Blok gazowo-parowy w Ostrołęce - priorytetowa inwestycja PKN ORLEN

Elektrownia Ostrołęka, fot. Energa
Elektrownia Ostrołęka, fot. Energa
PKN ORlEN wraz z PGNiG kontynuuje prace nad projektem dotyczącym budowy bloku gazowo-parowego w Ostrołęce. - Inwestycję traktujemy priorytetowo – oświadczył prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.

Współpraca PKN ORLEN I PGNiG

PKN ORLEN I PGNiG podpisały aneks do umowy. Do końca 2022 r. mają wypracować optymalne warunki współpracy przy realizacji - jak głosi komunikat "tej strategicznej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycji”.

Jak ocenił PKN ORLEN, „blok energetyczny Ostrołęka C będzie stabilnym i nowoczesnym źródłem energii elektrycznej pochodzącej z gazu ziemnego, umożliwiającym bilansowanie energii ze źródeł odnawialnych”.

PKN ORLEN, ENERGA i PGNiG zbudują elektrownię gazową w Ostrołęce

Priorytetowa inwestycja PKN ORLEN

- Inwestycję w blok gazowo-parowy w Ostrołęce traktujemy priorytetowo. To bardzo ważny projekt, który zabezpieczy dostępną moc w systemie dla pokrycia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Tym samym przyczyni się do ustabilizowania jej cen na krajowym rynku, poprzez zwiększenie podaży mocy w systemie - powiedział prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.

Jak zauważył Obajtek, „realizacja tego niezwykle złożonego przedsięwzięcia będzie wymagała od zaangażowanych podmiotów ścisłej współpracy na każdym etapie”. - Dlatego istotne jest, by jej forma i zasady były precyzyjnie określone. Intensyfikujemy działania, by wypracować jak najlepsze rozwiązania gwarantujące sukces inwestycji. Ma to ogromne znaczenie w kontekście transformacji energetycznej Polski i przyspieszenia jej rozwoju gospodarczego - dodał prezes PKN ORLEN.

Elektrownia Ostrołęka C: Prace adaptacyjne nad zmianą technologii z węglowej na gazową

Kluczowa rola gazu ziemnego

Zdaniem prezesa PGNiG Pawła Majewskiego, zawarcie przez tę spółkę oraz PKN ORLEN i Energę aneksu do umowy inwestycyjnej dotyczącej elektrowni Ostrołęka „C”, która ma być budowana w technologii gazowo-parowej, „jest kolejnym dowodem na to, że gaz ziemny będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski”.

- PGNiG, jako lider rynku gazowego w naszym kraju, aktywnie angażuje się w działania na rzecz obniżenia emisyjności polskiej energetyki, czego przykładem może być ten wspólny projekt - stwierdził Majewski.

"Możemy zaskoczyć Europę" - powstaje pierwsza z pięciu polskich dolin wodorowych

Elektrownia w technologii gazowej 

PKN ORLEN przypomniał, że w ramach realizacji budowy elektrowni w Ostrołęce w technologii gazowej w styczniu 2021 r. powołana została spółka CCGT Ostrołęka, która jest odpowiedzialna za realizację inwestycji. Koncern zaznaczył jednocześnie, iż jego zaangażowanie w ten projekt „wpisuje się w strategiczne plany rozwoju zero i niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii”, dlatego w maju 2020 r. koncern, już jako właściciel Energi, zadeklarował chęć udziału w projekcie, ale wyłącznie w technologii gazowej.

Jak wspomniał PKN ORLEN, porozumienie w sprawie kierunkowych zasad współpracy przy budowie elektrowni w technologii gazowej w Ostrołęce zostało podpisane jeszcze w czerwcu 2020 r., a we wrześniu chęć przystąpienia do projektu wyraziło PGNiG, przy czym trójstronna umowa pomiędzy koncernem, Energą i PGNiG w sprawie realizacji inwestycji została podpisana w grudniu 2020 r. W kwietniu tego roku zgodę na realizację wspólnej inwestycji wyraził UOKiK.

Grupa Orlen inwestuje w bloki gazowe. To część planu dekarbonizacji

PKN ORLEN stawia na rozwój źródeł gazowych

PKN ORLEN zwrócił uwagę, że „budowa bloku gazowo-parowego w Ostrołęce będzie wsparciem dla krajowego systemu elektroenergetycznego”. Zwrócił przy tym uwagę, że zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., tylko w tej dekadzie z Krajowego Systemu Elektroenergetycznego zostanie wyłączone ponad 6 GW mocy, podczas gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o 13 proc.

„Koncern zakłada więc dalszy rozwój stabilnych źródeł gazowych, które będą uzupełniały odnawialne źródła energii, na przykład w sytuacji niesprzyjających warunków atmosferycznych” - oświadczył PKN ORLEN.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka