Wojtek Wojtek
145
BLOG

Zrób sobie książkę !

Wojtek Wojtek Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Bardzo często pojawia się reklama zapraszająca do wykonania własnej książki. Wystarczy sformatować napisaną treść i przysłać do Firmy, aby otrzymać w ciągu kilku dni papierowe wydanie książki własnego autorstwa.

Na temat, jak zabrać się za wykonanie projektu samej książki, napisałem już wcześniej:


1.  https://www.salon24.pl/u/dobrezycie/1101603,czy-tak-ma-byc

2. https://www.salon24.pl/u/dobrezycie/1101769,urodzeni-w-xxi-wieku

3.  https://www.salon24.pl/u/dobrezycie/1102084,zatrzymac-czas


Teraz tematem kolejnego etapu będzie dobór formatu przyszłej książki.

Generator tworzenia książki jest bardzo prosty. Po zalogowaniu się na witrynie zdalnego wydawcy można wykonać projekt książki. Należy tam podać podstawowe informacje - tytuł książki oraz nazwisko jej autora.

Potem należy włączyć plik przeznaczony do wydrukowania. Jednym z elementów niezbędnych do zdalnego wydania książki jest wybór papieru, wskazanie, czy grafika będzie barwna czy też w skali szarości.

W pliku z treścią książki należy zaznaczyć, które fragmenty tekstu są tytułami poszczególnych rozdziałów.

Aby zakończyć wprowadzenie danych, należy też wskazać oczekiwany format książki w milimetrach lub centymetrach.


Jak dobrać format książki ?

image

Książka może dotyczyć każdego tematu. Ważne, aby autor bardzo poważnie potraktował potencjalnego czytelnika, foto ilustracyjne, http://wnaszejbajce.pl/o-niezwyklym-chlopcu-ktory-pozeral-ksiazki-wydawnictwo-format/


Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć, że doborem formatu zajmuje się wydawnictwo. Jeżeli jednak autor sam chciałby dobrać format, powinien skontaktować się z drukarnią, której powierzy drukowanie książki. I po uzgodnieniu z pracownikami drukarni, wykonać plik przeznaczony do drukowania.

W przypadku zdalnego drukowania generator książki pozwala wybrać jeden z oferowanych formatów, który ta drukarnia wykonuje.

image

Format książki to nie tylko jej wymiary. To również program do jej opublikowania i przeglądania, foto ilustracyjne, https://www.jocelynkelley.com/instrukcje-dla-iphone-a-i-ipada/jaki-format-ksiki-na-iphonie-i-ipadzie/ 


Formatów może być kilka. Jeżeli chodzi o drukarki komputerowe - najczęściej są one dostosowane do formatu A4 - w milimetrach 210 mm szerokości i 297 mm wysokości. Jest to podstawowy format stosowany w administracji a także w komunikacji z autora z wydawnictwem. Jednak nie jest to format zalecany do drukowania książek. Owszem, czasem można w tym formacie wydrukować książkę, ale jest to raczej wypadek rzadki.

Bardziej popularnym formatem będzie tutaj format A5 - czyli połowa kartki A4 po jej zagięciu w połowie dłuższego boku.

Ten format ma wymiar 148,5 mm x 210 mm - w formacie pionowym.

Wiele osób ten format może zadowolić. Jednak w przypadku zbioru wierszy może zdarzyć się, że format takiej książeczki może mieć mniejszą szerokość w granicach 12-13 cm szerokości przy 17-21 cm wysokości kartki.  W takim przypadku trzeba będzie przyciąć arkusz po wydrukowaniu książeczki i może zdarzyć się, że tych ścinków może być jednak dużo.

Dlatego stosuje się także i inne formaty do drukowania książek.

Jednym z nich jest format B5 - format pośredni między A4 i A5. Format B5 nie jest związany z arkuszem drukarskim stosowanym w Polsce. Dlatego w literaturze możemy spotkać się z różnymi wielkościami tego formatu. Ja poleciłbym tutaj kartkę o wymiarach 170 mm szerokości i 240 mm wysokości. Te wymiary są możliwe do wykonania w większości drukarni, bo przy szerokości książki o wymiarze 176 mm niektóre drukarnie mają problem z wykorzystaniem arkusza przy wprowadzeniu go do maszyny drukarskiej.

Wymiar pionowy 240 mm jest tutaj określony także parametrami maszyn drukarskich - produkowanych w Japonii.

Jeszcze jednym ograniczeniem możliwości większości drukarni jest klejenie grzbietów książek. Jeżeli okładka będzie przekraczać wymiar 240 mm od strony grzbietu, dobrze jest upewnić się w drukarni, czy ten wymiar będzie możliwy do wykonania z uwagi na możliwości maszyny do klejenia grzbietu.

Już te pierwsze informacje pozwolą nam zastanowić się nad układem książki - czy będzie ona w wymiarze pionowym (w większości przypadków) czy też w układzie poziomym - głównie przy drukowaniu albumów fotograficznych oraz książek dedykowanych dla młodszych dzieci.

Jeżeli już podejmiemy decyzję o wyborze formatu i układu, trzeba opracować układ strony do drukowania. Większość osób będzie przygotowywać tekst książki w dostępnym edytorze tekstów. Jednym z lepiej dopracowanych pakietów biurowych jest program Word firmy Microsoft. Bardzo często sprzedawcy komputerów oferują pakiety biurowe innych firm - w każdym przypadku są to zazwyczaj dobrze opracowane programy do edycji. Mogą różnić się w szczegółach, ale zasady pracy są podobne.


W pierwszej kolejności ustala się parametry strony - standardowo marginesy każdej strony wynoszą około 20 mm Trzeba jednak pamiętać, że książki mają strony numerowane. Edytory tekstów pomagają w pewnym zakresie automatycznie wykonać niektóre czynności. Do takich czynności należy automatyczne numerowanie stron. Aby jednak to numerowanie działało prawidłowo - trzeba wydzielić specjalne pole na numer strony (pagina). Tak przygotowany wzorzec strony można już wykorzystać do umieszczenia treści książki.

Dodam tylko, że programy edycyjne do pisania na komputerze służą tylko autorowi do napisania tekstu.  Wydawnictwo tak przygotowany tekst wprowadza do książki za pomocą specjalnego oprogramowania do elektronicznego składu publikacji (DTP). Są to już programy o możliwościach znacznie wykraczających poza program edycyjny. Ale są to już programy dedykowane do określonych zadań i raczej nie nadają się do pisania książki.

Jeżeli ktoś chce samodzielnie wykonać projekt książki - może to wykonać typowym programem edycyjnym, chociaż jest to zadanie wymagające znacznej cierpliwości. Ale jest to wykonalne.

O zasadach formatowania tekstu w celu publikacji - za kilka dni...




Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura