cepol cepol
422
BLOG

Portret człowieka, który chciał zabić premiera

cepol cepol Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Wreszcie ktoś odrobił lekcję i przebrnął przez twórczość Juraja C. - oskarżonego o próbę zabójstwa słowackiego premiera

Tym kimś jest austriacki dziennikarz Martin Leidenfrost, który odwiedził bibliotekę w mieście Levice i - jak się okazało - nie był tam co prawda pierwszym dziennikarzem interesującym się Jurajem C., ale był chyba jedynym, który wczytał się w książki domorosłego poety i pisarza. 


Tekst o tym, czego się z tych książek dowiedział, opublikował słowacki konserwatywny (katolicki ideowo) portal postoj.sk

https://www.postoj.sk/155893/precital-som-si-vcera-knihy-slovenskeho-spisovatela-juraja-cintulu


Na podstawie autobiograficznych wtrąceń i notek można nareszcie powiedzieć nieco więcej o przeszłości i poglądach człowieka, który chciał zamordować Roberta Fica.


Ukończył Wyższą Szkolę Pedagogiczną. Jako swoje zawody wymieniał: malarz, górnik, kamieniarz, pedagog, prywatny przedsiębiorca, pracownik ochrony.

Juraj C. - według własnych słów - pracował około ośmiu lat w kopalni węgla w mieście Handlová - dokładnie tam, gdzie 15. maja próbował zabić Roberta Fica. W przeszłości pracował tam - jak morderca napisał " - w charakterze geologa, technika, górnika...“.


Samego siebie opisał jako rebelianta i buntownika.

Ciekawym wątkiem jest wspomnienie podróży do Związku Sowieckiego, którą jako osiemnastolatek zrealizował w 1971 r. - przyniosła mu zawód.  


Co do jego poglądów można snuć różne teorie, ale pewne jest jedno: na pewno nie był człowiekiem religijnym, w jednym z wierszy zadeklarował: "Sam sobie Bogiem jestem". Ta postawa wynikała z faktu, iż jego brat zmarł w wieku 17 lat. W 2017 r. podziwiał np. Che Guevarę.


W jego wierszach austriacki autor znalazł sporo adoracji przemocy, jak np. " Mam wielką ochotę w dzikiej złości rzucić o ziemię, straszliwą siłą coś" lub "Niewolnicy! Głowy ku niebu. A do rąk żelazo" 


Książki, które Juraj C. wydawał, nie mają żadnej adnotacji o wydawcy, co oznacza, że najpewniej wydawał je własnym nakładem (od 200 do 500 sztuk).
Na podstawie artykułu Martina Leidenfrosta oprac. vp
https://www.postoj.sk/155893/precital-som-si-vcera-knihy-slovenskeho-spisovatela-juraja-cintulu

cepol
O mnie cepol

Czechy i Polska, osobno i razem, https://cepol.pl Działania wywiadu komunistycznej Czechosłowacji w latach 50 -80 XX wieku, szczególnie w Ameryce Łacińskiej.  Czasami można mnie usłyszeć w Radio Wnet albo nawet zobaczyć i usłyszeć u Witolda Gadowskiego. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka