąż jest na zatrważająco niskim poziomie. Niestety, optymizmu nie dodaje fakt, że prawie 1/3 badanych w ogóle nie szuka informacji na tematy finansowe, bo uważa to za nieinteresujące i bezcelowe. Dlatego wciąż jest w tej tematyce sporo do zrobienia, a serwisy edukacyjne o tematyce finansowej pozwalają przyswajać tę wiedzę w prosty i łatwo dostępny sposób. Taki charakter ma właśnie ten blog. Zachęcam do lektury poprzednich notek: https://www.salon24.pl/u/budzet-domowy/.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka