Z Internetu
Z Internetu
Dziobaty Dziobaty
328
BLOG

Media polskie, media obce i media amerykańskie

Dziobaty Dziobaty Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Właścicielem mediów jest z reguły jakaś grupa albo organizacja a media wyrażają opinie i poglądy zbliżone do właścicieli. Nadchodzą wybory i media muszą się zdeklarować czy są polskie, obce albo amerykańskie. Czy należący do właścicieli amerykańskich TVN będzie wyrażał opinie popierające polski rząd, czy może brak tego poparcia kamuflował?

Nikt nie zaprzeczy że media powinny być pluralistyczne… w Polsce są bardzo... Pluralizm medialny jest przyzwoleniem do funkcjonowania w państwie nieograniczonej liczby niezależnych środków masowego przekazu... Salon24 jest też środkiem masowego przekazu. I jest niezależny.

The hell! ... pluralizm na rynku medialnym nie zależy tylko od tego ile jest na nim stacji telewizyjnych, rozgłośni radiowych, portali internetowych, tytułów prasowych albo różnych mediów społecznościowych… ważniejsze jest to, do kogo one należą…

Pamiętając ogólnie uznawaną opinię, że media są „czwartą władzą” należy przede wszystkim pamiętać – kto ona jest i na ile może sobie pozwolić... Każdej władzy bardzo odpowiada i bardzo zależy na posiadaniu czegoś i kogoś, kto przekona obywateli o najlepszych jej intencjach i to w jego interesie; media wylatują ponad poziomy aby wszystkich przekonać że dają wszystko co najlepsze, łącznie z manną z nieba.

Według opinii większości obywateli media kłamią – ale media potrafią udowodnić, że jest to nieprawda… Przytomnie tłumaczą, że całkowicie obiektywnych mediów nie ma… że media realizują misję publiczną, więc partia która jest u władzy zawsze wpływa na to, co publikują „jej” media.. że korzystając z mecenatu państwa, nie da się inaczej… Właściciel prywatny ma gorzej, ale zawsze stara się żeby szczegóły swojego „mecenatu” ukryć albo zamazać.

Właścicielem mediów jest z reguły jakaś grupa albo organizacja. Trudno sobie wyobrazić by finansowała media które nie mają opinii i poglądów zbliżonych do właścicieli. Tak zwane społeczeństwo „dojrzałe” w państwach demokratycznych ma określone oczekiwania, więc media nie mogą sobie pozwolić na całkowite lekceważenie odbiorcy przez właścicieli; w efekcie stwarzają pozory gry fair.

Sytuacja polityczna w Polsce jest dynamiczna; w swoich sympatiach i antypatiach politycznych Polacy są podzieleni – nadchodzą wybory; do listopada zostało jeszcze trochę czasu ale walka wyborcza już dawno się rozpoczęła…media są w swoim żywiole.

Media publiczne… media komercyjne - niektóre z nich są polskie, inne polskie nie są… Dziobaty wydziobuje media amerykańskie… Wszystko co amerykańskie dobre jest; wszak z Ameryki pochodzą dżinsy i Coca-Cola…Ameryka jest oazą wolności i demokratycznej sprawiedliwości… temu nie zaprzeczy nikt... Gdyby Perykles nie urodził się za wcześnie, na pewno wyemigrowałby do Ameryki... ja wyemigrowałem, bo za długo czekałem na wolne media ... demokracja, demokracja!

Według raportu z konferencji CMWP SDP pt. "Własność mediów w Polsce. Prasa, radio, telewizja ogólnopolska" z 2018 r., rynek telewizyjny w Polsce podzielony jest mniej więcej w stosunku - 30 proc. firmy polskie / 70 proc. nadawcy zagraniczni… jeśli proporcje przez 3 ostatnie lata się zmieniły, chętnie się dowiem; ale nie w tym rzecz.

Polacy często czytają prasę, głównie dlatego że w Wolnej Polsce są wolne media– w 2019 roku ogólnopolskim liderem pod względem sprzedaży dzienników był Fakt, należący do szwajcarsko – niemieckiego wydawnictwa Ringier Axel Springer, który wyprzedził Super Express, który jest w rękach polskiej grupy ZPR Media. Zaraz potem idzie Gazeta Wyborcza wydawaną przez Agorę, z czesko-polskiej grupy Eurozet… Rozgłośniom radiowym przewodzi Polskie Radio, zresztą publiczne; ale Bauer Media Polska, spółka z kapitałem niemieckim, oraz Radio ZET które znajduje się w rękach grupy Eurozet, są blisko…Notabene, właścicielami Eurozet zostały w 2019 roku czeska spółka SFS Ventures s.r.o… Jest też szwedzka grupa Bonnier...

Z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy z 2019 roku wynika, że w nadal bardzo popularnej prasie tygodnikowej, Polacy najczęściej czytali Angorę; Gościa Niedzielnego; Politykę; Newsweek; Sieci; Do Rzeczy; Tygodnik Powszechny; Gazetę Polską, Przegląd i Wprost… W tym zestawieniu praktycznie każdy tytuł ma polski kapitał, z wyjątkiem Newsweek Polska (Ringier Axel Springer) … Newsweek Polska był okruchem amerykańskości politycznej co mną ruszało, aż do czasu kiedy zacząłem go czytać.

Według badania polskiego biura Gemius/PBI ze stycznia 2020, w mediach internetowych wśród portali ogólnopolskich, w pierwszej dziesiątce portali znalazły się kolejno - Wp.pl; Onet.pl; Radiozet.pl; Tvn24.pl; Gazeta.pl; Fakt.pl; Natemat.pl; Wyborcza.pl; Super Ekspres.pl oraz Interia.pl.

Łącznie, w pierwszej dziesiątce były cztery serwisy z obcym kapitałem, które miały łącznie blisko 29,4 mln odwiedzających - Onet.pl; Radiozet.pl; TVN24; Fakt.pl... pozostałe sześć serwisów z polskim kapitałem zgromadziło razem 37,2 mln użytkowników.

Znalazł się amerykański rodzynek… ludzie chyba nie wiedzą, że jest on amerykański i dlatego na TVN psioczą… , gdyby wiedzieli, toby nie psioczyli; bo psioczyć na dobrodzieja to grzech… TVN polskim medium jest, ale też amerykańskim.

Z tym rodzynkiem zrobił się kłopot, bo w Polsce od dłuższego czasu ważnym tematem jest ustawą o dekoncentracji mediów. Chodzi o ograniczenia kapitałowe dla firm zagranicznych i ułatwienia w finansowaniu mediów polskich. Temat ten budzi wiele emocji wśród inwestorów zagranicznych, ponieważ "narusza interesy tych, którzy rozwijają rynek medialny w Polsce".

Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie "Ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii", lepiej znana pod medialnym terminem Lex TVN,  była uzasadniana przez polityków z obozu PiS koniecznością ochrony polskich mediów przed przejęciem ich przez chiński lub rosyjski kapitał (sic!)

I wtedy się zaczęło, bo niedługo potem w mediach amerykańskich można było wyczytać  (POLITICO)“Discovery Won’t Have to Sell Controlling Stake in Poland’s TVN as President Vetoes Media Law” - "Discovery nie będzie musiał sprzedawać pakietu kontrolnego w TVN, ponieważ prezydent wetuje ustawę medialną"

„Prezydent Polski Andrzej Duda zawetował kontrowersyjną nową ustawę o własności mediów, którą Discovery potępił jako "atak" na wolność słowa i zagrożenie dla przyszłości niezależnych mediów po tym, jak parlament kraju uchwalił ją przed wakacjami.”

W polskich mediach poruszane w tym czasie tematy były znamienne – „Czy lex TVN grozi wyjściem wojsk USA?” „Czy PiS zaszkodzi NATO?... zawiniło jakieś Discovery a chcą ukarać TVN!?

Wyjęte z amerykańskiego Vanity Fair – „Krytycy twierdzą, że ustawa została zaprojektowana tak, aby uderzyć w Discovery, który jest właścicielem polskiego giganta telewizyjnego Grupy TVN, do której należą TVN24, najczęściej oglądany kanał informacyjny w Polsce i sieć, której reporterzy często krytykowali konserwatywną partię rządzącą krajem Prawo i Sprawiedliwość (PiS).”... „Podczas rozmowy telefonicznej na Zoomie między nieznaną z nazwiska osobą z ekipy Discovery i redaktorem Vanity Fair padły słowa - „Poniedziałkowe weto będzie również postrzegane jako zwycięstwo prezesa Discovery Davida Zaslava. Premier kraju, Mateusz Morawiecki, nazwał go "szefem polskiej opozycji"... 

Wreszcie  wszystko stało się jasne, ale sprawa zrobiła się mało przyjemna, gdyż amerykański Discovery Inc. wchodzi w skład Warner Media, które należą do AT&T… To są potentaci globalni, elita medialna i polityczno-finansowa w USA!… Głupia sprawa - Morawiecki szefem polskiej opozycji?

Pełniący od 2016 roku funkcję prezydenta i CEO firmy Discovery, David Zaslav, zwyczajnie nie życzył sobie tego rodzaju ograniczeń w kraju którego rząd deklaruje pełne poparcie dla interesów firm USA w Polsce… Ograniczenia dla kapitału amerykańskiego w Polsce?.. Nonsense!

Bez wątpienia, rozpoczęta w 2022 roku wojna na Ukrainie wywarła znaczny wpływ na poglądy polityczne i społeczne obywateli zarówno w USA jak i w Polsce… Ale przede wszystkim, zmieniła wiatr w polityce amerykańskiej i utrwaliła związki i zależności na linii USA - Polska.

W oczach (chyba) większości polskich obywateli, podział (rząd-opozycja) jest podziałem (PiS – PO)… z historycznych względów taka forma konflikt zaostrza a media mogą być albo moderatorem albo wichrzycielem… Wyniki badań opinii publicznej wskazujące na jakoby rosnące poparcie dla PiS-u trzeba mieć pod lupą, choćby ze względu na koszty ukraińskiej wojny i pogłębiającą się inflację… to społeczeństwu na pewno się nie podoba... Pro-ukraiński amok zwolenników PiS-u (nie tylko) i anty-Pisowska retoryka zwolenników PO (wprost o niezasadności poparcia dla Ukrainy nie mówią; atakują raczej koszty wojny) - powodują zgiełk medialny, często oparty na osobistych urazach biorących udział w debacie.

Czy media amerykańskie i polskie powinny prowadzić politykę informacyjną w 2023 w Polsce w ramach zrozumienia konfliktu interesów obu stron areny politycznej w Polsce ? Polskie media publiczne popierać politykę amerykańską będą z całą pewnością bo innej możliwości nie mają... Chodzi więc o media komercyjne i nimi rządzących - opinia publiczna będzie miała udział w wyniku, czyje argumenty przeważą... Będą to też argumenty konfrontacyjne - sprawy europejskie vs. sprawy amerykańskie. Na pewno należałoby rozważać bardzo różne ich aspekty, ale najbardziej będzie się liczyła propaganda... Stacja TVN jest zależna od kapitału amerykańskiego i amerykańskiej polityki (takiej lub innej), więc im podporządkować się musi. Tak więc, TVN będzie medium amerykańskim.

W oczach większości polskich obywateli, podział (rząd-opozycja) jest podziałem (PiS – PO)… z historycznych względów, taki model konflikt zaostrza… media mogą być albo moderatorem albo wichrzycielem… Wyniki badań opinii publicznej wskazujące na rosnące poparcie dla PiS-u trzeba mieć pod lupą, chociażby ze względu na koszty ukraińskiej wojny i pogłębiającą inflację… to społeczeństwu na pewno się nie podoba.

Widząc realnie - wbrew pozorom i opiniom, TVN pozostanie jednym z najważniejszych (o ile nie najważniejszym) medium które będzie kreowało kształt polityki amerykańskiej dla Polski i wyniki przyszłych wyborów… Balans - z jednej strony ugruntowanego poparcia dla anty- PiS-owskiej opozycji i współbrzmienia z „europejskim” głosami Der Onet, Gazety Wyborczej i paru innych; a z drugiej strony - politycznego zapotrzebowania dla poparcia polityki USA na Ukrainie, będzie wynikiem zręczności amerykańskich polityków i polskich decydentów - coś, za coś!.. After all, amerykańscy politycy zawsze życzyli Polsce wszystkiego najlepszego.

Co do pogłębiającego się kryzysu ekonomiczno-społecznego w USA i Polsce i jakie jest podłoże tego kryzysu, nawet koń widzi... Gigantycznie wzrosty zysków zachodnich (amerykańskich) korporacji w obszarze „obsługi” tej wojny oraz olbrzymie wydatki jej uczestników nie idą w parze, są wręcz nie do pogodzenia… Czy wzrosły wszelkie zyski korporacji polskich i jakie są związane z wojną koszty, jest tematem publicznej debaty również na Salonie 24... W sumie - ludzie złorzeczą.

Polska w polityce obecnego rządu od popierania USA odejść nie może, polskie media też. Czy amerykański TVN popierający dotąd opozycję odejść może?.. To jest temat wiodący dla polskiego rządu i PiS-u; dla opozycji i PO temat bardzo niewygodny i niebezpieczny (co będzie jak odejdzie?)

Co warto zapamiętać oceniając polityczną rangę formułowania decyzji wyborców w listopadzie 2023 roku?... W udziale TVN i narzucających swoje zdanie nośników informacyjnych w polskich social media; takich jak Google, Twitter, Meta i inne – bardzo liczą się kontakty i zależności personalne.

David Zaslav to postać bardzo znana i nietuzinkowa. Przed pracą dla Discovery, Zaslav zaliczył karierę w NBCUniversal, gdzie odegrał kluczową rolę w rozwoju i uruchomieniu CNBC, a także w tworzeniu MSNBC. Wcześniej był adwokatem w nowojorskiej firmie prawniczej; przedtem ukończył z wyróżnieniem Boston University School of Law.

Jak twierdzą jego biografowie, urodził się w Izasławiu, miasteczku należącego do rodziny Zasławskich i Sanguszko w obrębie województwa wołyńskiego. Po rozbiorach Polski, Izyslaw należał administracyjne do Gubernatorstwa Wołyńskiego w obrębie Imperium Rosji. Prawie 40% ogółu mieszkańców na tym terytorium stanowili Żydzi.

The Hollywood Reporter z 21 grudnia 2021 przypomniał, że Zaslav wziął udział w obchodach 70 rocznicy wyzwolenia Auschwitz przez Armię Czerwoną i od tego czasu Polską bardzo się interesuje...

Zaslav współpracował z Fundacją USC Shoah Spielberga, polskim rządem oraz Miejscem Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, aby sprowadzić delegację 100 ocalałych z Auschwitz i ich rodzin do wzięcia udziału w uroczystej ceremonii 27 stycznia 2015.

Zainteresowanie Zaslava żydowską historią w Europie Wschodniej zostało wywołane przez cały czas spędzony w Europie Wschodniej w ostatnich latach, gdy działalność Discovery rozszerzyła się w tym regionie. Jego korzenie rodzinne są w Warszawie. Jego dziadkowie i inna dalsza rodzina mieli szczęście, że uciekli z ojczyzny przed rozpoczęciem nazistowskiej kampanii eksterminacyjnej na początku 1940 roku. Po tym, jak Zasław odwiedził Auschwitz kilka lat temu wraz z rodziną, nie mógł przestać myśleć o tych, którzy z Polski nie mogli wyjechać.

Zasław zna wiele osobistości z grona elit finansowo - politycznych w Polsce… Jest z nimi w stałym kontakcie; niektóre zaprasza do Nowego Jorku. Orientuje się dobrze w problemach żydowsko – polskich i doradza sposoby ich rozwiązania. Ważne to dla przyjęcia określonej strony i przyszłości TVN, czy nieważne???

Pytanie za 100 punktów – jaki będzie wpływ mediów polskich, obcych i amerykańskich na wyniki listopadowych wyborów w Polsce?

Pytania dodatkowe - czy media amerykańskie są obce czy amerykańskie... które media w Polsce służą Polsce?


Dziobaty
O mnie Dziobaty

Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura