Tak wygląda BWRX-300, fot. nuclear.gepower.com
Tak wygląda BWRX-300, fot. nuclear.gepower.com

Obajtek złożył wniosek do UOKiK o wyrażenie zgody na atom w Polsce

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
PKN Orlen złożył wniosek do UOKiK o wyrażenie zgody na powołanie spółki joint venture Orlen Synthos Green Energy, która ma odpowiadać za przygotowanie i komercjalizację w Polsce technologii mikro i małych reaktorów jądrowych.

Pierwszy reaktor jeszcze w tej dekadzie

Powołanie spółki nastąpi po uzyskaniu odpowiednich zgód organów antymonopolowych. W jej zarządzie ma zasiąść Dawid Jackiewicz, doradca zarządu czeskiego Orlen Unipetrol z Grupy Orlen. 

Wielki powrót Jackiewicza

- Naszym celem jest wdrożenie jednej z najbardziej efektywnych, najtańszych i bezpiecznych technologii wytwarzania energii i budowa pierwszego w naszym kraju małego reaktora jeszcze w tej dekadzie - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Jak podkreślił, powołanie nowej spółki, przybliży koncern do osiągnięcia strategicznego celu - „budowy niskoemisyjnego i innowacyjnego segmentu energetyki”.

Obajtek zapowiedział, że w Orlen Synthos Green Energy wykorzystane zostaną kompetencje, umiejętności i doświadczenie osób, które już pracują w Grupie Orlen, znają strategię koncernu i wiedzą, że kluczowe dla niego jest wykorzystanie potencjału polskiej gospodarki i krajowych dostawców, stąd m.in. rekomendacja Jackiewicza do zarządu spółki. 


Technologia tańsza i w krótszym czasie

Umowę inwestycyjną, dotyczącą utworzenia nowej spółki, podpisał w grudniu 2021 r. z Synthos Green Energy.

Zakres działalności spółki ma obejmować przygotowania do budowy mikro i małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy oraz wspieranie rozwoju rozwiązań prawnych, badanie poszczególnych lokalizacji pod kątem budowy instalacji, realizację wspólnych inwestycji, a docelowo także produkcję energii i ciepła z wykorzystaniem tych technologii na potrzeby własne, komunalne i komercyjne.

PKN Orlen podkreślił, że technologia reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy, którą wybrał, „jest obecnie najbardziej zaawansowaną na świecie technologią na drodze do komercjalizacji”.

Według PKN Orlen, stworzenie reaktora BWRX-300 zajmuje tylko około jedną trzecią czasu potrzebnego na budowę tradycyjnej dużej elektrowni jądrowej, a koszty budowy są o ok. 30 proc. niższe za każdy MW w porównaniu z konwencjonalnymi projektami atomowymi.

Jeden reaktor zasili miasto wielkości Zielonej Góry

- Mały reaktor o mocy ok. 300 MWe jest w stanie rocznie wytworzyć energię potrzebną do zasilania ok. 150-tysięcznego miasta, a więc wielkości np. Zielonej Góry. Szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej będzie docelowo o około 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu - wyjaśnił PKN Orlen.

Koncern wskazał jednocześnie, że pojedynczy reaktor modułowy o mocy około 300 MWe może zapobiec emisji do od 0,3 do 2,0 mln ton dwutlenku węgla rocznie, w zależności od rodzaju zastępowanego paliwa, np. węgla kamiennego lub brunatnego.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka