6 obserwujących
153 notki
420k odsłon
3242 odsłony

Jak sfinansować budowę domu?

Jak sfinansować budowę wymarzonego domu?
Jak sfinansować budowę wymarzonego domu?
Wykop Skomentuj58

Zastanawiasz się nad budową domu? Jak sfinansować to przedsięwzięcie? Oto kilka porad, co należy wziąć pod uwagę i jak zdobyć pieniądze na budowę domu.

Własny dom to marzenie większości Polaków - szczególnie tych, którzy chcą uciec z miasta, aby żyć w cichym i czystym otoczeniu, cieszyć się zielenią i większą przestrzenią życiową. Własny dom to jednak spory wydatek, większy niż standardowe M-2. Na wybudowanie i wykończenie domu o powierzchni 150 m2 trzeba mieć około 700 tys. złotych. Rzadko kogo stać na postawienie domu z oszczędności.

Zobacz też: Koszty utrzymania mieszkania i domu - co jest tańsze?

Kosztorys budowy domu jednorodzinnego

Mierz zamiary na siły - to ważne, jeśli chcemy wybudować dom i szukamy na to pieniędzy. Dlatego warto zdecydować się najpierw na kosztorys. Zapłacimy za niego około tysiąca złotych, ale warto ponieść ten wydatek. Rzetelny kosztorys, bez zaniżania jakichkolwiek wydatków, uwzględniający też możliwe trendy w branży budowlanej i zmiany cen materiałów budowlanych, pozwoli uniknąć sytuacji, w której skończą się nam pieniądze zanim ukończymy budowę.

kuchnia, zlew pod oknem
Kosztorys pozwoli nam zdecydować, jak ma wyglądać wymarzony własny dom.


Może to się wydawać dziwne, ale wiele osób rozpoczynających inwestycję nie wie, jaki będzie ostateczny koszt budowy domu. I zasięga porady jedynie wśród krewnych i znajomych. Warto skorzystać tu z fachowej pomocy.

Jakie są korzyści z posiadania rzetelnego kosztorysu? Po pierwsze, dzięki kosztorysowi będzie nam łatwiej podjąć decyzję, jak sfinansować budowę. Znając koszt całości inwestycji, będziemy mogli zastanowić się, czy nas na nią stać i z jakich źródeł możemy pozyskać potrzebne środki.

Po drugie, tworząc kosztorys możemy na bieżąco ocenić, na jaki standard domu możemy sobie pozwolić. Ocena kosztów budowy pozwoli nam zdecydować, jaki standard domu jest dla nas dostępny. Na koszt budowy wpływa to, jak duże będą pomieszczenia, jakie wybierzemy okna, ile będzie łazienek, czy zrobimy pralnię, czy wybudujemy jeden czy dwa garaże (a może wystarczy wiata?), na jakie pokrycie dachu nas stać i wiele innych spraw.

Po trzecie, dzięki kosztorysowi będziemy mogli porównać oferty wykonawców budowy, sprawdzić, czy podane ceny nie są zawyżone. Ale pamiętajmy też, że tania oferta też powinna zwrócić naszą uwagę, bo może się pod nią kryć nierzetelne obliczenie wartości prac lub - co gorsza - wykonawca może w trakcie zejść z budowy i zostawić nas z niedokończoną inwestycją.

Kosztorys to też szansa na rozliczenie wykonawcy z pracy i materiałów. Zawiera zestawienie materiałów wraz z ich ilością i wyszczególnieniem niezbędnych prac. Daje nam też bieżącą kontrolę nad wykonywanymi pracami, pokazuje, ile materiałów trzeba zamówić albo sprawdzić, czy nie jest zawyżona ilość materiałów kupionych przez wykonawcę.

drewniane biurko, laptop
Kosztorys to szansa na rozliczenie wykonawcy z pracy i materiałów.

Darowizna

Jednym ze źródeł funduszy na budowę domu może być darowizna. Jeśli otrzymamy wsparcie finansowe od rodziców właśnie w takiej formie, powinniśmy zadbać spisanie odpowiedniej umowy. W dokumencie muszą się znaleźć następujące informacje: imiona i nazwiska stron umowy, adresy zamieszkania, numery seryjne dowodów osobistych, data i miejsce spisania umowy, opisanie, czego dotyczy darowizna i na co jest przeznaczona, data przekazania umowy oraz podpisy zainteresowanych.

Warto pamiętać, że przy sporządzaniu dokumentu nie potrzebujemy udziału notariusza. Należy też określić opodatkowanie darowizny, choć niektóre grupy kwot są nieopodatkowane. Umowę powinniśmy przechowywać w domu.

Pod linkiem znjadziesz więcej informacji na temat: Opodatkowanie darowizn.

Kredyt na budowę domu

Najczęstszym sposobem na sfinansowanie budowy domu jest kredyt bankowy. Każdy bank ma je w swojej ofercie. Musimy dysponować kapitałem własnym w wysokości ok. 10 proc. kwoty, o którą się ubiegamy. Ostatnie zmiany w prawie bankowym dają możliwość obniżenia wysokości wymaganego wkładu własnego - o ile kredytobiorca np. wykupi dodatkowo ubezpieczenia na dom. Warto pamiętać, że obniżenie wkładu własnego z przyjęciem ubezpieczenia wiąże się ze wzrostem kosztów kredytu.

Zobacz też: Kredyt hipoteczny - pomysły na wkład własny

Na decyzję banku o udzieleniu kredytu hipotecznego nie czekamy już - tak jak kiedyś - miesiącami, ale maksymalnie 21 dni od złożenia dokumentów. 

W zależności od oferty banku, musimy nastawić się na spłatę wyższej marży kredytu - o około kilkadziesiąt złotych - do momentu, aż saldo zobowiązania nie spadnie poniżej 80 proc. wartości naszego wymarzonego domu.

Kredyt na budowę domu różni się od tego, który zaciągamy na samochód. Pieniądze otrzymujemy w transzach - wypłaty kolejnych środków są uzależnione od postępu prac na budowie. Przedstawiamy bankowi faktury dokumentujące zakupione materiały. Pieniędzy z kredytu używamy tylko i wyłącznie do budowy domu.

Wykop Skomentuj58
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka