Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
9 obserwujących 500 notek 417027 odsłon
Energetyka, chemia, paliwa, 10 stycznia 2017 r.

Paliwa z Orlenu na stacjach Shell i BP

2062 0 0 A A A
fot. PKN Orlen
fot. PKN Orlen

PKN Orlen dostarczy w tym roku paliwa do polskich stacji benzynowych firm AMIC Polska (d. stacje Łukoil), BP i Shell. Łączna wartość umów podpisanych z tymi firmami wynosi 9,3 mld zł.

Wartość podpisanych w poniedziałek kontraktów z AMIC Polska( stacje tej firmy należały wcześniej do rosyjskiego Łukoila), BP Europe i Shell stanowi 10,5 proc. skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży grupy Orlen z 2015 roku (wyniki za 2016 rok nie są jeszcze dostępne).

W 2016 roku według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Nadtowego w Polsce pod szyldami tych trzech firm działało łącznie1049 stacji benzynowych, co stanowi ponad 15 proc. wszystkich stacji benzynowych działających na polskim rynku w ubiegłym roku. Pod szyldem Orlenu funkcjonuje w Polsce 1759 benzynowych. Oznacza to, że w tym roku PKN będzie dostarczał paliwa do ponad 40 proc. wszystkich stacji w Polsce. 

Nie jest to jednak równoważne z 40+procentowym udziałem Orlenu w detalicznej sprzedaży paliw, choćby dlatego, że stacje obcych firm mogą nabywać paliwo od różnych dostawców.

Również wczoraj PKN Orlen poinformował, że podpisał trzyletnią umowę z PLL LOT na dostawy paliwa lotniczego. Od początku tego roku do końca roku 2019 płocki koncern dostarczy polskiemu przewoźnikowi paliwa lotnicze o łącznej wartości około 1,8 mld zł Jak zaznaczył koncern, podpisana w poniedziałek umowa "stanowi zwiększenie wielkości możliwych dostaw oraz wydłużenie terminu obowiązywania w stosunku do umów wcześniej zawieranych" z PLL LOT. Orlen sprzedaje paliwa lotnicze w Polsce za pośrednictwem spółki zależnej Petrolot. Obecnie Orlen jest jej jedynym właścicielem, ale do końca 2012 roku 49 proc. udziałów spółki dystrybuującej paliwa lotnicze należało do LOT-u.

Przychody skonsolidowane Orlenu w 2015 roku wyniosły 88,34 mln zł. Pod względem obrotów płocka spółka jest największą firmą w Polsce. Drugie w tym zestawieniu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo miało w 2015 roku obroty na poziomie niespełna 36,5 mld zł. Trzecią pod względem sprzedaży firmą w Polsce jest Lotos, którego skonsolidowana sprzedaż w 2015 roku wyniosła 22,7 mld zł. PKN Orlen wraz ze spółkami zależnymi zatrudnia łącznie blisko 20 tys. pracowników.


AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Partnerem bloga jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Inwestorzy są pewni, że inwestycję zrealizują:...
  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona

Tematy w dziale Gospodarka