Oszustwo na PKN ORLEN - można stracić pieniądze. Koncern ostrzega

Oszuści chętnie wykorzystują marki wzbudzające zaufanie. Fot. PKN Orlen
Oszuści chętnie wykorzystują marki wzbudzające zaufanie. Fot. PKN Orlen
PKN ORLEN ostrzega przed pojawiającymi się w internecie oszustwami finansowymi, w których ktoś podszywa się pod koncern celem wyłudzenia pieniędzy. Można już nigdy nie odzyskać wpłaconych oszczędności.

Zachęty do inwestowania w akcje PKN ORLEN

Od kilku miesięcy w internecie natknąć można się na grafiki z logiem PKN ORLEN zachęcające do inwestowania w akcje koncernu oraz jego projekty inwestycyjne. Na bannerach często pojawiają się odwołania do wsparcia przez rząd. Widać też uśmiechniętych prezydenta Andrzeja Dudę i prezesa paliwowej spółki Daniela Obajtka. Obaj firmują obietnice wysokich zysków.  "Ogłoszenia te wykorzystują bezprawnie nazwę, znaki firmowe i wizerunki przedstawicieli firmy oraz instytucji państwowych" - informuje PKN ORLEN.

Takie ogłoszenia pojawiają się przede wszystkim na portalach społecznościowych, jak Facebook czy YouTube, a także na "licznych stronach internetowych i w mailingach"

Jak działa taka fałszywa platforma tradingowa? Trzeba zostawić swoje dane -  mail i telefon. Potem oddzwania przedstawiciel firmy, oferując ogromne zyski, jeśli wpłaci się sumę pieniędzy. Klient dostaje podgląd do serwisu, w którym widzi, jak jego pieniądze “zarabiają” i jest zachęcany do kolejnych "inwestycji". Problem powstaje, gdy chce wypłacić pieniądze. Wtedy nagle napotyka na trudności, jego konto zostaje uznane za "podejrzane" i zablokowane, albo okazuje się, że za wypłatę środków musi zapłacić wysoką prowizję, albo ofierze sugeruje się założenie konta na giełdzie kryptowalutowej, gdzie może zostać wykorzystany jako "słup" do transakcji o charakterze przestępczym. 

image
Przykład fałszywej reklamy. Fot. Niebezpiecznik.pl

Spółka prosi o zgłaszanie fałszywych ogłoszeń

Spółka apeluje zatem o zachowanie szczególnej ostrożności i zgłaszanie jej bądź organom ścigania fałszywych ogłoszeń oraz prób oszustw.

"Wyraźnie podkreślamy, że inwestowanie w akcje PKN ORLEN przez inwestorów indywidualnych może odbywać się wyłącznie poprzez licencjonowane domy maklerskie oraz banki prowadzące działalności maklerską, których pełną listę można znaleźć na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego" - zaznaczono w informacji.

PKN ORLEN zapewnił jednocześnie, że jego "bezpośrednia komunikacja" do potencjalnych inwestorów jest prowadzona wyłącznie przez oficjalne strony internetowe, jak: orlen.pl i orlenwportfelu.pl lub poprzez oficjalne profile w mediach społecznościowych - twitter.com/PKN_ORLEN, facebook.com/ORLENOfficial i youtube.com/PKNORLENSA_official.

"PKN Orlen nigdy nie telefonuje do klientów z propozycją indywidualnych inwestycji" - oświadczył w komunikacie koncern. I zaapelował: "prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zgłaszanie fałszywych ogłoszeń oraz prób oszustw na adres media@orlen.pl lub właściwym organom ścigania".

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie