13 obserwujących
690 notek
861k odsłon
624 odsłony

Termomodernizacja - priorytet w walce ze smogiem

Budynek przed i po oceipleniu elewacji. Fot. powietrze.krakow.pl
Budynek przed i po oceipleniu elewacji. Fot. powietrze.krakow.pl
Wykop Skomentuj26

Skuteczna walka ze smogiem w Polsce musi iść w parze ze zwalczaniem ubóstwa energetycznego; sposobem jest termomodernizacja - jest to najdroższy, ale i najskuteczniejszy sposób.

Największym problemem w walce ze smogiem w Polsce jest niska emisja z niestermomodernizowanych (niezailozowanych) budynków jednorodzinnych - mówi wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny. Głównym źródłem niskiej emisji, która przyczynia się do powstawania smogu, są niezaizolowane domy jednorodzinne.

Ważne: Jesteśmy czerwonym punktem na mapie świata. Smog nie odpuszcza, dusimy się wszyscy

W Polsce jest ok. 5,5 mln domów jednorodzinnych, z czego 75 proc. energetycznie nieefektywnych, czyli ma trudności w zaspokojeniu swoich potrzeb energetycznych z powodu niskiego dochodu czy też charakterystyki mieszkania; znajduje się ono np. w starym źle zaizolowanym budynku, jest zbyt duże, mocno zacienione. Jak wynika z badania Instytutu Badań Strukturalnych, dwie trzecie osób uznanych za ubogich energetycznie stanowią mieszkańcy wsi. 

Ubóstwo energetyczne tylko częściowo pokrywa się z ubóstwem dochodowym, w przypadku którego przysługuje pomoc socjalna. Jest grupa osób, które nie obejmuje system opieki społecznej; według wyliczeń Instytutu, może być to nawet 2,1 mln osób, które mieszkają w niedogrzanych mieszkaniach lub nie stać ich na zapłacenie rachunków. 

Jeśli koszt zaspokojenia potrzeb energetycznych (takich jak ogrzewanie mieszkania, podgrzewanie wody, oświetlenie, przygotowywanie posiłków i korzystanie z podstawowych sprzętów RTV i AGD) jest za wysoki, członkowie gospodarstwa domowego stają przed dylematem, czy ograniczać te potrzeby, czy też oszczędzać kosztem innych dóbr, np. żywności, leków czy edukacji. W takiej sytuacji możemy mówić o ubóstwie energetycznym. 

IBS zauważa, że istniejące mechanizmy pomocowe państwa są ograniczone i nie uwzględniają problemów rodzin, szczególnie tych mieszkających na wsi czy w budynkach jednorodzinnych. W walce z ubóstwem energetycznym Instytut rekomenduje trzy instrumenty:

  • celowy zasiłek adresowany do osób dotkniętych problemem
  • doradztwo i  drobne usprawnienia energooszczędne
  • termomodernizacja - najskuteczniejsza, choć najbardziej kosztowna metoda

Zobacz: Poprawa efektywności energetycznej domu to więcej pieniędzy w portfelu

Termomodernizacja na dużą skalę -  oprócz korzyści dotyczących poprawy jakości powietrza, ograniczenia zasięgu ubóstwa - w opinii Instytutu - pomogłaby wygenerować też do 100 tys. nowych miejsc pracy i to dla osób nie posiadających wysokich kwalifikacji.

- Bądźmy realistami, mieszkańcy tych budynków (jednorodzinnych) z własnych pieniędzy termodernizacji nie przeprowadzą. Nawet jeśli państwo wprowadza normy na paleniska, wprowadzi normy jakościowe na paliwa stałe, to doprowadzimy tylko do tego, że ludzie będą palić droższym paliwem w droższych piecach. Bez termomodernizacji sprawy jakości powietrza w Polsce nie rozwiążemy - mówi wiceminister Woźny.

Bank Światowy wraz ze stroną polską przygotowuje na zlecenie Komisji Europejskiej raport dotyczący poprawy jakości powietrza w Polsce, który powinien być gotowy do końca marca 2018 r. Na potrzeby raportu przyjęto, że powinny być wdrożone odddzielne instrumenty finansowe dla osób ubogich energetycznie, które będą wymagały stuprocentowego pokrycia kosztów.


Zobacz też: Ludzie umierają z powodu smogu. Ekolodzy złożyli do KE skargę na powietrze


źródło: PAP

BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj26
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka