Bardzo dobre prognozy dla gazu ziemnego w Polsce

Gaz ziemny ma bardzo duży potencjał w Polsce.
Gaz ziemny ma bardzo duży potencjał w Polsce.

Transformacja energetyki powoduje, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat potencjał gazu ziemnego w Polsce może wzrosnąć nawet o połowę. Potrzebne są szybkie inwestycje.

- Perspektywy dla rozwoju rynku gazu ziemnego w Polsce pozostają bardzo pozytywne -  mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Jerzy Kwieciński.

- Myślę, że czeka nas co najmniej kilkanaście lat potężnych inwestycji w instalacje gazowe, w Polsce i regionie a później będziemy wykorzystywali inne technologie gazowe, aby gaz ziemny zastępować innymi gazami - powiedział prezes Kwieciński podczas panelu "Przyszłość gazu w Europie".

Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu dodał, że kierowana przez niego spółka zanotowała ponad 30 proc. wzrost zapotrzebowania na usługę przesyłu gazu ziemnego w Polsce przez ostatnie kilka lat. Przewiduje, że w ciągu dziesięciu najbliższych lat potencjał ten może wzrosnąć o 50 proc. wobec rekordowego roku ubiegłego. 

- Rynek tak szybko potrzebuje gazu, że musimy szybko inwestować - dodał. Gaz-System zaplanował już inwestycje w rozwój infrastruktury gazowej. W ciągu siedmiu lat Gaz-System ma do wydania na nie 14,5 mld zł. Wartość księgowa aktywów będących w posiadaniu Gaz-Systemu to 12-13 mld zł. 

Bezpieczeństwo gazowe Polski 

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest bliskie zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa gazowego Polsce - twierdzi prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. - Jesteśmy bliscy osiągnięcia całkowitego bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o rynek gazu. Jeszcze w 2016 prawie 90 proc. sprowadzanego gazu do Polski to był gaz z kierunku wschodniego. W zeszłym roku to było 60 proc. - powiedział szef PGNiG.

Dodał, że po wygaśnięciu kontraktu z Gazpromem w roku 2022 Polska będzie całkowicie niezależna i nie będzie musiała sprowadzać gazu z kierunku wschodniego. 

- Nawet gdyby teraz kurek z kierunku wschodniego został przykręcony, to poradzilibyśmy sobie z tym - podkreślił Kwieciński.


PGNiG, Jerzy Kwieciński
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. fot. PAP/Andrzej Grygiel

Rozwój ciepłownictwa i OZE

PGNiG zamierza rozwijać się w sektorze ciepłownictwa, które spółka zamierza stopniowo przestawiać na gaz oraz w segmencie odnawialnych źródeł energii, gdzie realizowany będzie projekt produkcji biometanu.

- Wzrost organiczny na razie to nie jest strategia dobra dla nas. Będziemy chcieli kupować gotowe projekty, a w średnim i długim okresie również pracować nad własnymi - mówił prezes PGNiG w Katowicach.

Zapowiedział, że na przełomie tego i przyszłego roku PGNiG zamierza uruchomić pierwszą biometanownię, gdzie powstawać będzie biogaz zatłaczany następnie do sieci gazowej. - W ciągu 10 lat chcemy, by w Polsce mogło być produkowane ok. 4 mld m sześc. tego biometanu - to jest mniej więcej tyle, ile wynosi w tej chwili roczne krajowe wydobycie gazu - przypomniał szef spółki. 

Rozwijając produkcję biometanu PGNIG chce też wspierać segment drobnych farm fotowoltaicznych i wiatrowych, będących naturalnym uzupełnieniem dla biometanowni. Kwieciński liczy w tym zakresie na współpracę z innymi spółkami energetycznymi.

Spółka zabiega, by program biometanowy, w ramach którego biogaz będzie wykorzystywany w sieciach gazowych i transporcie, miał wymiar europejski, tj. był na unijnym forum traktowany podobnie jak np. inicjatywa na rzecz wodoru czy na rzecz baterii, służących do magazynowania energii. Kwieciński przypomniał, że PGNiG angażuje się także w projekty wodorowe - m.in. w zakładzie w Odolanowie buduje instalację fotowoltaiczną, z której prąd będzie wykorzystywany do produkcji wodoru, zaś wodór będzie testowany w prototypowej sieci.


Gaz środkiem na dekarbonizację

PGNiG zamierza rozwijać oparte na gazie ciepłownictwo, które dziś w ponad trzech czwartych oparte jest na węglu.

- Jesteśmy zainteresowani integracją aktywów ciepłowniczych w kraju i modernizacją ich na wykorzystanie gazu - zadeklarował prezes, przyznając, że kupując węglowe aktywa ciepłownicze spółka będzie jednocześnie "skupować ślad węglowy"

PGNiG zainteresowane jest też przejęciem spółki Tauron Ciepło, licząc na zamknięcie negocjacji w tej sprawie przed końcem tego roku. Firma ma obecnie wyłączność na negocjacje z Tauronem. - Potwierdzam, że jesteśmy nadal zainteresowani przejęciem całości Tauronu Ciepło. Uważamy, że nasza spółka jest predystynowana do tego, żeby stać się jednym z najważniejszych integratorów polskiego sektora ciepłownictwa, a aktywa, które są w Tauron Ciepło na Śląsku, będą wymagały znaczących inwestycji; te inwestycje nasza spółka będzie w stanie przeprowadzić - powiedział dziennikarzom Kwieciński.

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka