19 obserwujących
119 notek
332k odsłony
2285 odsłon

Tęczowe bagno

Wykop Skomentuj35

Tęczowy terror

W maju doszło do ogromnej awantury w związku z "Listą przebojów" w Trójce czyli Trzecim Programie Polskiego Radia. Oskarżano władze radia o dławienie wolności słowa, łamanie kręgosłupów i zamordyzm. Wcześniej z trójki odeszli dziennikarze, którzy pracowali tam jeszcze w czasach PRL - odchodząc mówili to samo i dlatego powolai do życie "wolne i niezależne" internetowe radio Nowy Świat. Nadawcą została spółka „Ratujmy Trójkę”, której udziałowcami są m.in. Magdalena Jethon, Jan Chojnacki, Wojciech Mann, Patrycja Macjon i Piotr Jedliński a rozgłośnia jest finansowana z dobrowolnych wpłat słuchaczy oraz firm prywatnych.

Po aresztowaniu Michała Sz. prezes radia "Nowy świat" Piotr Jedliński napisał na facebooku, że podający się za kobietę Margot, jest w jego opinii mężczyzną. "Jeżeli Margot oraz akolici tak bardzo apelują o poszanowanie wolności, to dlaczego nie szanują wolności mediów oraz mojej, jako osoby?" - czytamy we wpisie Jedlińskiego.

I nagle okazało się, że w "Nowym świecie" wolność jest, ale do pewnych granic. 10 sierpnia 2020 z funkcji prezesa Radia Nowy Świat zrezygnował Piotr Jedliński, kończąc tym samym także współpracę z radiostacją. Stalo się to po tym, jak niektórzy udziałowcy zagrozili wycofaniem się z finansowania radia. W "Gazecie Wyborczej" ukazał się artykuł Wojciecha Czuchnowskiego, w którym cytował Magdę Jethon, redaktor naczelną radia Nowy świat".

"Jedliński nie był zmuszany do dymisji. Przeciwnie, gdy podjął taką decyzję, prosiliśmy, żeby tego nie robił, ale on nie chciał ustąpić. Prosiłam go o to osobiście, wiem, że robili to jeszcze inni. Sprawa nadal jest otwarta” – stwierdziła Magda Jethon.

Do tej wypowiedzi odniósł się Piotr Jedliński: „Dosyć. Ta wypowiedź, to bezczelne kłamstwo, mające najwyraźniej zdjąć jakąkolwiek odpowiedzialność z osób, które wymusiły na mnie dymisję” –napisal na faceboku cytując także fragment maila, jaki otrzymał od Jerzego Sosnowskiego: <<Ale dla wizerunku RNŚ, dla ucięcia wątpliwości patronów i dla zamknięcia ust nieżyczliwym krytykom byłoby wg mnie optymalne, żebyś, Piotrze, nie obrażając się na nas, tylko rozumiejąc delikatną sytuację całego przedsięwzięcia, podał się do dymisji...>>.

„Sytuacja w Radio Nowy Świat jest taka, że z medium jakie wam obiecywałem, prosząc o sfinansowanie tego pomysłu, mającym być niezależnym, obiektywnym, prezentującym różnorodny obraz świata i otaczającej nas rzeczywistości, zapraszających komentatorów o różnych poglądach, staliśmy się skrzywionym ideologicznie medium, którego udziałowcy, zamiast sikać pod wiatr, robią pod siebie” – napisał Piotr Jedliński.


Wykop Skomentuj35
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo