Z Internetu
Z Internetu
Dziobaty Dziobaty
194
BLOG

W Betlejem straszą duchy – gdzie schronił się Jezus?

Dziobaty Dziobaty Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
W Wigilię Bożego Narodzenia Betlejem przypomina miasto duchów. Obchody zostały wstrzymane z powodu wojny Izraela z Hamasem... szopka z Jezusem w żłobku otoczona jest kolczastym drutem.

W Wigilię Bożego Narodzenia Betlejem przypomina miasto duchów. Obchody zostały wstrzymane z powodu wojny Izraela z Hamasem...Niektóre Agencje - Associated Press, Reuters... opisały dzień Wigilijny w miejscu narodzin Jezusa...

On Christmas Eve, Bethlehem Resembles a Ghost Town. Celebrations Are Halted Due to Israel-Hamas War.

"Christmas 2023 - tętniące życiem biblijne miejsce narodzin Jezusa przypomina miasto duchów"... piszą agencje… coroczne obchody Wigilii Bożego Narodzenia w Betlejem zostały odwołane z powodu wojny Izraela z Hamasem.

Niema świątecznych światełek i choinki, które zwykle zdobią Plac Żłóbka w Betlejem… niema tłumów zagranicznych turystów, którzy co roku gromadzą się, aby uczcić to święto. Dziesiątki palestyńskich sił bezpieczeństwa patroluje pusty plac i pobliskie ulice.

Na Placu Żłóbka jest szopka z Dzieciątkiem Jezus owiniętym w biały całun, przypominającą setki dzieci zabitych w walkach w Gazie… żłobek otacza drut kolczasty… okoliczne szare gruzy nie odbijają świateł i feerii kolorów, które zwykle wypełniają plac w okresie Bożego Narodzenia.

Otworzyło się kilka sklepów z pamiątkami, w dodatku padał deszcz…zwiedzających było jednak niewielu.

"Wigilia Bożego Narodzenia jest zwykle najbardziej ruchliwym dniem w roku… Normalnie nie można znaleźć ani jednego krzesła, na którym można usiąść…" – powiedział korespondentowi A.P. jeden ze sklepikarzy, Ala Salameh. W tym roku zajęty został tylko jeden stolik, przez dziennikarzy odpoczywających od deszczu.

John Vinh, franciszkanin z Wietnamu, który od sześciu lat mieszka w Jerozolimie powiedział - "W tym roku, bez choinki i bez światełek, jest tylko ciemność" – powiedział brat 

Odwołanie świąt Bożego Narodzenia to poważny cios dla gospodarki miasta. Szacuje się, że turystyka stanowi 70% dochodów Betlejem – prawie wszystko w okresie Bożego Narodzenia.

Wiele dużych linii lotniczych odwołuje loty do Izraela, co sprawia że Izrael odwiedza ostatnio  niewielu obcokrajowców. Lokalni urzędnicy twierdzą, że ponad 70 hoteli w Betlejem zostało zamkniętych.

Jak można świętować skoro podczas tej wojny zginęło już ponad 20 000 Palestyńczyków, a ponad 50 000 zostało rannych, głównie podczas izraelskiej ofensywy powietrznej i lądowej przeciwko rządzącym Hamasem w Gazie!?.  jednocześnie zostało przesiedlonych  około 85% z 2,3 miliona mieszkańców terytorium gazy... Liczby podali tamtejsi urzędnicy służby zdrowia...

Wojna została wywołana przez atak Hamasu 7 października na południowy Izrael, w którym zginęło około 1200 osób, w większości cywilów... Hamasowcy uwięzili wtedy ponad 240 zakładników.

Walki w Strefie Gazy wpłynęły również na życie na Zachodnim Brzegu. Od 7 października dostęp do Betlejem i innych palestyńskich miast na terytorium okupowanym przez Izrael jest utrudniony... formują się długie kolejki kierowców czekających na przejście przez wojskowe punkty kontrolne. Restrykcje uniemożliwiły również dziesiątkom tysięcy Palestyńczyków opuszczenie terytorium w celu podjęcia pracy w Izraelu.

"Kiedy Jezus narodził się w Betlejem w Judei, za czasów króla Heroda, zjawili się w Jerozolimie magowie [Trzej Królowie] ze Wschodu i pytali: – "Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Bo widzieliśmy Jego wschodzącą gwiazdę i przybyliśmy złożyć Mu hołd." Herod usłyszawszy to, przestraszył się bardzo, a z nim cała Jerozolima. Wezwał więc wszystkich arcykapłanów i nauczających lud Prawa i wypytywał ich, gdzie się ma Mesjasz narodzić. A ci mu powiedzieli: – W Betlejem, w Judei, bo tak napisał prorok... ” (Mt 2, 1–5).

"Wtedy Herod wydał polecenie dotarcia do Betlejem i odnalezienia małego Jezusa.  Ale w nocy magom przyśnił się anioł, który ich ostrzegł, żeby już nie wracali do Jerozolimy."Józef wraz z Maryją zmuszony był udać się do Betlejem, ponieważ stamtąd pochodził, a Maryja była z pokolenia Judy, z domu i ojczyzny Dawida. Kiedy tak Józef i Maryja wędrowali drogą wiodącą do Betlejem, Maryja rzekła do Józefa: „Widzę przed sobą dwa narody: jeden płaczący, a drugi cieszący się”.

Czy wrócisz do nas Panie?

Dziobaty
O mnie Dziobaty

Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka