fot. PKN Orlen
fot. PKN Orlen

Prezes PKN ORLEN: Tarcza inflacyjna pozwoli na obniżenie cen paliw

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Zaproponowane przez rząd, w ramach pakietu antyinflacyjnego, działania pozwolą na obniżenie cen paliw na rynku polskim - powiedział prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.

Obajtek dziękuje rządowi

- Zaproponowane działania pozwolą na obniżenie cen paliw na rynku polskim, wzmacniając tym samym działania podejmowane przez Grupę Orlen, przy utrzymaniu konkurencyjności oraz rynkowych warunków prowadzenia biznesu - wskazał Obajtek. Jak dodał, propozycja tarczy antyinflacyjnej rządu to "bardzo dobre rozwiązanie z punktu widzenia Grupy Orlen oraz naszych klientów".

- Dziękujemy Panu Premierowi za zaangażowanie rządu i wierzymy, że te działania przyczynią się do tego, że ceny paliw w Polsce pozostaną jednymi z najniższych w Europie - napisał Obajtek.


Ceny benzyny spadną już w grudniu?

- Już od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez to, na co państwo ma wpływ: po pierwsze wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Po drugie, od 1 styczna 2022 r. do 31 maja 2022 r., też na pięć miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. I także wdrożymy rozwiązania dotyczące opłaty emisyjnej. Zwolnimy z opłaty emisyjnej, także na pięć miesięcy -zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. 

- Te wszystkie działania razem, po stronie państwa - bo nie ingerujemy bezpośrednio w to, co robią koncerny paliwowe, koncerny naftowe - doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych kilku tygodniach - mam nadzieję, że ok. 20 nawet do 28-30 groszy - mówił szef rządu. 

Aktualne ceny paliw w Polsce

Według serwisu e-petrol ceny paliw kształtują się następująco:  6,32 zł zapłacimy za Pb 98, 6,04 za Pb 95, 6,04 za olej napędowy, a 3,39 zł za LPG. 

 Tak jak przed tygodniem tankowanie benzyny Pb95 i diesla jest najtańsze w Wielkopolsce, gdzie za litr tych paliw płaci się 6 złotych. W dalszym ciągu na Podlasiu najmniej kosztuje autogaz - 3,29 zł/l.

Od zeszłego tygodnia nie zmieniło się również to, że Pb95 i olej napędowy są najdroższe na Mazowszu i w Małopolsce, gdzie sprzedaje się je na stacjach po 6,06 i 6,07 zł/l (ta sama cena diesla obowiązuje też na Opolszczyźnie). Nadal LPG z ceną 3,42 zł/l jest najdroższe na Lubelszczyźnie i w województwie świętokrzyskim.

Tarcza antyinflacyjna 

Rząd planuje obniżenie od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa mają zostać zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Planowane jest też obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r.

Od stycznia do marca 2022 r. do 5 z 23 proc. spaść ma VAT na energię elektryczną. Akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych ma spaść z 5 zł/MWh do zera; dla pozostałych odbiorców akcyza ma być na poziomie minimalnym dopuszczonym w UE.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka