25 obserwujących
270 notek
250k odsłon
  801   0

Niemcy po wyborach - trochę refleksji z USA

Z Internetu
Z Internetu

W niemieckich wyborach zwycięska partia nie mianuje automatycznie następnego kanclerza, ponieważ większość jest rzadkością; zamiast tego kanclerz jest głosowana przez parlament po utworzeniu rządu koalicyjnego.

"I’ll be darned’: Biden reacts to pivotal German election result" . Czy Biden jest z zwyników wyborów w Niemczech niezadowolony?

W poniedziałek telewizja CNBCNews podzieliła się swoim artykułem z szeroką opinią publiczną poprzez FacebookShare, TwitterShare i LinkedInShare

Główne punkty redakcji CBSNews - 

* Wybory nastąpiły w czasie napiętych stosunków między Niemcami a USA.

* Następny niemiecki rząd będzie musiał ściśle współpracować z administracją Bidena, jeśli obie strony chcą złagodzić napięcia.

* Prezydent USA Joe Biden, po niedzielnej informacji że Niemiecka Partia Socjaldemokratyczna wyprzedziła w historycznych wyborach następcę Angeli Merkel, powiedział że taki wynik będzie (dla USA) korzystny.

Daniela Schwarzer, dyrektor wykonawczy na Europę i Eurazję w Open Society Foundations, powiedziała, że SPD ma w USA silną grupę "dość krytycznie nastawionych” polityków amerykańskich.

"Muszą być naprawdę przekonani, że sojusz transatlantycki jest czymś, czego w tym momencie bardzo pilnie potrzebujemy" - powiedziała stacji CNBC w Berlinie.

Powiedziała również, że najważniejsze pytanie brzmi, czy sojusz "może teraz dostosować się do ważnej strategii, która dotyczy zachodniej liberalnej demokracji, w której UE będzie nie tylko zmuszona do przyjęcia amerykańskich standardów, ale może faktycznie odgrywać rolę prawdziwego partnera – co oznacza, że musimy więcej inwestować w siebie, w obronę, w rozwój technologiczny i tak dalej".

Uff! Deklaracja jest dość przejrzysta: Germany - Engine of Europe, must collaborate with the USA... Nie ma wyjścia!?

W Ameryce zdają sobie sprawę że niezależnie od wyniku, eksperci ekonomiczni spodziewają się że proces negocjacji zajmie poro czasu... Ekonomia, ekonomia!

Niemieccy eksperci, tacy jak Holger Schmieding, główny ekonomista Berenberg Bank, powiedział że "obecne prognozy w niewielkim stopniu wyjaśniają perspektywy wyboru następnego przywódcy Niemiec i składu rządu."

"Nie sądzę, że zrobimy to szybko. Szczerze mówiąc, nie sądzę, że szybko dostaniemy nowy rząd" - powiedział w poniedziałek reporterom CNBC główny ekonomista ING, Carsten Brzeski.

Simone Menne, president of Chamber of American Commerce in Germany powiedziała jeszcze przed ogłoszeniem wyników - " Bez wyraźnego zwycięzcy, rozmowy koalicyjne, jeśli nawet się rozpoczną, staną się niezwykle skomplikowane" - dodając, że "istnieje ryzyko w tym, jak to wszystko się rozegra".

"Niemieckie wybory zwiastują politykę bardziej zagmatwaną i słabsze przywództwo po Merkel" - napisał New York Times, rozpoczynając że wstępne wyniki wskazują na wynik jest tak nierozstrzygnięty, że utworzenie nowego rządu w krytycznym momencie dla Europy może potrwać miesiące.

Niemcy będą nieobecne w Europie przez pewien czas", powiedziała reporterowi NYT Andrea Römmele, dziekan Hertie School w Berlinie. "A ktokolwiek zostanie kanclerzem, prawdopodobnie będzie o wiele bardziej zdezorientowany przez politykę wewnętrzną".

Ponieważ Stany Zjednoczone były przez dwie ostatnie dekady lat zajęte wieloma konfliktami, Wielka Brytania postawiła swoją przyszłość na ciągnącym się referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej, a Francja nie zdołała się zreformować; Niemcy pani Merkel były głównie oazą stabilności.

"Była pewną ręką u steru swoją stałą obecnością" - powiedział Kleine-Brockhoff z German Marshall Fund.

Dziennikarz i kolumnista z CNN David A. Andelman, autor znanej książki "A Red Line in the Sand: Diplomacy, Strategy and the History of Wars That Might Still Happen" napisał -

Jeśli w niedzielnych wyborach krajowych w Niemczech był jeden wielki przegrany, to było to konserwatywne i skrajnie prawicowe skrzydło politycznego spektrum tego kraju. Wyniki sugerują, że Europa może tracić fascynację skrajną prawicą w następstwie chaosu, który charakteryzował lata Trumpa.”

„Nie ma poczucia, że siły prawicowe dostarczyły jakichkolwiek znaczących odpowiedzi na wiele z najtrudniejszych do rozwiązania problemów Europy.”

Te dramatyczne zmiany w wynikach wyborów nadal pozostawiają wiele niepewności i drogę do potencjalnego chaosu w kraju, który od dawna służy jako kraj kotwiczący Unię Europejską, z Merkel niezadeklarowaną, ale powszechnie uznaną przywódczynią kontynentu. Dzięki potężnej gospodarce i dominującej pozycji Niemcy były krajem, do którego słabsze, biedniejsze narody na kontynencie zwracały się o pomoc podczas kryzysów gospodarczych.”

Merkel kierowała także reakcjami USA na rosyjskie prowokacje, fale imigracji z Bliskiego Wschodu i Afryki oraz wyzwania ze strony Ameryki przez całą kadencję Donalda Trumpa jako prezydenta.”

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka