Smog w Warszawie. Fot. Pixabay
Smog w Warszawie. Fot. Pixabay

Polska naruszyła unijne przepisy. Komisja Europejska może nas ukarać ogromną sumą za smog

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 94

Trybunał Unii Europejskiej skrytykował Polskę za łamanie przepisów, dotyczących zanieczyszczenia środowiska. Wskazał na wieloletnie przekroczenie stężeń groźnego pyłu PM10. Od smogu dusi się cały kraj.

- Sam fakt przekroczenia dopuszczalnych wartości stężenia PM10 w otaczającym powietrzu wystarczy do stwierdzenia uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego - orzekł Trybunał UE. Na tym etapie nie grozi nam jeszcze kara finansowa. Spekulowano, że możemy słono zapłacić za smog - nawet 4 mld złotych. Wniosek o ukaranie Polski zależy od ewentualnej decyzji Komisji Europejskiej.

Polska dusi się w smogu. Władze miast apelują o niewychodzenie z domów

Według sędziów Trybunału UE, nasz kraj nie stosuje się do dyrektywy z 2008 roku, która wyznacza odpowiednie limity stężenia pyłów groźnych dla środowiska. Komisja Europejska zaskarżyła Polskę, uznając, że polski rząd nie przestrzega dyrektywy unijnej, a stężenie pyłów PM10 zagraża zdrowiu obywateli. Podkreślono, że działania administracyjne były niewystarczające. Teraz władze muszą zrobić wszystko, by okres przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczeń był jak najkrótszy.

Ludzie umierają z powodu smogu. Ekolodzy złożyli do KE skargę na powietrze

Trybunał Unii Europejskiej stwierdził, że w latach 2007-2015 dobowe dopuszczalne wartości pyłu w powietrzu były ciągle przekraczane w 35 spośród 46 stref w naszym kraju. Podobnie oceniono sytuację w Bułgarii w kwietniu 2017 roku i ten kraj przyjął rozwiązania antysmogowe. Jeśli polski rząd nie wdroży natychmiast przepisów, które pozwolą na poprawę jakości powietrza i walkę ze smogiem, wówczas grozić będą słone kary finansowe. Komisja Europejska podejmie taką decyzję w ciągu najbliższych 2-4 lat.

Jesteśmy czerwonym punktem na mapie świata. Smog nie odpuszcza, dusimy się wszyscy

W czwartek od południa zacznie funkcjonować pakiet antysmogowy, przyjęty przez rząd Mateusza Morawieckiego. Przepisy mówią o: przyjęciu norm jakości dla węgla jeszcze w I kwartale 2017 roku, wprowadzeniu niższych cen prądu na ogrzewanie w okresie największego użytkowania, obniżeniu akcyzy na samochody hybrydowe i zwolnienie z niej pojazdów elektrycznych, dopłatach do wymiany starych pieców, obowiązku podłączania do miejskiej sieci ciepłowniczej, pomocy dla osób, których nie stać na wymianę systemów grzewczych i utrzymanie nowych.

Nowość! Europejski Indeks Jakości Powietrza. Jak jest w Polsce?


Źródło: PAP

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.





Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości