24 obserwujących
254 notki
237k odsłon
  2457   0

Gra w yoyo - czy to jest przywództwo w USA

Z Internetu
Z Internetu

Gra w yo-yo, albo - przywództwo w USA

Po skróconym (covidowe restrykcje) pobycie w Polsce, pobyt na Florydzie jest odpoczynkiem i wytchnieniem... Z tego pobytu jesteśmy bardzo zadowoleni (szkoda że nie można było dłużej), ale intensywność spotkań, rozmów i podróży zwaliła nas z nóg.

Stosy nowych wrażeń i refleksji, po lekturze wielu polskich produkcji i licznych rozmowach - skłaniają do rozbudowania refleksji starych, bo rzeka czasu systematycznie dolewa wody do oceanu świadomości...

Lądując na amerykańskim lotniskowcu i z jego pokładu patrząc – okręt jeszcze pływa i raczej pływał będzie; choć co pewien czas pod innym dowództwem...

Dowodzenie amerykańskim lotniskowcem jest kluczem do sterowności i globalnej siły USA...

Jeśli osiądzie na mieliźnie albo wpadnie na skały będzie katastrofa - międzynarodowa katastrofa, która również zaważy na losach Polski.

Lotniskowcem kieruje kapitan okrętu... Okrętem USS „Ameryka” kieruje Administracja czyli Gabinet. Gabinet Stanów Zjednoczonych (Cabinet of the United States) jest instytucją pozakonstytucyjną i w historii USA ukształtował się jako obyczaj.

Zgodnie z postanowieniami Konstytucji USA, wszelka władza wykonawcza przysługuje prezydentowi, który jest głową państwa oraz szefem rządu i administracji federalnej.

Z kolei określenie „Rząd Federalny Stanów Zjednoczonych” (Federal Government of the United States), odnosi się do całego systemu władzy państwowej i ustroju (republika federalna złożona ze stanów) i składa się nie tylko z władzy wykonawczej, ale też z władzy ustawodawczej i sądowniczej.

W systemie prezydenckim USA utrzymuje się silna pozycją prezydenta, który – ze względu na bardzo szeroki zakres uprawnień, ma wielki wpływ na funkcjonowanie państwa.

Jednym z jego najważniejszych uprawnień jest powołanie wysokich urzędników państwowych - zgodnie z zasadą „zwycięzca bierze wszystko”; co oznacza, że co 4 lub 8 lat (w przypadku reelekcji) następuje gruntowna wymiana administracji rządowej i publicznej.

* Prezydent jest głową państwa, szefem rządu, liderem własnej partii i zwierzchnikiem sił zbrojnych;

* kieruje polityką zagraniczną, za zgodą Senatu (Izby wyższej parlamentu USA) może zawierać umowy międzynarodowe,

* powołuje sekretarzy stanu (ministrów), którzy są przed nim odpowiedzialni;

* występuje publicznie z orędziami o stanie państwa, w których może zaproponować Kongresowi projekty ustaw (mimo że nie ma inicjatywy ustawodawczej);

* ma prawo weta zawieszającego wobec ustaw Kongresu, choć można je odrzucić większością 2/3 głosów);

* powołuje dyrektorów FBI i CIA za radą i zgodą Senatu, co daje mu super-władzę, ponieważ służby specjalne dysponują największą wiedzą o funkcjonowaniu państwo, a także o tym, co się dzieje w innych państwach świata;

* mianuje ambasadorów i sędziów Sądu Najwyższego.

Podając wiadomości, daty i fakty, media profilują prezydentów jako ludzi dobrych lub złych, wysokich i niskich, wesołych lub gburowatych; charakteryzują też prezydenckie małżonki – First Ladies. Również – według uznania, kwalifikują prezydentów jako mądrych i głupich.

Historia - definiuje prezydentów działających na korzyść państwa lub przeciw państwowej racji stanu; przypisuje im zasługi i opisuje wady, stawia pomniki i je obala.

Ostatni rok wyborczy – 2020 dał mediom wyjątkowo dużo okazji do wskazywania kandydatów prezydenckich „swoich” i „obcych”. W mediach, zarówno głównego wybiegu jak i społecznościowych, zwycięzca wyborów był wskazywany od chwili uzyskania nominacji przez partię którą reprezentował. Z przeciwnikiem media obchodziły się raczej bezlitośnie.

Tak więc, Prezydentem USA został Joe Biden – tak być musiało. Już dawno temu Partia Demokratyczna zaostrzyła kurs rewolucyjnych przemian w państwie i społeczeństwie... Zaczęło to mieć dalekosiężny wpływ na gospodarkę i politykę w skali globalnej...

Joe Biden jest postacią kontrowersyjną, choć są tacy którzy mówią że żadną postacią nie jest, tylko cieniem postaci która powinna kierować takim państwem jak Stany Zjednoczone.

Biden nastał z dobrodziejstwem inwentarza; jest marionetką lub nie - swoją rolę spełnia i przy pomocy mediów – wrażenie sprawia...

Prezydent Biden powiedział to...prezydent Biden oświadczył tamto... prezydent Biden zagroził… Czy ewentualne winy poniesie tylko prezydent? Rządzi Egzekutywa, jak w każdej porządnej partii socjalistycznej, aliści - przywódca jest sterowany.

"Ryba, to jest piękny ptak" – jak powiadał kiedyś Lejzorek Rojtszwaniec (albo Szwejk... albo Kandyd – może?)... Ludzie jako jednostki w  społeczeństwie na efekty pracy mediów patrzą, słuchają i czytają... Przeważnie slogany albo prasowe tytuły; na to rady nie ma i nie będzie... Ale społeczne efekty są!

Jeśli kogoś to interesuje - warto zwrócić uwagę na szczególny aspekt obecnych rządów – rządzi Covid19.

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka