Zbiorniki na gaz w Świnoujściu. Fot. Maciek Kwiatkowski/ Wikipedia
Zbiorniki na gaz w Świnoujściu. Fot. Maciek Kwiatkowski/ Wikipedia

Gazoport w Świnoujściu i Baltic Pipe z unijnym dofinansowaniem?

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Projekty zwiększające bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski mają szansę na uzyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej. Chodzi o plan rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu, budowę gazociągu Baltic Pipe oraz interkonektorów gazowych między Polską a Słowacją, Czechami i Litwą.

Komisja Europejska przyjęła trzecią listę projektów energetycznych o znaczeniu wspólnotowym. Pierwsza została zaakceptowana w 2013 r., druga w 2015 r. Obecność na liście ułatwia uzyskanie dofinansowania ze środków unijnych. Do podziału jest 5,35 mld euro - są to środki przeznaczone na wzmocnienie infrastruktury energetycznej, transportowej i cyfrowej w UE w latach 2014-2020.

Na liście są polskie projekty, m.in. planowany gazociąg Baltic Pipe, który ma połączyć Polskę z Danią oraz rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu.

Lista uwzględnia też interkonektory gazowe między Polską, Słowacją, Czechami i Węgrami, które są elementem szerszego projektu budowy korytarza gazowego północ-południe. Ma on zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowej i Wschodniej. Są wśród nich m.in. interkonektor Polska-Słowacja, interkonektor Polska-Czechy oraz korytarze gazowe północ-południe we wschodniej i zachodniej Polsce. Na liście znalazło się także połączenie gazowe między Polską i Litwą.

Wśród projektów związanych z bezpieczeństwem dostaw ropy naftowej znajduje się budowa rurociągu Adamowo-Brody, który jest częścią planu dostaw ropy z regionu Morza Czarnego do Polski, jak również druga faza budowy terminalu naftowego w Gdańsku.

Projekty Komisji obejmują też modernizację linii energetycznych Krajnik-Baczyna, Baczyna-Plewiska i Mikułowa-Świebodzice w zachodniej części kraju.

Na liście projektów rozbudowy sieci energetycznej KE znalazło się również stworzenie nowego tzw. interkonektora celtyckiego czy położenie kabla podmorskiego między Francją i Irlandią, mającego zapewnić Irlandii bezpośredni dostęp do ogólnoeuropejskiej sieci energetycznej po Brexicie. Nowym podmorskim połączeniem będzie też COBRAcable (skrót od: Copenhagen-Brussels-Amsterdam), czyli kabel przesyłający energię z elektrowni wiatrowych w Danii do Holandii i Belgii. Z kolei kabel, który przebiegnie po dnie Zatoki Biskajskiej, ma niemal podwoić wzajemne przesyły pomiędzy Francją i Hiszpanią i jednocześnie pobudzić w obu krajach produkcję energii ze źródeł odnawialnych.

Projekt przewiduje też nowe połączenie między północną i południową częścią sieci energetycznej Niemiec, którego zadaniem będzie wyeliminowanie zastojów przesyłu w tym kraju, co często odbijało się również na przepływie prądu w krajach sąsiednich.

Wśród projektów energetycznych Komisji znalazły się też projekty budowy transgranicznej struktury do wychwytywania i przechowywania zanieczyszczeń węglowych, mających pomóc w zmniejszeniu oddziaływania najbardziej energochłonnych sektorów gospodarki na środowisko.

Projekty te są częścią starań Komisji Europejskiej, by usprawnić połączenia sieci energetycznych pomiędzy państwami członkowskimi, przede wszystkim poprzez lepszą dystrybucję istniejących zasobów, co w efekcie ma doprowadzić do obniżki cen energii i zminimalizowania przerw w dostawach.

Lista projektów zostanie teraz przedstawiona do akceptacji Parlamentowi Europejskiemu i krajom członkowskim.


źródło: PAP

BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka