Mały atom przybliży PKN ORLEN do neutralności klimatycznej

Dla Orlenu małe reaktory modułowe to ważny krok do osiągnięcia celu neutralności emisyjnej do 2050 r. Ich rolą będzie nie tylko dostarczanie energii i ciepła, ale także znaczna redukcja śladu węglowego – mówi "Rzeczpospolitej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.


Obajtek podkreślił, że mały atom to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla całego polskiego sektora energetycznego.

- Dzięki wdrożeniu technologii mikro– i małych modułowych reaktorów jądrowych gospodarka stanie się niskoemisyjna, stabilna i innowacyjna. Dla Grupy Orlen to z kolei ważny krok do osiągnięcia celu neutralności emisyjnej do 2050 r. Rolą małych reaktorów jądrowych będzie nie tylko dostarczanie energii i ciepła, ale także znaczna redukcja śladu węglowego. Pojedynczy reaktor o mocy 300 MWe może zapobiec emisji 0,3–2 mln ton dwutlenku węgla rocznie, w zależności od rodzaju zastępowanego paliwa – powiedział.

Podkreślił, że szacuje, że połowa wydatków związanych z budową małych reaktorów modułowych może zostać w Polsce.

- To dla nas bardzo ważne, bo przyczyni się do systematycznego wzmacniania rodzimej gospodarki. To również gwarancja krajowego bezpieczeństwa energetycznego, czyli pokrycia pełnego zapotrzebowania na energię – powiedział.

Czytaj też: Multikoncern energetyczny. „Solidarność” oraz prezesi Orlenu, Lotosu i PGNiG podpisali umowę społeczną

Pierwsze reaktory dotrą do Polski

Przypomniał, że Synthos Green Energy i GE Hitachi podpisały list intencyjny na dostawy pierwszych reaktorów do Polski.

- Wchodząc do spółki z SGE, PKN Orlen przystąpi do tych rozmów. Takie listy standardowo określają intencje współpracy i pozwalają na prowadzenie dalszych rozmów. Oczywiście będziemy dążyć do tego, aby pierwsze reaktory do Polski trafiły jak najszybciej, ale to będzie uzależnione od wielu czynników" – zaznaczył.

Podkreślił, że technologie małych reaktorów jądrowych znajdują się na etapie zaawansowanych pilotaży, które rozwija co najmniej 86 podmiotów w 18 krajach świata.

Wskazał, że energetyka jądrowa będzie coraz tańszym źródłem wytwarzania energii. Stwierdził, że szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej będzie docelowo o ok. 30 proc. niższy niż energii z gazu.

Obajtka pytano, kiedy może powstać spółka, którą zamierza powołać z Synthosem. Dzięki podpisaniu umowy inwestycyjnej spółkę możemy założyć jeszcze w tym miesiącu. Jednocześnie zgłosimy do Komisji Europejskiej zamiar koncentracji. Zakładamy, że na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 r. będziemy mogli rozpocząć funkcjonowanie w modelu joint venture – powiedział.

UE opóźni projekt?

Dopytywano go też, czy – jako że powołanie spółki będzie wymagać notyfikacji w Komisji Europejskiej – nie boi się, że proces ten może opóźnić realizację projektu.

- Nie boimy się. To doświadczenie może nam tylko pomóc. Spółka joint venture z Synthos Green Energy będzie funkcjonować na zupełnie nowym rynku mikro– i małych reaktorów nuklearnych. Nie widzimy tu problemów z nadmierną koncentracją rynkową, tym bardziej że projektów reaktorów jest ponad 80. Sami już zauważyliśmy, że w prostych przypadkach decyzje KE zapadają szybko: decyzja o połączeniu PKN Orlen z Grupą Energa została wydana w dwa miesiące. Trochę dłużej zajęło KE podjęcie decyzji dotyczącej spółki Ruch, ale tutaj sprawa została przekazana do polskiego UOKiK-u – odpowiedział.


Czytaj też:

KJLubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka