7 obserwujących
181 notek
96k odsłon
  1178   0

Nowy Ład. Kablówki i tv sat pod nadzorem.

Aktualny raport PwC zbiera w sobie opinie 5tys. prezesów firm na temat niedalekiej przyszłości ich biznesów. Otóż okazuje się, że 90% decydentów lub właścicieli firm podaje, że najbardziej obawia się niestabilności poszczególnych przepisów podatkowych, niestabilności systemów podatkowych, które ulegają ciągle zmianom i nie można z tego powodu zaplanować dobrze działań.

Najbardziej niestabilności podatkowej obawiają się przedsiębiorcy polscy i oni są na podium w pesymistycznych w ocenach po-covidowych według raportu PwC.

Wskazane byłoby, aby wszelkie pomysły podatkowe, (obgadane w telewizjach, gazetach i radio, zbadane w sondażach w zakresie popularności i sprzyjania ich wprowadzeniu), powstały jako ustawy Nowego Ładu PIS najpóźniej do połowy września 2021, żeby móc spokojnie procedować w parlamencie projekty przed czwartym kwartałem. Jesienią może wzrosnąć poparcie dla działań PIS i Prawicy wśród wyborców, ale mogą się jednocześnie po okresie wakacji zmienić nieco układy polityczne do głosowania w sejmie. Szybkość procedowania ustaw podatkowych z pakietu Nowego Ładu jest wskazana.

Jeśli już łagodzimy system podatkowy, to warto byłoby załatać dziury budżetowe RP poprzez sprytne wprowadzenie abonamentu radiowo-telewizyjnego – państwowego - jako opłaty w abonamentach telewizji kablowych i cyfrowych, pobieranych bezpośrednio z abonamentu według zestawień klienckich z firm komercyjnych dla Skarbu Państwa.

Marże w abonamentach telewizji kablowej, satelitarnej i przez internet są bardzo duże, pozwalają na rozwój sieci, zatrudnianie pracowników i duże zyski. Można to ująć jako obciążenie podatkiem na telewizję i radio w abonamencie obligatoryjnie dla każdego gospodarstwa domowego posiadającego telewizję kablową, cyfrową lub korzystającego z telewizji przez internet.

Nieprawdą jest, że z powodu tego podatku/opłaty radiowo-telewizyjnej, pójdą do góry koszty abonamentów telewizji kablowych czy satelitarnych. Dużo firm konkuruje ze sobą o klienta, klient wykupuje dostęp/abonament do telewizji, w której ma najlepszą ofertę programową za najniższą cenę lub z długoletniego przyzwyczajenia pozostaje w pierwszej firmie, w której ma umowę abonencką ma telewizję kablową.

Plusem jest to, że zaciągać pasa na abonamentach będą firmy nierzadko rozliczające CIT w rajach podatkowych np. na Cyprze, albo rozliczające CIT za granicą.

Na szczęście rynek ma swoje wahania w zakresie przepływu usług telewizyjnych między poszczególnymi graczami biznesowymi. Ten wygra, który w miarę szybko w pełnym pakiecie programowym nie podniesie ceny abonamentu, przy dodatkowych obciążeniach opłatą telewizyjno-radiową dla Skarbu Państwa.

Jest to najprostszy sposób uszczelnienia ściągalności opłat radiowo-telewizyjnych. I prosto można sformułować nową ustawę, która wprowadzałaby taką automatyczność i systematyczność wpłat dla Skarbu Państwa. Na rachunkach wystawianych przez firmy byłaby ta opłata obligatoryjnie wyszczególniona.

Łatwiej, według zapisów wystawianych przez firmy komercyjne faktur za abonament, skontrolować ściągalność opłaty zwykłą kontrolą Urzędu Skarbowego specjalnego PIT-u złożonego w US lub kontrolą bezpośrednio w firmie. To firmy komercyjne zbiorczo (opłata x klient) odprowadzałyby do Skarbu Państwa opłatę radiowo-telewizyjną.

Ludzie telewizję będą oglądać zawsze, zawsze też będą słuchać muzyki poprzez radio czy internet, czy programy muzyczne w telewizji. Nie ma więc zagrożenia, że poziom wpłat spadnie. Poza tym ściągalność opłaty radiowo-telewizyjnej widoczna byłaby poprzez systemy firmy i zapłacone rachunki abonamentowe u każdego klienta.

Nikt nie krzyczał za głośno medialnie przy podatku cukrowym, mało populacji będzie krzyczeć z powodu tej zmiany. Poprawi się ściągalność opłaty, to poprawi się jakość programów TVP i radia publicznego.

Chcę tu jednocześnie pochwalić za wysoki poziom merytoryczny programów publicystycznych Polskie Radio 24. Zespół dziennikarzy potrafi umiejętnie dozować sensacje polityczne odpowiednio je komentując w licznym gremium zaproszonych osób. Dla samej tej stacji i TPV Info warto ustawowo zabezpieczyć ściągalność opłaty radiowo-telewizyjnej dla Skarbu Państwa w abonamentach firm komercyjnych jako obowiązek podatkowy lub inny w postaci opłaty.

Uczciwie przyznam, że przez ostatnie dwa lata nie oglądałem TVP Info, dofinansowanie dobrego dziennikarstwa tej stacji informacyjnej będzie niezbędne.

Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura