19 obserwujących
847 notek
1205k odsłon
522 odsłony

PKN ORLEN podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa ws. przejęcia Energi SA

Porozumienie o współpracy pomiędzy ORLEN Projekt i Energą Invest, fot. archiw. PKN ORLEN
Porozumienie o współpracy pomiędzy ORLEN Projekt i Energą Invest, fot. archiw. PKN ORLEN
Wykop Skomentuj7

PKN ORLEN poinformował, że podpisał ze Skarbem Państwa porozumienie, dotyczące planowanego przejęcia spółki Energa SA. Ogłosił to na Twitterze prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.


Komisja Europejska poinformowała pierwszego kwietnia tego roku, że zatwierdziła przejęcie spółki Energa przez PKN ORLEN. Przekazała, że transakcja nie spowoduje naruszenia rynkowej konkurencji. 

Energa jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce.

- Konsekwentnie realizujemy nasz strategiczny cel, jakim jest stworzenie zintegrowanego koncernu typu multi-utility, powstałego w wyniku połączenia z Energą, a także z Grupą Lotos. Będzie on zdolny do jeszcze efektywniejszego działania na coraz bardziej konkurencyjnym rynku paliwowo-energetycznym, a jednocześnie pozwoli zwiększyć odporność połączonego biznesu na ryzyka i wahania rynkowe - powiedział prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek,  cytowany w komunikacie spółki. 

- To ważne szczególnie teraz. Polska gospodarka w szybkim tempie musi poradzić sobie z ekonomicznymi skutkami epidemii koronawirusa. Silnym wsparciem dla niej będą firmy takie jak PKN Orlen, o mocnych fundamentach, stawiające na dynamiczny rozwój – dodał.

PKN ORLEN uważa, że sfinalizowanie transakcji pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał obu firm. Grupa Energa posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Ponad 30 proc. produkowanego przez Grupę Energa wolumenu energii elektrycznej pochodzi z OZE, co stanowi najwyższy udział spośród jej głównych konkurentów.

"Dla PKN ORLEN to interesujący portfel OZE, który bilansuje posiadane przez spółkę aktywa konwencjonalne, np. bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku. Ma to też istotne znaczenie w kontekście planowanych przez PKN ORLEN inwestycji w morskie farmy wiatrowe" - czytamy w komunikacie spółki.

Płocka spółka poinformowała też, że konsolidacja spółek umożliwi również wykorzystanie obecnych nadwyżek produkcyjnych PKN ORLEN przez Grupę Energa. W ten sposób ograniczone zostaną koszty operacyjne związane z obrotem energią na Towarowej Giełdzie Energii. Z kolei połączenie bazy klientów obydwu grup wygeneruje potencjał do sprzedaży dodatkowych produktów i usług, szczególnie w segmencie mniejszych odbiorców. 

ja

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka