„Gdyby polityk nie miał predyspozycji do depresji, nie wywołałoby jej i sto dymisji”

Przeciwdziałać depresji należy przez odpowiednią profilaktykę choroby.
Przeciwdziałać depresji należy przez odpowiednią profilaktykę choroby.
Przeciwdziałać depresji należy przez odpowiednią profilaktykę choroby. Dbanie o higienę psychiczną. Nie chodzi tu o higienę rozumianą jako codzienne mycie, ale na przykład dbanie o dobry sen. To podstawa. Jeśli ktoś pracuje, zarywając noce, dokonuje gwałtu na zegarze biologicznym. I jeśli ma predyspozycje do depresji, to jest na dobrej drodze do tego, by zachorować – mówi Salonowi 24 prof. Jerzy Pobocha, psychiatra, wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej.

Media zelektryzowała wiadomość o tym, że były wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin trafił do szpitala. Potem niektóre media doniosły, że powodem hospitalizacji jest depresja. I zaraz w Internecie pojawiły się nieliczne, ale zauważalne opinie, że depresja to „zwykła chandra”, że taka „chorobę” to każdy w Polsce przeszedł. Jak to jest z tą depresją?

Prof. Jerzy Pobocha: Należy tu wyraźnie rozdzielić samopoczucie, które może być lepsze i gorsze, podły nastrój, którego faktycznie każdy człowiek doświadczył, od ciężkiej choroby, jaką jest depresja. Faktycznie nastroje przygnębienia wśród Polaków bywają częste. To wynika i z pogody, ostatnio także z pandemii. Temu także należy się przyglądać, nie lekceważyć. Bo na przykład w okresie okupacji, gdy sytuacja była dużo groźniejsza niż w czasie pandemii, Polacy umieli reagować śmiechem, żartem. Byli nastawieni znacznie bardziej optymistycznie. Podobnie w okresie PRL. Dziś młodzi ludzie coraz częściej wpatrzeni są jedynie w smartfony, dowcipy dla nich to obciach, Polacy śmieją się coraz mniej. I to powód ogólnego spadku optymizmu społeczeństwa. Moim zdaniem powinno być to tematem rozważań i analiz psychologów społecznych. A receptą na taki stan rzeczy powinna być śmiechoterapia, która bardzo pomaga, nie tylko w obszarze zdrowia psychicznego, także (oczywiście jako leczenie pomocnicze, nie zamiast) w przypadku osób chorych na nowotwory i inne ciężkie przypadłości. Jest udowodnione, że nastrój pacjenta ma ogromne znaczenie w powodzeniu leczenia. Natomiast depresja to ciężka choroba psychiczna. Pewne przeżycia, trudne sytuacje, mogą u osób ze skłonnościami do depresji chorobę te uaktywnić.

Przeczytaj też:

Najnowszy banknot kolekcjonerski NBP: „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Jarosław Gowin był wicepremierem, jednym z liderów koalicji rządzącej. Stracił stanowisko, budowa nowej partii w centrum na razie nie zakończyła się sukcesem. Lider Porozumienia padł ofiarą bardzo ostrej krytyki, także hejtu. Czy – zakładając rzecz jasna, że doniesienia medialne o depresji są prawdziwe – powodem choroby mogły być ostatnie wydarzenia polityczne?

Mogły depresje uaktywnić. Ale gdyby polityk nie miał predyspozycji do tej choroby, to mógłby i sto razy zostawać wicepremierem i funkcje te sto razy stracić, a żadnego problemu by nie było. Tu musiały jakieś predyspozycje wystąpić.

Jakie są predyspozycje do depresji i czy można jej jakoś przeciwdziałać?

Predyspozycje są głównie genetyczne. Przeciwdziałać należy przez odpowiednią profilaktykę choroby. Dbanie o higienę psychiczną. Nie chodzi tu o higienę rozumianą jako codzienne mycie, ale na przykład dbanie o dobry sen. To podstawa. Jeśli ktoś pracuje, zarywając noce, dokonuje gwałtu na zegarze biologicznym. I jeśli ma predyspozycje do depresji, to jest na dobrej drodze do tego, by zachorować.

Leczenie depresji to także farmakoterapia. Jednak leki leczące depresje mogą prowadzić do samobójstw. Z czego to się bierze?

W przypadku depresji następuje z jednej strony spadek aktywności, z drugiej obniżenie nastroju. Niektóre leki antydepresyjne bardzo pomagają, jednak w pierwszym etapie zwiększają aktywność, dopiero w drugim poprawiają nastrój. W tym momencie – na pierwszym etapie leczenia – może się zdarzyć, ze zwiększenie aktywności doprowadzi do próby samobójczej. Trzeba o tym pamiętać, czytać dokładnie ulotki leków. Natomiast co do profilaktyki dbajmy o dobry nastrój i higienę psychiczna. Mowie tu o właśnie wysypianiu się, niezaburzaniu rytmu dobowego. To podstawa dla zachowania zdrowia psychicznego.

Przczytaj tez:

Wg prokuratury oszukał sam siebie. On skrzywdzony się nie czuje, ale może iść siedzieć

Koalicja PiS z Konfederacją? To może być konieczne do utrzymania władzy

Mocne cięcie VAT. Będzie tańsze paliwo i gaz


Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości