313 obserwujących
4826 notek
5864k odsłony
1440 odsłon

Najpierw Hagia Sophia, teraz Mezquita Catedral

Wykop Skomentuj94

                  Jeden z emiratów arabskich zażądał zwrócenia muzułmanom słynnej katedry w Kordobie, która była dawniej meczetem - poinformowała Polska Agencja Prasowa za hiszpańską stacją telewizyjną Antena3. 

                  Telewizja powołała się na deklaracje władcy emiratu Szardża, Sultana III ibn Muhammada al-Kasimiego z wywiadu dla Sharjah News. Szardża to drugi co do wielkości po Dubaju emirat, uznany za najbardziej konserwatywny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i jedyny przestrzegający szariatu” - czytamy w depeszy PAP.  

                 Sultan III uznał, że po przekształceniu w tureckim Stambule dawnej katedry, a później muzeum Hagia Sophia w meczet nadszedł czas na rewindykację przez muzułmanów Mezquita Catedral w Kordobie.   

                - Żądamy zwrotu meczetu w Kordobie, gdyż jest własnością muzułmanów i został przekazany Kościołowi jako prezent, a nie jest on tego prezentu wart - powiedział emir (wszystkie cytaty za PAP)  

                 Według artykułu opublikowanego przez dziennik „El Confidencial” na temat szejka Kasimiego przychyla się on do współużytkowania katedry przez muzułmanów i chrześcijan jako miejsca modlitwy.  

                 „Polemika wokół własności Mezquita Catedral trwa od dawna, co najmniej od 2004 r., kiedy jeden z hiszpańskich przywodców muzułmańskich Muhammad Manan oświadczył, że władze powinny dla muzułmanów meczet w Kordobie” - napisała PAP.  

                 Jeden z najbardziej wpływowych wśród hiszpańskich muzułmanów imam Marbelli Allal Ahmed Bachar zapewnił w wywiadzie dla „El Confidencial” w kwietniu br., że „islam nie usprawiedliwia przemocy i tylko interesy ekonomiczne doprowadzają do braku zaufania międzykulturowego”, a w meczecie w Kordobie pomieszczą się wszyscy, ponieważ „ważne jest, aby obie religie się rozumiały, jednoczy nas jeden Bóg”.  

                 Imam oświadczył, że rozmawiał na ten temat z papieżem Franciszkiem i ten przyznał mu rację.   

               „- Jest jeden Bóg dla ludzkości. Jednoczy nas miłość, którą do niego wyznajemy. Meczet czy katedra? Nieważne jak się nazywa” - stwierdził Marbelli Allal Ahmed Bachar.  

                 Biskup Kordoby Demetrio Fernandez wielokrotnie zapowiadał, że nie pozwoli wspólnotom muzułmańskim na odbywanie modłów w katedrze. Według niego taki „nieodpowiedzialny” pomysł doprowadziłby do całkowitego usunięcia ze świątyni chrześcijan, którzy posiadali ją przez 16 wieków, a muzułmanie okupowali ją tylko przez 400 lat.  

                 „Katedra zajmuje budynek, który był kiedyś meczetem. Powstał on w VIII wieku na miejscu katolickiego kościoła z czasów Wizygotów, zburzonego w wyniku arabskiej inwazji na Hiszpanię w 711 r. Do końca X wieku w meczecie mogli modlić się także chrześcijanie i żydzi, do czasu kiedy kalif Al-Mansur uczynił go wyłącznie islamskim miejscem kultu. W wyniku rekonkwisty meczet stał się w 1236 r. katedrą katolicką. Kościół zachował strukturę budynku, który został częściowo przebudowany na gotycko-renesansową katedrę. Katedra-meczet w Kordobie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO” - czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.


Wykop Skomentuj94
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka